Evde bakım maaş başvurusunu nasıl takip edebiliriz?

oyhann

Üye
Üye
merhaba...benim kardeşim %88 ağır özürlü...raporu aldıktan sonra sosyal hizmetlere verdim.bana kağıt verip her bankadan vs imza ları toplammamı istediler hepsini hallettim..ve 3 gün sonra eve bakmaya geldiler(gerçi eve çıkmadılar..bence prosedür)neyse lafı uzatmadan soruma gececeğim..şimdi kardeşimin bakım ücretini internetten sorgulayabiliyormuyum?çünki sosyal hizmetlerdeki hanım efendi mektupla bildirirler dedi..red diyebilirlermi?ikinci sorum zonguldakta yaşıyorum illere göre değiştiği için benim ilimin sıralaması nedir..üçüncü sorum ise kardeşimin 18 yaşını doldurmasına 22 gün kaldı..onun için 3 aylık maaş için şu anda baş vurmadım çünki rahmetli babamdan kalan üstüne düşen ssk maaşını alıyor..doğrumu düşünüyorum...teşekkür ederim verdiğiniz bu ayrıntılı bilgiler için..bu arada bende devamlı araştırma içindeyim bildiğim konuları bende buraya yazacağım..teşekkür ederim efendim...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı takibini sonucunu internetten öğrenemezsiniz, başvuru yaptığınız SHÇ müdürlüğünden telefon açarak ögrenceksiniz.
Neticenin olumlu yada olumsuz her iki kararda size yazılı olarak bildirilir, olumlu olursa arayıp hesap açın derler olumsuz olursa neden olumsuz olduğunu yazılı olarak bildirirler.
Çocuk bayansa eğer babadan almış olduğu maaşı almaya devam eder erkekse maaş kesilir ve %60 dan fazla engelli olduğu için tekrar müracat edip bağlatmanız gerekir. Son olarakta almış olduğu yetim maaşı eğer alacağı 2022 maaşından düşük oranda ise her iki maaşıda alabilir.

oyhann

Üye
Üye
evde bakım maaşı

teşekkür ederim..fakat hesap açtırma konusuna gelince shç deki çalışan iki hanım bana hesabı rapor u verdiğim zaman baktılar..ziraat bankasından hesap aç hemen dediler..bende o zaman açtım..bu olumlu bişeymi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eğer evraklarınız olumlu sonuçlanırsa o vermiş olduğunuz hesaba yatacak para bi sorun yok yani merak etmeyin.

oyhann

Üye
Üye
evde bakım maaşı

teşekkür ederim..

oyhann

Üye
Üye
bu arada özürlü kimlik kartı çıkarsınlar arkadaşlar çünki gerçekten çok faydası oluyor..mesela vodafone veya turkcell..çok cazip imkanlar sunuyor..veya seyahat durumunda nerdeyse %50 indirimle seyehat ediliyor..herkesin bilgilerine sunarım...

oyhann

Üye
Üye
merhaba..ben zonguldaktan yazıyorum kardeşim..benim kardeşimin bakım maaşı hala yatmadı.bu gün gene sosyal hizmetlere gittim onaylandı dedi..fakat bugün atm den baktım yatmamış ama alan kişiler var bizim burada..herkes aynı anda almıyomu?
teşekkür ederim..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bankayı tekrar pazartesi kontrol edin banka haftasonuda eğer otomatik hesaba geçmesi için ayarlama yapmışsa heran maaşınız hesabınıza geçebilir sürekli hesabınızı kontrol edin.

oyhann

Üye
Üye
bu arada kardeşimin babamdan aldığı maaşı kesildiğini döylemiştim..şimdi ben 3 aylık maaş için baş vuracağım fakat kardeşim 200 lira alıyordu 3 aylık maaş içinde baş vurursam bir sorun olurmu? bu arada maaşı kesilen kardeşimin parası annemin maaşına yansımadı..ben şöyle düşünüyorum ben şimdi dilekçemi yazacağım kardeşim 18 yaşını doldurdu artık bu maaşı anneme devredin diye?buna göre bir dilekçe örneği varmı?pazartesi bu işleri halletmem lazım..bu arada bakım parasını kontrol ediyorum henüz yatmamış 2 ay oldu süreç..cevap yazarsanız çok sevinirim..bu arada kardeşimin raporu %88 ağır özürlü..fakat mal müdürlükleri de sanırım bu konuda biraz sıkıntı yaratıyomuş (bi yerden maaş alıyomu geliri varmı diye)onun için 18 yaşını doldurmasını bekledim 3 alık maaş için sanırım konuyu anlatabildim..şimdiden teşekkür ederim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kardeşinin yetim maaşını kestirmek için SGK ya bir dilekce ile başvuruda bulunabilirsin. Bu arada kardeşinin yetim maaşını kestirmek zorunda değilsiniz hem 2022 maaşı alabilir hemde yetim maaşı alabilir. ama illada kestireceğiz diyorsan kuruma dilekce ile başvurun.
Evde bakım maaşının neden yatmadığını bulunduğun il deki SHÇ e sormalısın. Şimdiye kadar yatması lazımdı.

oyhann

Üye
Üye
teşekkür ederim pazartesi ilk işim bu olacak..sanırım geç olacak ama inşallah allahın izniyle hayırlısı olur..cevap yazdığınız için teşekkür ederim..o zaman mantıken şöyle yapmam lazım sanırım sgk ya kardeşimiz özürlü olduğunu bildirmem yeterli olacak..sonrada mal müdürlüğüne başvuruda bulunacağım 3 aylık maaş için...tekrar teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet bulunduğunuz ildeki malmüdürlüğü/defterdarlığa başvurup özürlü kardeşiniz için 2022 maaşı almak istediğinizi belirtiniz.

oyhann

Üye
Üye
teşekkür ederim bu arada kardeşime babamdan dolayı aldığı yetim maaşı bu ay 18 yaşını doldurduğu için kesildi..ama bu kesinti anneme yansımadı kardeşim 200 tl alıyordu bu kesinti ablam ve anneme yansımadı sanırım birikmiş olarak verirler diye düşünüyorum dilekçeden sonra..umarım bu süreçte çok uzun sürmez..ben sonuçları buraya yazacağım...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yakında yansır şayet yansımazsa bir dilekce ile kuruma başvuruda bulunun. Bu arada kardeşiniz %60 ve üzeri engelliyse yetim maaşının kesilmesine gerek yok. hem yetim maaşı alabilir hemde 2022 maaşı. Bunun içinde kuruma başvuruda bulunmanız gerekiyor tabiki. Hoş başvuruda bulunmaya gerek yok bence. Zira nasıl olsa kardeşinize verilecek para annenize verilecek. Yani o para yine aile içinde kalaçak.

oyhann

Üye
Üye
teşekkür ederim..bu arada kardeşim %88 ağır özürlü psikoz teşhisi konuldu..kontrol sürecindede ömür boyu diyor..yani geçerlilik süresi ömür boyu..bi durum daha çıktı kardeşimi rehabitilasyona göndermek için ram dan randevu aldık fakat psikoz teşhisi olduğu için rehabitilasyon eğitimi alamaz demişler..bende milli eğitime itiraz dilekçesi yazdım sanırım pazartesi sonucu geşecek sonucu....

Tekerlekli Sandalye