Evde Bakım Aylığı Kesilmesi İle İlgili

harme33

Üye
Üye
2 kardeşim ağır derecede doğuştan bakıma muhtaç 4 yıldır annem bakım aylığı alıyordu.bakıcısı'da annem bende bekarım ve sigortalı asgari ücretle 01.06.2012 tarihidne işe girdiğim için yaklaşık olarak 3 ay önce eve gelir testine geldiler ve bu ay da maaşlarını kestiler.
sebep olarakta benim bekar ve sigortalı olarak çalışıyor olmam. işin tuhaf kısmı ise işten istifa eder işsiz aylak bir şekilde gezdiğimde maaşlarının geri ödenebileceğini ilettiler.yani merak ettiğim şey ab uyum yasası gereği sadece bakıma muhtaç kişinin gelirinin hesaplanması gerekirken ülkemizde bir kişinin brüt maaşı hesaplanıp giderleri hesaplanmıyor. güya bu yasayı uyguluyoruz ama nekadar az verirsek okadar kardır hesabı yapılıyor.bu durumda yasal hakkımızı kullanırsak nasıl bir çözüm bulabiliriz.bilgilendirirseniz memnuniyet duyarım iyi çalışmalar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef yapacak bişey yok. Mevcut yönetmeliğe göre sizin gelirinizde aynı evde oturduğunuz için sayılıyor. Bakıma muhtaç kişinin gelirine değil alenin gelirine bakılıyor.

harme33

Üye
Üye
benim anlatmak istediğim ben bakıcısı değilim ve benim çalışıyor olmam ile ne alakası var ben kendi ihtiyaçlarım için çalışıyorum zaten devlet benim ihtiyacım olsun diye ödemiyor evde bakım ücretini bakılacak kişi için ödüyor ve bu şekilde ödenmesine karar verilmiş. ben devletten almıyorum ki çalıştığım ücretimi ben bakıcısı değilim ab uyum yasasında da zaten bakılacak kişinin gelir durumuna bakılacaktır ibaresi geçiyor.yasa'da ki prosedür uygulanmıyor.yani kafalarına göre bir yönetmelik uyguluyorlar..

harme33

Üye
Üye
teşekkürler ...önümüzde ki günlerde dava açacağım sonucu sizinle paylaşacağım..görüşmek dileğiyle

VIP

Üye
Üye
Harme33; yaşınız 25 üzeri ise adresinizi değiştirin ve tekrar başvurun.

harme33

Üye
Üye
Arkadaşlar geçenlerde de aynı konuyu açmıştım fakat bir düzenleme yapmak istiyorum.
geçen ay kardeşlerimin maaşlarını gelir düzeyini aşmasından dolayı kestiler..gerekçe de beni gösterdiler.
lakin 12 aydır çalışıyordum. fakat ta nezaman ki 2000 yılı öncesi emeklilere intibak zammı yaptılar..ardından bu ali cengiz oyunu ortaya çıktı.. yani 900 lira alan birisinin maaşı intibak ile 1300 lira oluyor.. ve bu intibak zammından dolayı maaşın kesildiğini avukat bir arkadaşdan öğrendim..yani emekli olan 900 ve benim maaşım 860 4 kişiyiz yani öncesinde 1760 lira iken veriniyordu ama üstüne intibak zammı olduğunda 2160 tl oldu ve kişi başına düşen gelir arttı.. yani bu intibak zammını sırf 4 verek 1000 tl den yırtak hesabımı yapıyor devlet yani devletin böyle yaklaşımı adil mi sizce ?:)

sinandeniz

Üye
Üye
elbette ki adil değil ama yönetmenlik diye bir saçmalık yüzünden 1 lira dahi geçmesi durumunda hemen kesiyorlar maaşı

herşeyde öyle devlet engelliye karşı 2022 engelli maaşlarımızı bile saçma sapan bir yönetmenlik yüzünden kesiyorlar ve kestiler burası türkiye saçmalıklar ülkesine hoş geldiniz :( sizde alicengiz oyununa karşın devletin alicengiz oyunu yapacaksınız adresinizi yani ikametinizi bir başka adrese aldırarak sorunu çözebilirsiniz boşuna dava açarak kendinizi yormayın yönetmenlik neyse o olur mahkeme nin vereceği kararda yönetmenliğe göre olur allah kolaylık versin size ve cümlemize

septik

Editör
Editör
Sinan bence harme arkadaşımızın tavrı doğrudur.
Dava açmalı hatta bana kalırsa tüm önceden verilmiş haklarını kaybedenlerin tamamı hukuk yollarına başvurmalı sadece 2022 engelli yasası ve sosyal yardımları ilgilendiren konularda kişinin reşit birey ve kendi gelirini kabul etmemenin mantıkla bağdaşır yönü yok.
Sadece sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenleri engelliyebilmek adına çıkarılmış yasa ve yönetmeliklerle kişileri ve kişilik haklarını yok sayamassın bana göre bu açılacak davalardan mutlaka lehimize bir durum çıkacaktır.

