Evde bakım maaşı alırken yeşil kart çıkarttım maaşım kesildi karar doğrumudur?

selver

Üye
Üye
evde bakım maaşı alıyordum yeşil kart çıkardım maaşım kesildi.Yeni yasaya göre yeşil kartım iptal oldu tekrar nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olurmusunuz yada otomatik olarak tekrar bağlanırmıyım lütfen yardımcı olun oğlum 14 yaşında %90 down sendromlu oğlum :( var hala altını bezliyorum belediye bez veriyordu ama onuda kesti alabilirmiyim .

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Siz evde bakım maaşı alıyordunuz yeşil kart çıkarttınız diye hem belediye bezi hemde shçek maaşı kesti öylemi?
Ayrıca gelir durumunuz nedir sizin ve evde yaşayan herkesin toplam geliri ne kadar evde kaç kişi yaşıyor?

tamer es

Üye
Üye
evde bakım maaşı alman yeşil kartlı olmana engel degil sen ayrıntıları yazmamışsın buraya gelir kriterlerini aşan bir gelirinmi var neden evde bakım maaşını ve yeşil kartını iptal ettiler bir gerekçesi yokmu

selver

Üye
Üye
evde yaşayan 7 çocuğum var bunların 3!ü asgari ücretli ve sigortalı eşim işsiz ve hiç bir sosyal güvencesi yok en küçük oğlum down sendromlu belediyeden uzun süredir bez alıyordum 2010 yılında evde bakım maaşım bağlandı bellediyeye gittiğimde siz evde bakım maaşı alıyorsunuz artık size bez veremeyiz dediler 2010 yılından beri bez alamıyorum ayrıca oğlumun diz kapağında kireçlenme çıktığı için hastanelere gittim bir türlü ameliyat sırası alamadık sonra oğlumun testislerinde problem vardı 2011 yılının ilk ayında yeşil karta başvurdum oğlumun sağlığı aşacağım paradan çok daha önemli olduğu için ve yeşil kartım onaylandı tabii maaşım kesildi neyse oğlum testislerinden ameliyat oldu bacağı için hastaneye başvurduk hala bir dönüş olmadı
yeni yasa nedeni ile yeşil kartım iptal oldu 2022 maaşına başvurdum onaylanmış (hala para hesaba yatmamış buda ayrı tabi) şimdi sormak istediğim soru hem 2022 hem evde bakım maaşı alabilirmiyim yada bez alabilmek için ne yapabilirim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Her iki maaşıda alabilirsiniz 2022 engelliye verilen bir maaş evde bakım maaşı ise engellisine bakıcı tayin edilen kişiye verilen bir maaş fakat bu maaşı alabilmek için belli kriterler var. Öncelikle sağlık raporunuzda ağır özürlü ibaresi olması gerekiyor bir takım ihtiyaçlarını kendisi gideremiyor durumda olması (tuvalet banyo gibi) bunun dışında aylık gelir evdeki kişi başına bölününce 423 Tl geçmiyor ise evde bakım maaşıda alınabilir.

Bez almak için hastahaneden uzman hekim raporu ile hasta alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 adedi geçmemek üzere en fazla 1 aylık miktarlarda hasta alt bezi reçetelendirilmesi durumunda bedelleri kurumca karşılanır. Ürünü medikalciden satın alacaksınız. Faturayı alıp SGK il sağlık işlerine vereceksiniz, onlar size ödemesini yapacak. Bu prosedürleri medikalciler bilir ve yönlendirir. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ve derneklerdende bu konuda yardım alabileceğinizi düşünüyorum.

Tekerlekli Sandalye