Evde bakım maaşı alırken babamızı kaybettik bu durumu bildirmemiz gerekiyor mu_?

posmeh

Üye
Üye
iyi günler biz evde bakım parası alıyoruz geçen annemi 2015 şubat ayında annemi kaybettik o zaman bakıcı değişikliği yapmıştık ablam almıştı bakım parasını 1 ay aksamıştı geçen hafta babamı kaybettik 3 kardeş kaldık babamın emekli aylığı vardı bir tek gelir birde bakım parası babamın durumunu vakıfa hangi zmanda bildirmeyeliz özürlü kardeşim yetim aylığı alabilirmi

ramke84

Üye
Üye
Mrb posmeh öncelikle başınız sağolsun mekânları cennet olsun. Sorunuz ile ilgili engelli kardeşinizin kiz mi erkek mi olduğunu ve yaşını belirtirseniz, konu hakkında bilgi sahibi olan yönetici arkadaşlarım net ve hızlı şekilde cvb vereceklerdir. Erkek kız ve yaş durumlarinda istisnai durumlar olabiliyor.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Engelli olan kardeşiniz ağır özürlü oldugundan babasından kalan yetim maaşını alabilir, en kısa sürede babanızın ölümünüde evde bakım maaşı için bakıcı degişikligi yaptıgınız yere bildirmeniz gerekiyor, ordan bildirim yaparken kardeşinizin yetim maaşına başvuracagını alacagını belirtin evde bakım maaşına bi zarar gelip gelmeyeceginden emin olun, daha sonradan bi magduriyet yaşamamış olursunuz

posmeh

Üye
Üye
öncelikle teşekkür ablam ağır engelli bir bayan biz tekrardan başvuru geçen şubat ayında yapıp mart ayında bakıcı ablam olmuştu 11 aydır alıyor bize dedikleri kişi başı gelir aştığınızda ve adresi 15 gün içinde bildirmememiz durumunda kesilir dedi kardeşimin yetim aylığı alsa bile gelirimiz 2 kız olduğu için 1200 olcak evde 3 kişi yaşıyoruz evde 400 gelir olcak yetim aylığı alması engel nasıl etki edecek

posmeh

Üye
Üye
ablalarım 1974 ve 1973 doğumlu 1974 doğumlu ablam ağır engelli

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
1200 lira gelirle 3 kişi yaşamanız halinde evde bakım maaşınız kesilmez onda sorun yok, ama engelli kişi yetim maaşını almaya başlayınca bunu kuruma bildirin neden derseniz kişi gss kapsamından çıkıp emekli statüsüne geçecek dolayısıyla bunu kurumun bilmesi gerekiyor, zaten engelli kişinin yetim maaşı alması evde bakım maaşından yararlanmaya engel degil ancak bildirmenizin isabetli oldugunu düşünüyorum

posmeh

Üye
Üye
teşekkür ederim birde 2022 maaşı alıyordu kardeşim vakıftan bu ay içinde geldiler kontorole babam yoğun bakımdadı maaşınız devam etcek dediler fakat ölürse bildirin dediler ykardeşim yetim parası alması için 2022 maaşını iptal etmek mi gerekeiyor babam emekli sandığı emeklisydi evmizin kirası 500

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hem yetim maaşı hemde 2022 maaşı birlikte alamazsınız, eğer alacagınız yetim maaşı miktarı 2022 maaş miktarından az ise aradaki farkı alırsınız ama yetim maaşı miktarı 3 aylık miktardan fazlaysa 2022 maaşını gidip kestireceksiniz, unutmayın 2022 maaşını vakıf otomatik kesmiyor gidip kendiniz kestirin

posmeh

Üye
Üye
Hem yetim maaşı hemde 2022 maaşı birlikte alamazsınız, eğer alacagınız yetim maaşı miktarı 2022 maaş miktarından az ise aradaki farkı alırsınız ama yetim maaşı miktarı 3 aylık miktardan fazlaysa 2022 maaşını gidip kestireceksiniz, unutmayın 2022 maaşını vakıf otomatik kesmiyor gidip kendiniz kestirin

çok teşekkür ederim yetim aylığı 600 lira olcak 2022 maaşı aylık 489 olduğuna göre yetim maaşını almak daha mantık sosyal güvenlik acısından

Ahmet0124

Üye
Üye
İyi günler arkadaşlar benim bir sorum vardı babam 2 ay ince vefat etti ailede ben annem ve rahatsız olan ablam yaşıyor rahatsız olan ablam babasından yetim aylığı alıyo belirlenen ücretin yaklaşık 100 lira aşıyor bildirecegizde zaten haneye giren gelirin actığı için yanı bu 100 liralık artış için evde bakım ücreti kesilirmi.(rahatsız olan ablamin yetim aylığı dahil ediliyomu hesaplamada)

Ahmet0124

Üye
Üye
İyi günler arkadaşlar benim bir sorum vardı babam 2 ay ince vefat etti ailede ben annem ve rahatsız olan ablam yaşıyor rahatsız olan ablam babasından yetim aylığı alıyo belirlenen ücretin yaklaşık 100 lira aşıyor gelir deki değişikliği zaten bildirecegiz bu artış evde bakım ücretini almamızı engelleri ablamin alacağı yetim aylığı hesaplamaya dahil ediliyor mu.

ramke84

Üye
Üye
Hanenizde ikamet eden bütün kisiler in geliri toplam gelire dahil edilir. Yetim aylığı da buna dahil ediliyor olması lazım. 100 lira değil 1-2 lira ile evde bakım maaşı alamayan engelli yakınlarınin olduğunu biliyorum. Siz en yakın surede gelir durumunuzu bildirin aksi durumda yersiz odeme bildirimi durumunda aldığınız maaşı kesmekle kalmazlar geri ödeme durumunda kalabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye