Evde Bakım maaşı,2022 engelli aylığına dahil edilmesi..

srchacker

Üye
Üye
selamlar.arkadaşlar 3 aylık aldığım engelli aylığını evde bakım maaşını dahil ederek kestiler.böyle kanun varmı çünkü daha önce evde bakım maaşını dahil etmiyorlardı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önceden etmiyorlardı fakat şimdi alınan bakım maaşı 2022 maaşı için kişi başı gelire dahil ediliyor malasef...

srchacker

Üye
Üye
valla nerden baksak 6 yıldır maaş alıyordumperşembe günü edevlet,ten baktım maaşınız festedildi yazıyordu kaymakamlığa gitti kişi başı gelirin geçtiğini ve evde bakım maaşı aldığımızı söyledi bu ne saçmalık.aldığımız parayada göz diktiler.okadar ilaç alıyoruz ne yapacaz şimdi.şimdi bunlara gss bağlatsak 930 evde bakım maaşı alıyoruz diye aylık parada isterler gibi geliyor bana.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sizde haklısınız tamamiyle bana kalırsada saçmalık evde bakım maaşı 2022 maaşına hiç bir şekilde etki etmemeliydi.Fakat 2013 yılında çıkmış olan yönetmelikle malesefki evde bakım maaşıda artık gelirden sayılıyor.

Yönetmelikteki madde şu şekildedir.
(Değişik:RG-25/3/2014-28952) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

srchacker

Üye
Üye
2013 yılında çıkmış olan yasayı şimdimi uyguluyorlar.ilaç kulladığım için pazartesi gidip gelir testi yaptırıp gss geçecem.inşallah sen evde bakım maaşı alıyorsun gss ücretli olacak demezler.bellimi olur devletimize.

septik

Editör
Editör
2013 Yılında yasa değişmedi 2022 sayılı yasanın uygulanmasına yönelik olan yönetmelik değişti, ve o tarihten bugüne kadarda uygulanmakta fakat peydel pey uygulama yapılmakta ağırdan alınmakta sebebide bir anda değişen yönetmeliği uygulamaya kalksalar ortada 2022 engelli aylığı alan kimse kalmayacak ve baya büyük bir itiraz ve öfke ortaya çıkacaktı.

Aynen bahsettiğiniz gibi gelir testiniz yapılır ve yaşadığınız hanenin tüm gelirleri kişi başına bölümünde asgari ücretin 3/1 den yüksek bir rakkam çıkarsa malesef gss ödemek zorunda kalacaksınız.

srchacker

Üye
Üye
peki gelir testinde evde bakım maaşı gelir olarak sayılıyormu,çünkü biz aynı evde 2 kişi evde bakım maaşı alıyoruz..

septik

Editör
Editör
Evet malesef bakım maaşı gelirden sayılıyor, yukarda Gülümse hanım konuya dair maddeyi yazmış.

Yönetmelikteki madde şu şekildedir.
(Değişik:RG-25/3/2014-28952) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

Aynı hanede 2 engelli kişi iseniz 3 kişi üzerinden değerlendirilirsiniz, 3 kişi x 392 = 1176 tl yi aşan bir geliriniz varsa malesef 2022 aylığından yararlanamıyorsunuz, gerçi çok saçma gerekçelerle engell insanları mağdur ediyorlar Sayın başbakanımız bu konulara dair 15 temmuz darbe girişimi öncesi Asp bakanlığının bu tarz mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir çalışma yaptığını devletin halkının yanında olacağından falan bahsetmişti ama halen aynı noktadayız.

srchacker

Üye
Üye
şuan hanede 5 kişiyiz aldığımız maaşlar 930+930+720 maaşlar var.tabi 3 aylık kesildiği için onları yazmıyorum buna göre gss aylık para ödermiyim.

septik

Editör
Editör
Aynı hanede iki engelli olduğu için 3 kişi olarak değerlendirilir, toplamda 6 kişi oluyorsunuz, 6 kişi x 392 rl muhtaçlık sınırı = 2352 tl yi aşmamanız gerekiyor, sizin geliriniz toplamı ise 2580 tl olduğu için malesef 2022 aylığından faydalanamassınız.

Tekerlekli Sandalye