Evde bakım maaşı alırken farklı adres gösterilmesi halinde ne olabilir?

cok_yorgunum

Üye
Üye
belki kulağa pek hoş gelmiyor ama sizden bu hoş olmayan konuda yardım almak istıorum...

4 kişilik bi aileyiz ve babam 1000tl emekli maaşı ablamda 3 ayda 1000tl özürlü maaşı alıor..ablamın özürlü oranı yüzde 99..

ben geçen sene işe başladım memur oldum ve bize maaşınız kesildi 6-7bin civarıda geri ödeme yapmamız söylendi...

ben ikametimi başka yerde göstersem,ilerleyen zamanlarda başımıza ne gibi sorunlar gelebilir..ikamet gösterdiğim ewe bakarlar mı,beni burada görürlerse ne yaparlar ve herhangi biri şikayet ile nolur?...lütfen bilen eden arkadaşlar yardımcı olsun...anamın emekliliği yok..bende ewlendim ewlencem,anam çok üzüldü..

aslında şöle bi durumda var,ailem 6 ay köyde kalıo..aslında ikametlerini köye alabilirler ama şöle bi sorun var..babam köyde küçük bi bakkal açıo yazları..çok bi getirisi yok ama bakkal sonuçta..kendi adına açmıyor,bi tüccarın malını satıo..köye gelirler bu sorun yatar mı die çekınıo anam...

ve köye kayıt aldırırken,il sosyal yardımlaşmalar kendi aralarında belge başvuru olmadan kayıt aktarabilirler mi?

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Başka ikamette göstermek riskli neticede gidip sorma ihtimalleri var yani bir adreste otururken maaş için sorun çıkmasın diye başka adreste göstermek sakıncalı haaa kurum tespit eder yada edemez bunu bilemeyiz ama tespit ederse maaşı geri alır sizde bu konuda çok mağdur edilen oldu.
Ayrıca köye açılan 6 aylık bakkalın gerisi zaten tahmin ediyorum düşüktür ve o 6 aylık getiri 1 yıllık üzerinden baz alınıp aylıklara ortama alınır çok sorun teşkil etmez o köyde bakkla konusu neticede shçek uzmanlarıda gelse ufak tefek gelir elde etmek için yapıldığını izah ederseniz sorun etmeyeceklerdir.
Son olarak sosyal yardımlaşma fonu ile shçek ortak çalışmıyorlar ama gerek görürlerse belge isteyebilirler.

cok_yorgunum

Üye
Üye
ilginiz için saolun mehmet bey..ben zaten memurum,beni kontrole geldiklerinde ne ewde ne de ikamet gösterdiğim yerde görebilirler..sonuçta onların çalıştığı mesai saatlerinde bende iş yerimde bulunuyorum..nasıl tespit ederler bilemıorum bi şikayet olsa bile..

kafamız çok karışık..köye aldırsak oluo ama anam zahmetli beceremem merkeze gidemem dıo ve bakkal sorunu kafa yoruo..

bi de ille görüştük,yeni rapor çıkarcaksınız dıo ama bizim raporda sürekli işareti var..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Shçekle detaylı olarak anlatırsanız onlar size en doğru yolu ve öneriyi sunacaklardır eminim.

cok_yorgunum

Üye
Üye
çok teşekkür ederim size..sıkıntım paranı geri alınması falan değil..beni anlarlar ve parayı geri isterlerse geri öderiz,annem zaten ablamın geleceği die kenara atıo,attığı gibi geri öderiz..tek sıkıntım ben ya da ailem dolandırıcılık suçu falan gibi şeylerle karşı karşıya kalır mıyız ve bu suçun cezası ne gibi şeyler olur...

sizin bilginiz varsa sizden rica edıorum mehmet bey sorunun cevabını..yoksa bilen duyan ya da başına gelen arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını rica edıorum..

herkkese ii akşamlar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çok net olarak söylüyorum kardeşim bende istemem magdur olmanızı o yüzden mümkün mertebe kurumun bilgisi olmadan adres değişikliği ikamet degişikliği yapmayın ayrıca bütün gelir gider hesaplarını oraya bildirin aksi halde alınan parayı geri ödeme riski olmuştur hep oluyor maalesef.
Yapılması gereken 1 evde kaç kişi yaşıyorsa hepsini bildirmek 2 bütün gelirleri kuruma bildirmek 3 olası kısa süreli yada uzun süreli adres degişikliklerinde kuruma bir müddet şu şu sebeplerden dolayı evde olamayacagız diye bildirmek.
Bunları yaparsanız sorun yaşamazsınız haricinde birşey diyemem.

Tekerlekli Sandalye