Evde Bakım Hizmeti için bugün başvurumuzu tamamladık, heyet ne görmek istiyor?

yasminn

Üye
Üye
selamlar,

başvurumuzu bugün yaptık. merak ettiklerimi bu platformdan okudum,
gerçekten çok faydalı bir forum olmuş. neredeyse aklımda hiç soru işareti kalmadı.
ancak benim özel bir durumum var, yardımcı olursanız sevinirim

bakıcım annem. ben yalnız kalmaktan korktuğum için 5 dakika bile beni
yalnız bırakmıyorlar. annem market - pazar - fatura ödemek gibi işleri yapmak
için dışarı çıktığında abimin ufak bebeğine bakan bakıcısı yanımda oluyor. kız
yabancı uyruklu, değil heyet yetkilileri ile konuşmak benimle bile iletişim kuramıyor.
sadece benim öz bakımıma yardımcı oluyor, yemeğimi ısıtıp getiriyor. bunları
yaparken konuşması gerekmediğin için sorun yaşamıyoruz

bu durum sorun teşkil edermi? birde ne görmek istiyorlar ? ben bir geniş koltukta
yaşıyorum, kucağımda bilgisayarım oluyor, önümde çayım, kahvem... bunları
kendim alıp mutfaktan getirme şansım olmadığı için "bakıma muhtaç birinin keyifli
bir şekilde görünmesi" heyet sakinlerini rahatsız edermi? hayır bana bunu hissettirirlerse
önümdeki çayı kafalarına fırlatmam muhtemel ama sanırım bu hareketim onların pek
hoşuna gitmeyebilir. sizce ne yapmalıyım, onlar gelip gidene kadar asosyal bir
yaşamım mı olmalı?

şimdiden tşkler

yasemin can

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sizinde bildiğiniz gibi evde bakım maaşı bakıcı kişiye verilen bir sosyal yardım bu yardımı almak için asosyal bir durumda olmanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Çayımı ,kahvemide içerim bilgisayarımıda kullanırım istediğim büyüklükte bir yatak yada koltuktada yatarım buna kim karışabilir'ki tam aksini düşünüyorum iyi ve konforlu bakıldığınızdan dolayı artı puan olabilir bence sizin kişisel temizlikleriniz bakımınız önemli olan bunlarıda düzgün yapıldığı konusunda ikna olurlarsa sorun çıkmayacaktır. Gelen heyet şayet geldiğinde asıl bakıcınız evde olmayıpda diğer kişi olması durumunda gerekli açıklamayı yapıp yani fatura yatırmaya yada markete pazara vs gitti gelene kadarda bu kişi yanımda kalıyor diye beyanda bulunmanız halinde bu konudada sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum. Şayet bu konuda yanlışım var ise diğer arkadaşlar düzelteceklerdir.

yasminn

Üye
Üye
teşekkür ederim gülümse_hayata. benim anlatmak istediğimde o aslına bakarsanız. ailem bana rahatsızlığımı hissettirmemek için elinden geleni yapıyorlar. benim yalnız kalmamam için bakıcısı benim yanımda kalıyor ve 2 aylık bebeği komşuya bırakıyorlar. sanırım annem sosyal hizmetlerde işlemlerle uğraşırken devletin "evde bakım maaşı vermemek için" çok zorluk çıkardığını duymuş, abimle konuşuyorlardı ben bunu farkettim. bende gerildim haliyle, sizlerin tecrübesi olduğu için ne görmek istiyorlar diye size sormak istedim. bildiklerinizi ve yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eğer şartlar uygunsa zorluk çıkartmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz öncelikle hastahaneden alınan sağlık raporunda ağır özürlü ibaresi olması gerekmektedir. Ayrıca kişi kendi bir takım gereksinimlerini tek başına gideremez durumda olmalıdır yani ( tuvalet banyo vs..) bir diğer kriter ise aylık gelir kişi başına bölündüğü zaman 423 tl geçmemesi durumunda evde bakım maaşı için bulunduğunuz ildeki SHÇ (sosyal hizmetler ) il müdürlüğüne başvurunuz yapılır bu şartlar altında zorlaştırmak adına hiç bir şey yapmamaları gerekiyor. Fakat bazen işleyişler okadar sıkıntılı olabiliyorki insanlara oldukca sıkıntı veriyor.

yasminn

Üye
Üye
eve bakım konusunda başbakanlık genelgesinde, "sobasını yakıp kendini ısıtamayacak durumda olması" gibi bir ifade var, çok etkilendim. şimdi aslına bakarsanız büyükler bizi önemsiyor ama kraldan çok kralcı tayfası bilmişlik yapıyor.

yasminn

Üye
Üye
soruma sadece bir kişi yanıt verdiğine göre kimsenin evine uzman heyet gelmedi sanırım??...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Gerekli bilgileri ve doğru bilgileri yönetici arkadaşımız aktarmış kısaca evde bu kişi yalnız yaşamını idame ettirebilir mi ettiremezmi kişisel temizliklerinde başkasından yardım alabilir mi bunlara bakıyorlar başkasından yardım alıyorsa uygun almıyor ve kendi kendine yetiyorsa herşeyini yapabiliyorsa maaşa gerek görmüyorlar.

Tekerlekli Sandalye