Evde bakım maaşı alan kişi ev için bankadan kredi çekerse bunu kuruma bildirmeli

cansel atak

Üye
Üye
ev kredisi çekildiğinde bakım aylığına ne gibi etkisi olur.shç ye bildirilmesi gerekiyormu..

kadirekinci

Üye
Üye
Çekilen krediyi shçek'e bildirmeniz gerekmiyor.

Mehmet bey, konu başlığında sorulan soruyla tam alakalı değil ama yine de sorayım;

Bende kredi çekmek istiyorum ancak banka gelir belgesi istiyor, bankadan evde bakım maaşını kurumun bankaya yatırdğıına dair aldığım makbuzu kabul etmiyorlar, Maaş bordrosu veya imza sirküsü isteniyor.

Kurum maaş aldığımızdan dolayı, xx her ay kurumumuzdan evde bakım maaşı almaktadır v.b şeklinde bir belge imzalayıp verebilir mi?

Veya her ay evde bakım maaşı yatırıldığına dair herhangi bir kurumdan belge alabilirmiyiz?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok banka evde bakım maaşını gelir olarak kabul etmeyebilir. bir emekli maaşı gibi olmadığından kesilme ihtimalini gözönünde bulundururlar bundan dolayıda başka gelir gösteremezseniz kredi vermeyebilirler.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bankadan kredi alabilmek için sizin gelirinizin olduğunu kanıtlamanız gerekir bu da ancak çalışıyorsanız maaş bordrosu ( onaylı, imzalı olmak kaydıyla ) ya da imza sirküleri istenir. Evde Bakım Maaşı sizin geliriniz yani kazancınız değildir ki banka bu maaşı sizin maaşınız gibi algılasın ve kabul etsin.

Evde Bakım Maaşı sadece devletin sizin hakkınız olan yardımı bir şekilde sağladığı vakıf maaşıdır.( koşulları yerine getirdiğinizde almakta olduğunuz) Bankalar bu yardım maaşını kabul etmezler ve aslında belki de böylesi sizin için çok daha hayırlı olacaktır. Kredi çıkmazına girmenizi önlemek ve tabii ki her şeyden önce bankalar verdikleri borç paranın ( kredinin ) geri döneceği teminatını almak isterler. Emekli maaşınız bile bir teminattır banka için ama maalesef Evde Bakım Maaşı bir teminat olarak kabul görmez.

Sağlıcakla kalın,

kadirekinci

Üye
Üye
Evde bakım maaşı'nı belgeleyebilmem durumunda İki banka kredi vermeyi kabul etti.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) o zaman hayırlı olsun ama benim çalıştığım banka ve diğer bir çok banka kabul etmiyor. Sizin için çok ihtiyacınızı karşılayacaksa bu kredi son önerim özellikle size krediyi onaylayan bu bankalar arasında faiz oranlarını öğrenin ve bir miktarda pazarlık yapmayı deneyin olur mu ?

Hayırlı olsun dileklerimle,

kadirekinci

Üye
Üye
:) o zaman hayırlı olsun ama benim çalıştığım banka ve diğer bir çok banka kabul etmiyor. Sizin için çok ihtiyacınızı karşılayacaksa bu kredi son önerim özellikle size krediyi onaylayan bu bankalar arasında faiz oranlarını öğrenin ve bir miktarda pazarlık yapmayı deneyin olur mu ?

Hayırlı olsun dileklerimle,

Krediyi vermeyi kabul etmeleri KKB sicilimin iyi olmasından kaynaklanıyor, ancak sorum şu kurum dediğim şekilde bir belge verebilir mi?

kadirekinci

Üye
Üye
Soruma cevap gelmedi.:(

Kurum maaş aldığıma dair belge verebilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sanırım net bilgiyi ancak kuruma sorarak öğrenebilirsiniz. Daha önce buna benzer bir durumla karşılaşmadım ben. O nedenle bir şey diyemiyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Kurum size maaş verdiğine dair belge vermese bile ki bence niye vermesin siz bu geliri elde ettiğinizi kanıtlayabilirsiniz. Evde Bakım maşını ptt den alıyorsanız ptt den yada hangi bankadan alıyorsanız o bankadan bu gelirin belgelenmesini isteyebilirsiniz hatta bu konuda ısrarcı olmak gibi bir hakkınız da mevcut bulunmaktadır. Geliri yani maaşı bağlayan o maaşı da belgelemesi gerekir mantığı...

kadirekinci

Üye
Üye
Merhaba,

Kurum size maaş verdiğine dair belge vermese bile ki bence niye vermesin siz bu geliri elde ettiğinizi kanıtlayabilirsiniz. Evde Bakım maşını ptt den alıyorsanız ptt den yada hangi bankadan alıyorsanız o bankadan bu gelirin belgelenmesini isteyebilirsiniz hatta bu konuda ısrarcı olmak gibi bir hakkınız da mevcut bulunmaktadır. Geliri yani maaşı bağlayan o maaşı da belgelemesi gerekir mantığı...
Dediğiniz gibi olması gerekir, mantık da doğru ama ülkemizin kurumlarının durumu belli.

