Evde bakım aylıgım kesilir mi?

Ben şunu öğrenmek istiyorum banka da mevduatta bir miktar param var. Bu bakım aylğını kesmeleri ne sebep olurmu yada ne kadar paraya kadar kesilmiyor. Cocuğuma birikim yapıyorum. Bu benim için çok önemli. Konuyu bilen yazsın lütfen

Banka mevduatlarında, vadeli yada vadesiz olup olmadığına bakılmaksızın, kısacası banka hesabınızdaki, altın, döviz, faizli hesap, faizsiz hesap olmasına bakılmaksızın mevcut tutarın yıllık resmi fazizinin 2 katının aya bölünmesi ile gelir belirlenir.

Evde bakım maaşı gelir kriterleri nelerdir?​

Evde bakım yardımı başvurusu sırasında kişinin evde bakım maaşı gelir kriteri hesaplamasında dikkate alınan faktörler şunlardır:

1. Aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiye ve diğer gelirlerin aylık ortalaması.
  2. Hanenin diğer konutlarının rayiç bedelinin 240’ta biri ve aylık kira getirilerinin toplamı.
  3. İkamet edilmeyen konutun rayiç bedelinin 120’de biri veya kira geliri yoksa.
  4. Dükkânların rayiç bedelinin 240’ta biri ve aylık kira getirilerinin toplamı.
  5. Dükkânlar için kira geliri yoksa veya beyan edilmediyse rayiç bedelinin 120’de biri.
  6. Depo, arsa, arazi, tarla vb. varlıkların rayiç bedelinin 240’ta biri ve zirai/ticari/kira vb. getirilerinin toplamı.
  7. Hanenin binek aracının kasko veya rayiç bedelinin 120’de biri.
  8. Hanenin ticari/zirai aracının kasko bedelinin 120’de biri veya rayiç bedelinin 120’de biri ve getirilerinin toplamı.
  9. Büyük ve küçükbaş hayvanlar için yıllık getiri miktarının aylık tutarı.
  10. Banka mevduatı gibi menkul servetin faiz oranına göre hesaplanacak aylık getirisinin iki katı tutarı.
  11. Düzenli ve düzensiz yardımlar, koruyucu aile ödemeleri, burs vb. nakdi sosyal yardımların aylık ortalaması.
  12. Yıllık tarımsal destek geliri tutarının aylık ortalaması.
  13. Aynı hanede ikamet etmeyen nafaka yükümlülerinin sağladığı destek tutarı.
  14. Zorunlu sigortalılığı gerektiren şekilde çalışanların gelirleri.
  15. Diğer gelirlerin aylık ortalaması.

Bu etkenlerin toplamıyla birlikte yapılan hesaplama sonucunda kişinin gelir durumu belirlenir ve evde bakım yardımı için uygunluk değerlendirmesi yapılır.

Geri