Evde bakım maaşı alırsak sağlıktan yararlanabilirmiyiz?

aziz faruk

Üye
Üye
bundan 2 sene önce çocuğumuza 2022 aylığı bağlandı ve sosyal güvencesi yeşilkart oldu ve iptal eddirdik evde bakım aylığı alır isek yine aynısı olurmu çocuğum benim sosyal güvencemden yararlanırmı yoksa yeşilkartlımı olur? yardımcı olursanız sevinirim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bildiğim kadarıyla 2022 maaşı alanlar otomatik olarak genel sağlık sigortasından yararlanabiliyordu yeşil kart değil genel sağlık sigortası uygulanıyor.2022 iptal ettirdiğiniz için sağlıktan yararlanmanın belli şartları var örneğin

Sigortalının çocukları 18 yaşını, lise ve dengi eğitim görüyorsa 20 yaşını geçtiğinde, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını geçtiğinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünden çıkıyorlar. Bakmakla yükümlü statüsünden çıkmadığı sürece sağlıktan yararlanacaktır. Çocuğunuz kaç yaşında olduğunu bilmediğimden sadece genel bir açıklama yapmak istedim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım maaşı alırsanız çocuğunuz sizin üzerinden sağlıktan faydalanmaya devam eder. Bu konuyla ilgili herhangi bir yasal kısıtlama yok.

aziz faruk

Üye
Üye
cocuğum 5 yaşında diblejik serabral palsi teşhisi konuldu hafdada 2 gün rehabilitasyon merkezinde fizik tedavi görüyor ve benim sigortamdan yararlanır ise yıllık 30 seans ünv. hastanesinde veya özel bir fizik tedavi merkezinde fizik tedavi görüyor 2022 aylığı bağlandığında çocuğumuzun sosyal güvencesi yeşilkarta dönmüş ve özel fizik tedavi merkezine veya ünv. hastanesine gidememişti şimdi evde bakım aylığına başvurur isek yine aynısı olur endişemiz var

R

rahim

Guest
Peki kardes evde bakım parası alabileceğinizden eminmisiniz. Şartlarınin uyuyor mu.Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın. Inşallah şartlarını uygun olurda evde bakim parasıyla birlikte diğer isteklerinize yerine gelir.allahım yardımcınız olsun.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çocuğunuzun yaşı zaten küçük evde bakım maaşı şartlarınız uyuyorsa yani eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 784 TL geçmiyorsa sağlık raporunda ağır engelli ibaresi varsa çocuğunuz bir takım ihtiyaçlarını gideremez haldeyse bakım maaşı için başvurabilirsiniz ve çocuğunuz sizin üzerinizden sağlıktan yararlanabilir bunda bir sıkıntı olmayacaktır.

aziz faruk

Üye
Üye
evet bizim şartlarımız uyyuyor almaya bundan 3 sene öncede uyuyor idi çocuğumuzun 100/84 özür raporu var

Tekerlekli Sandalye