Örneğin, Ziraat bankasının herhangi bir şubesine gidip Bu hesabı devletin bana verdiği evde bakım aylığını almak için açtırdım, ve haberlerde de hesap işletim ücretinin iade edileceği yazıyor diyorum, şubenize gidin diyor, bizim bilgimiz yok diyor, benim şubem o şube olsa ne olacak orası mechul?

Bankanın gişesinden alınma dekontu kabul etmiyorlar, gelire eşdeğerdir şeklinde imzalanması veya kaşelenmesi gerektiğini söyledi karşı banka.

inşAllah dediğiniz gibidir, kurumdan almaya çalışalım.

Mevlîd kandiliniz mübarek olsun.

hayatı_sev

Üye
Üye
selam aynı şeyle bende karşılaştım ben özel bankadan çektim maaşı aldığımız bankadan gidip döküman alıyorsun bakım parası aldığına dair kaç lira maaş alıyorsun orda belirtiyor bide kefil ben ev hanımıyım

kadirekinci

Üye
Üye
selam aynı şeyle bende karşılaştım ben özel bankadan çektim maaşı aldığımız bankadan gidip döküman alıyorsun bakım parası aldığına dair kaç lira maaş alıyorsun orda belirtiyor bide kefil ben ev hanımıyım

Maaşı ziraat'ten mi çekiyorsunuz?

Ben buna benzer şekilde maaşı aldığma dair bir belge verebilirmisiniz demiştim birkaç ay önce yok demişlerdi?

Siz nasıl alabildiniz acaba? Verilen Evrak maaşın yattığna dair bir banka dekontu mu Aylık maaşı belirten bir gelir belgesi mi?

hayatı_sev

Üye
Üye
ben evde bakım maaşı alıyorum dedim aldığıma dair döküman verdiler evrakta maaş mikterları yazıyordu sanırsam hesap numarasından bakıyorlar zaten çıkıyor pranın nerden yattığı yalnız belirtim filan yerden kıredi çekicem ordan bu belgeyi istiyorlar diye bana verdiler

hayatı_sev

Üye
Üye
ayrıca evet bakım parasını zıraatten kırediyi ing banktan çektim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bende daha önce başka bir kaç kişiden duydum ing banktan almışlardı 5 bin lira sanıyorum ing sıcak bakıyor bu işe biraz.

hayatı_sev

Üye
Üye
evet ing den yani pek zorlamadılar müracat ettim kabul oldu tabiki bazı purosudürleri yerine getirdikten sonra evet 5bin ben o zaman 600 bakım parası alıyorm dedim birde kefil istediler aldım kırediyi

kadirekinci

Üye
Üye
ben evde bakım maaşı alıyorum dedim aldığıma dair döküman verdiler evrakta maaş mikterları yazıyordu sanırsam hesap numarasından bakıyorlar zaten çıkıyor pranın nerden yattığı yalnız belirtim filan yerden kıredi çekicem ordan bu belgeyi istiyorlar diye bana verdiler

Sizden rica etsem, kişisel bilgilerinizi silip belgeyi tarayıp veya fotoğrafını çekip buraya koyabilirmisiniz?

Eminim ki Ziraat yine gittiğimde bu belgeyi diğer işlemlerimi yapmadıkları gibi vermeyecek.

Bende Konut kredisi çekeceğim Banka dekontu değil gelir belgesi istedikleri için bu belgeyi alamıyorum.

Bu arada sizin hesaba maaş hesabı tanımlaması yaptılar mı?

Aralık veya ocak ayında hesaptan 15 lira çekmişler mi?

Gerçekten teşekkür ediyorum ilginiz için.

bahriyeli

Üye
Üye
Merhaba krediyi hangi bankalar vermeyi kabul etti yazabilirmisiniz?? bende başvuruyorum ama kimse bu durumdan haberdar değilmiş gibi davranıyor.

Tekerlekli Sandalye