yiğido

Üye
Üye
merhaba benım annem ben engellı oldugum için evde bakım parası alıyo....şimdi benım sorum şu benn harçlıklarımı biriktirmek için zıraat bankasında hesap açtırmak istiyorum seneye üniversite okucam onun ıcın para bırıktırcem eger ben hesap açtırırsam maaşım kesılırmı yada hesaabımdakı paraya el koyma durumları varmı...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Banka hesabındaki para çok çok abartılı olmadıkca (30-40 bin tl gibi) bir sorun olacağını sanmıyorum.

sinandeniz

Üye
Üye
öyle diyorsun ama tam elbetteki hepimiz isteriz herşey hak yolunda ilerlesin ama devlet resmen bizi olayları saptırmamız için elinden geleni yapıyor mahkeme diyorsunuz tm açılsın dava ama bilinki mahkeme direk şunu diyecek yönetmenlik kanun böyle yapacak birşey yok yönetmenliğin dışına çıkılır zevki uygulama yapılır ozaman davanı açarsın alamadığın aylara varana kadar devletten alırsın ama olmicak duva bu yinede dava açmak isteyen arkadaşlar elbette açabililirler davalarını arkadaşımıza aç davanı dememiz bile o kişiye ümit vermektir bence ben olsam ümitlenirim hı demek derim bir ışık var dava açarsam üstüne üstelikte cebinden para gidecek neyse son karar konuyu açan arkadaşımızın elbette şunu da söyleyim bence bu tür konuları engelli birine danışmak yerine güzel güzel hukukçu birinin yanına gidip karşısına oturup konuyu anlatıp birde ondan öğrenmek lazım iği araştırıp sağlam adımlar atmak lazım ince işler bunlar
Sinan bence harme arkadaşımızın tavrı doğrudur.
Dava açmalı hatta bana kalırsa tüm önceden verilmiş haklarını kaybedenlerin tamamı hukuk yollarına başvurmalı sadece 2022 engelli yasası ve sosyal yardımları ilgilendiren konularda kişinin reşit birey ve kendi gelirini kabul etmemenin mantıkla bağdaşır yönü yok.
Sadece sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenleri engelliyebilmek adına çıkarılmış yasa ve yönetmeliklerle kişileri ve kişilik haklarını yok sayamassın bana göre bu açılacak davalardan mutlaka lehimize bir durum çıkacaktır.

septik

Editör
Editör
Hukukçulara danışmak doğru yoldur.
Umut vadettiğimse yanlış sebeb engellilerin haksızlığa uğradığı gerçeği.
Haksızlığa uğradığımız zaman yapılacak en güzel yolda hak aramaktan geçer diyelim açılan davada sizin dediğiniz gibi yasa ve yönetmelikler bu şekilde yapacağımız bir şey yok demeleri 18 yaşından büyük birini reşit kabul etmiyorum demek olmazmı.
Engelli kişiye ait olmayan geliri engellininmiş gibi kabul etmek mantıksız ve hakkız bir durum.
Ayrıca kişilerin gelirine devletin hiç bir gerekçesi olmaksızın ona buna pay etmek gibi bir hakkı olduğunu sanmıyorum.(engelli kişinin yaşadığı hane geliri kimle yaşarsak yaşayalım o kişilerin gelirinden engelliye pay vermek zorunluluğu gibi)
Engelli kişiye ait olmayan fakat engelli kişinin yaşadığı evi bile kimin olursa olsun kira vermediğimiz sürece o evin 240/1 i engelliye gelir sayılması kadar saçma bir şeyi kim kabul edebilir.
Hangi mahkeme yukarda saydığım bu tür haksızlıkları doğru kabul edebilirki mahkemeler doğruya doğru yanlışa yanlış diyemiyorsa ne işe yararlar ki?
Yinede diyelim dava sonucu aleyhimize çıktı o mahkeme kararıyla Anaya mahkemesine başvurma hakkımız doğar.
Anayasamızda mutlaka engelli engelsiz insan olmaktan doğan haklarımızı koruyan birkaç madde vardır.
Konuya hakkımızı aramak amaçlı davalar açarak ne kaybederiz şeklinde bakalım.

yiğido

Üye
Üye
merhaba ben okul harçlıklarımı bırıktırmek ıcın bır bankadan hasap actırmak ıstıyorum kendı adıma acaba hesap açtırırsam evde bakım param kesılırmı bana bır yardımcı olun lutfen...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Okul harçlığının biriktirilmesiyle birşey olmaz. Ama mebla büyük olursa kıl tüy sorularına muhatap olabilirsin....

yiğido

Üye
Üye
meselan 2 sene bırıktırcem 5-10 bın bırıkse bısey olurmu...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İnan net bişey söylemek zor yiğido. En iyisi işi riske atmadan bir yakının adına hesap açtırıp orda biriktirmen olur.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Pek sorun olacağını sanmıyorum ama yinede temkinli olmakta fayda var.

şahin34

Üye
Üye
iyi akşamlar bugün yazdım sıkıntımı fakat konuyla alakasız dıye silmişler nasıl n
alakasızsa.Benim sorum su olucak ben kardesimden bakım aylığı alıyorum raporumuzu yeniledik tekrar baglandı fakat kardesimin 2022 engelli maaşını ben ölüm aylığı ve bakım aylığı alıyorum die reddedilmiş yeni kanun böyleymiş syd görevlisinin dediği bu bana yeniden başvuru yapsam olmaz dedi peki böyle bir kanun varmı bilen varmı

Tekerlekli Sandalye