Evde bakım maaşı alıyorken araba aldık kurum bizi çagırdı ne yapmalıyız_?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SULTAN_12

Üye
Üye
engelli arabası aldım sosyal hizmetlere haber verdim 15 gün sonra beni cagırdılar nasıl aldıgım soruyolar peşin aldık dedim amca dayı yardımıyla bana evraklar verdiler bunları yaptır diye birtanesini yapdırtık gerisini biz burdan bakıcaz diye söylediler bir dosya verdiler izin veriyorum yazıyor bunlar neyi araştırıyoki izin vermelimiyim benim tc yle nereye girip araştırma yapa biliyolar öncede biz yapıyoduk amca dayı nasıl yardım etmiş istap istiyolar nasıl ıstaplaya bilirim almaz olaydım maaşın bu kadar nasıl aldın diyolar benim başıma cokta lüks bir araba degil 23 bin tl bilgi veriseniz sevinirim :mad:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hangi şehirdesiniz siz?

Bu arada bilindiği gibi 2022 maaşı ve evde bakım maaşı gelir kriterleri uygun kişilere veriliyor bir başka deyişle resmen maddi anlamda geliri olmayan yada çok küçük bir miktarda geliri olanlara kırk dereden kırk getirterek veriliyor, bundan mütevellit siz araç alınca kurumun aklına ilk olarak "bunlar bize başvurdu maaşı alıyor aceba eksik bir gelirmi beyan ettiler yada gelirlerinde artış mı var.....vs" gibi bir durumu ortaya çıkartmak için yeniden bir gelir testi ve bir hesaplama yapacaklarını sanıyorum ama merak etmeyin verilen evrakları gezdirin tamamlayıp verin evdeki yaşayan kişi sayısı ve gelir durumuna göre kişi başına 448 lirayı geçmiyorsanız maaşınızı kesemezler, bu arada böyle durumlarda arabayı eğer engelli aracı degilse üzerinize almak yerine aileden olmayan güvenilir birisinin üstüne almak daha mantıklı. Son olarak o evrakları kurumun size verip bunları tamamlayıp gezdirip getirin deme hakkı var.

sinandeniz

Üye
Üye
bu türkiye devletini anlamak kesinlikle mümkün değil bir taraftan diyorki ben bu parayı engellinin yaşam kalitesini yükseltmek maksatı ile veriyorum dieğer taraftanda e araba falan alıncada e gel bakim sen bu arabayı evi nasıl aldın deyip 40000 dereden afra tafra yapıp maaşı kesiyor
tv çıkıp engellilerinizi eve hapsatmeyin diyor diğer tarftanda vay efendim ben eve kafam estiği zaman ansızım gelecem ve engelliiyide bakıcısınıda evde bulacam yoksa maaşı keserim deyip kesiyor bune turşuuuuu bune lahanaaaa :)

beyazkelebek

Üye
Üye
bu türkiye devletini anlamak kesinlikle mümkün değil bir taraftan diyorki ben bu parayı engellinin yaşam kalitesini yükseltmek maksatı ile veriyorum dieğer taraftanda e araba falan alıncada e gel bakim sen bu arabayı evi nasıl aldın deyip 40000 dereden afra tafra yapıp maaşı kesiyor
tv çıkıp engellilerinizi eve hapsatmeyin diyor diğer tarftanda vay efendim ben eve kafam estiği zaman ansızım gelecem ve engelliiyide bakıcısınıda evde bulacam yoksa maaşı keserim deyip kesiyor bune turşuuuuu bune lahanaaaa :)

Arkadaşlarım,
eğri oturup doğru konuşalım. bu maaş belli bir kanun maddesiyle veriliyor ve türkiyedeki tüm engellilere verilecek maddi güç olmadığı için, 4-5 kriter konulmuş ve bu kriteri taşıyanlar almaya hak kazanıyor. peki oyunun kuralını bildiğimiz halde bu ciyaklama viyaklama neden? kriterlere uyupta almaya hak kazanınca sevinçten havalara uçuyoz sonuçta azımsanmayacak bir havadan para geliyor. peki kriter dışına çıkılınca kesileceğinide biliyoruz peki o zaman niye hazmedemiyoruz. öncelikle dürüst insan olmak lazım. arkadaşım yememiş içmemiş ve gerekli parayı biriktirip almışsa zaten bu sorgudan alnının akıyla çıkar. bu denetlemeler asla zorumuza gitmemeli. bir dönem jip sahibi kat yat villa sahibi insanlar yeşil kart aldı ve onlar o variyetle yeşil kartla gezerken kızmıyormuyduk. dürüst olalım denetlemeler hepimiz için geçerli ve hepimizin iyiliği içindir. kurallar böyle iken sizin bu hallerinize ben kızarım arkadaşlar ama kuralları değişdirtin ve o zaman istediğinizi söleyin o zaman bende desteklerim sizi. bende içinizden biriyim ama hak ve doğru olanı söylemekden asla çekinmem bana kızsanız bile. kalın sağlıcakla ve selametle.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selamlar,

Sultan_12 arkadaşım engelli arabanı güle güle kullan öncelikle o araba senin için gerekliyse ve evden dışarı çıkmanı sağlıyorsa en güzel günlerde kullanman dileğimle. keşke arabayı kendi adına almasaydılar :( burada tek yanlış o. yoksa sana bağlanan evde bakım maaşı ya da diğer maaşlarla 23 bin tutarında bir araba sahibi olmana imkan olamayacağını sana o maaşları bağlayanlar da pekala biliyorlar. Zaten gerçekten ihtiyaçlı durumda olmasaydın sana maaş bağlamazlardı. Kardeşim eğer araba amcanın ya da dayının adına kayıtlı olsaydı en ufak bir sorun çıkmazdı ama bu durumda sosyal hizmetler hakkında her türlü bilgiyi sorgulamayı yapma hakkına sahipler...Bunu kabul etmen gerekir ve bana kalırsa sen o arabanın adına kayıtlı olmasından dolayı çok başın ağrıyacak ne yazık ki...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Beyaz Kelebek,

Arkadaşım öncelikle bu kadar hiddetlenmene gerek yok daha sakin olup haksızlıklar karşısında hepimizin özellikle benim de senin yanında olacağımı bilmeni isterim. Haklı olduğun taraflar var tabii ki ama bu arkadaş açık açık söylüyor zaten engelli aracını akrabaları yardımıyla aldığını. Bunda bir sorun yok araba alacak durumda olsaydı zaten eminim sosyal hizmetlerden ne kendisine maaş bağlanır ne de kendisi o aldığı maaşa ihtiyaç duyardı. Tüm engellilerin iyi niyetli olduğundan şüphe duymamak adına tabii ki arada çürük yumurtalar da çıkacaktır ama unutma ki İstisnalar kaideyi bozmaz...

Devlet engellisine sahip çıksaydı, engellisinin topluma katılmasını sağlayabilse ve bunun için ya da yaşamını kolaylaştırmak için gerekli bu arabayı verebilseydi eğer ne yazık ki ne arkadaş arabanın akraba yardımıyla alındığını ispatlamak durumunda bırakılacak ne sen bu haksız sandığın olaya bu kadar tepki verecektin ne de ben devletin yapamadığını akrabaları yardımıyla elde eden bir engellinin hak arayışına , isyanına karşılık vereceği mücadeleye tanık olup bu yazıyı yazacaktım...

Sevgiyle kalın,

beyazkelebek

Üye
Üye
Sayın Gazoz Ağacı
Ben araba alan arkadaşa herhangibir lafım yok Allah güle güle binmek nasip etsin. Ben sinandenize lafımı söyledim denetim mekanizmasına karşı niye taş atıyorsun diye. arkadaşın gelirinde sıkıntı yoksa zaten bu problemi atlatacaktır ama varsaki eğer o zaman mazlum gözüyle bu kanun çerçevesinde bakamazsın. arkadaşın aldığı araba otomobil bana cevap yazarken sanki sakat arabası almış gibi yazmışsınız "devlet herkese verebilse keşke" derken.
neyse daha fazla uzatmak istemiyorum. benim sözüm sadece herşeyin kuralsız olmasını denetimsiz olmasını arzu edenlere karşıdır. ve bende öylelerine her zaman karşı olacağım.
sizlerde kalın sağlıcakla.

SULTAN_12

Üye
Üye
arkadaşlar bugün tekra gittim evrakları verdim hiç bir sorun cıkarmadılar eve gelicekmisiniz diye sordum yok dediler eşim 782 tl alıyo oglum da beberde cıraklık yapıyo 300 tl de o alıyo aldıgım araba dacia sendorya stwvay amcası dayısı dilekce yazdı kuruma biz yardım ettik diye kabul ettiler ALLAHIMA ŞÜKÜRLER OLSUN cok rahatladım sonuçta aldıgımız yardım parasıyla cocugumuza daha rahat bakıyoruz kesilseydi bitterdik biz bu konuyla ilgilenip bana yardımcı oldugunuz için cok teşkrl arkadaşlar şimdide ramazan bayramınız mubarek olsun ALLAHA EMANET OLUN:eek:

sinandeniz

Üye
Üye
sayın kardeşim ben gerçeyi söyledim ne yani demiyormu devlet engellininn yaşam kalitesini arttırmak maksadıyla veriliyor bu maaş eee ufak tefak bir araba veya başka birşey alıncada tantana ediyor nerde kaldı engellinin yaşamını kalitesini artırmak diyeceyim o ki galiba sende şu şartları uymayıpta bu maaşı almaya çalışanlardansınkiii kesin öyle yoksa bu şekilde bana laf sokmazdın :D
Arkadaşlarım,
eğri oturup doğru konuşalım. bu maaş belli bir kanun maddesiyle veriliyor ve türkiyedeki tüm engellilere verilecek maddi güç olmadığı için, 4-5 kriter konulmuş ve bu kriteri taşıyanlar almaya hak kazanıyor. peki oyunun kuralını bildiğimiz halde bu ciyaklama viyaklama neden? kriterlere uyupta almaya hak kazanınca sevinçten havalara uçuyoz sonuçta azımsanmayacak bir havadan para geliyor. peki kriter dışına çıkılınca kesileceğinide biliyoruz peki o zaman niye hazmedemiyoruz. öncelikle dürüst insan olmak lazım. arkadaşım yememiş içmemiş ve gerekli parayı biriktirip almışsa zaten bu sorgudan alnının akıyla çıkar. bu denetlemeler asla zorumuza gitmemeli. bir dönem jip sahibi kat yat villa sahibi insanlar yeşil kart aldı ve onlar o variyetle yeşil kartla gezerken kızmıyormuyduk. dürüst olalım denetlemeler hepimiz için geçerli ve hepimizin iyiliği içindir. kurallar böyle iken sizin bu hallerinize ben kızarım arkadaşlar ama kuralları değişdirtin ve o zaman istediğinizi söleyin o zaman bende desteklerim sizi. bende içinizden biriyim ama hak ve doğru olanı söylemekden asla çekinmem bana kızsanız bile. kalın sağlıcakla ve selametle.

sinandeniz

Üye
Üye
yorumlarımı çekemeyenler çatlasın kıskananlar çatlasın kıskananlar çatlasınnnnn :D :D :D

beyazkelebek

Üye
Üye
malesef üzüleceksin belki ama 9 aydır bende alıyorum dostum. boşa sevinme.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye