Evde bakım hizmetinden yararlanabilirmiyiz?

zeynep kahyaoglu

Üye
Üye
merhabalar... EVDE BAKIM PARASI İÇİN SOSYAL HİZMETLERE BAŞVURDUM BANA BİR LİSTE VERİP BUNLARI TAMAMLAYIN DEDİLER VE HASTANEYE SEVK ETMEDİLER.... BENİM SİZE OLAN SORUM; BEN EVLİYİM VE İKAMETGAHIMIZ ANNEMLE AYRI AMA SÜREKLİ YANINDAYIM ANNEM FELÇ GEÇİRDİ, KONUŞAMIYOR VE KONUŞULANI DA ANLAMIYOR YANİ BAKIMA MUHTAÇ, BİZ ANNEMİ SİGORTA GÜNÜNDEN FAYDALANIP MALÜLEN EMEKLİ OLMASINI SAĞLADIK. ANNEM VE BABAM RESMİ OLARAK AYRI 18 YASINDAN KÜÇÜK KARDESİM VAR VE ANNEMİN ÜZERİNE KAYITLI ARSA VAR BEN ANNEME BAKTIĞIM İÇİN CALISAMIYORUM VE EVDE BAKIM PARASINA BAŞVURMAK İSTEDİM. ANNEM EMEKLİ VE ÜZERİNE MAL VARLIGI OLDUGUNDAN DOLAYI BANA MAAŞ BAĞLARLAR MI? MAAŞ BAĞLANDI DİYE EMEKLİ MAAŞI KESİLİR Mİ? KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR HESAPLANIRKEN EŞİMİN MAAŞI DA DAHİL EDİLİR Mİ? CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Annenizin bakımını siz yapacaksanız ki öyle yazmışsınız, ayrı evde oturmanız sorun yaratabilir. Buradaki mantık şu. Bakıma muhtaç kişiye bakıcı olarak gösterilen kişi sürekli bakıma muhtaç kişinin yanında olup onun bakımını aksatmadan yerine getirmesi gerekiyor. Bu konuda SHÇ yetkilileri çok hassas. İkametgahımız ayrı derken evleriniz ne kadar uzakta mesela?
Aynı binada altı üstlü oturuyorsanız belki olabilir diyecem ama aranızda baya baya mesafe varsa biraz zor olur. Bu arada size evde bakım aylığı bağlandığı için annenizin emekli maaşı kesilmez.

zeynep kahyaoglu

Üye
Üye
cevabınız için çok teşekkürler Halil bey.... anneme ben bakıyorum ama dediğim gibi ikametimiz ayrı annemle aynı eve tasındığımız zaman eşimin maaşı da hesaplanır mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet hesaplanır. Eşinizin ve sizin gelirleriniz hesaba dahil edilir.

Tekerlekli Sandalye