Evde bakım maaşı alıyorum 18 yaşını geçtim gss den ücretsiz yararlanabilirmiyim

bilal011

Üye
Üye
Merhabalar ben siteye yeni üye oldum ve çok beğendim konuyu yanlış yere açmışsam özür diliyorum öncelikle sorularım olacaktı
Ben %90 bedensel engelliyim evde bakım maaşı alıyor annem ve ben 18 yaşımı doldurdum yeşilkart için başvuru yaptım ilk önce cevap olarak bana şöyle denildi:G1 sisteminden yani ayda 45 lira ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlabilirsiniz denilmişti ancak ben itiraz ettim bizim evimiz yok kiradayız peki kira parası neden gelir testine koyulmuyor dedim hala sonuç çıkmadı ancak sorum şöyle olacak
1:Eğer yeşilkartım olursa biz ev almayı düşünüyoruz acaba bir sorun olurmu eğer yeşilkartı vermezlerse ben yeniden babamın sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim
2:Annem bakıcı maaşı alıyor ancak ben 3 aylık engelli maaşı almıyorum acaba hem 3 aylık hemde bakıcı maaşı alınırmı çünkü bazı alanlar var ancak bazıları alamıyor bunun hakkında bilgi almak istiyorum teşekkürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı gelir kriteri biraz yüksek eğer yeşil kart için müracat ettiyseniz Asgari ücretin üçte birinden (279 TL) az ise ücretsiz olarak yararlanırsınız ancak bu miktarı aşıyorsanız evet 45 lira ödeyerek yararlanacaksınız. 18 Yaşını geçtiyseniz babanızdan yararlanmaya devam edemezsiniz erkekseniz tabi bayanlarda durum degişiyor.
Evde bakım maaşı alırken 3 aylık 2022 maaşınıda almanız mümkün evde kişi başına düşen geliriniz 270 lirayı geçmiyorsa eğer müracat ederek 2022 maaşıda alabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası kriterleri için aşaüıdaki linke göz atabilirsiniz.

http://engelliler.gen.tr/f26/genel-saglik-sigortasi-icin-gelir-kriterleri-11064/

bilal011

Üye
Üye
Merhabalar öncelikle cevap için teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı annem bakıcı maaşı alıyor benim üstümden ancak biz ev almayı düşünüyoruz yani babam alacak evi acaba ev alırsak bakıcı maaşı kesilirmi ama şöyle bişede var bakıcı annem, alıcı babam olacak acaba bir sıkıntı olurmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Babanızın aldığı evi kiraya verecekseniz ve gelir elde edecekseniz bunu bildireceksiniz ve kişi başına düşen gelir bu sayede aşılırsa maaş kesilir ama evi alıp ikamet amaçlı oturacaksanız herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır.

zemferi

Üye
Üye
engel oranınız %90 olduğu için ve evde bakım maaşı alıyorsanız siz ''ağır engellisiniz''.dolayısıyla siz SGK ya göre malul durumdasınız.babanızın sağlık yardımından devam edersiniz.Bu nedenle SGK ya raporunuzla birlikte babanız bir başvuru yapsın.maluliyet tespiti istesin.SGK yeniden raporlama isteyebilir.bilginiz olsun.PRİM ÖDEMEDEN BU BAŞVURUYU BİR AN ÖNCE YAPIN.

bilal011

Üye
Üye
Annem bakıcı maaşı alıyor ancak ben 3 aylık engelli maaşı alamıyorum 18 yaşımı doldurmama rağmen ne yeşilkart nede 3 aylık engelli maaşı bağladılar nasıl bir şey anlamadım hiç olmasa ya yeşilkartlı yada üç aylık bağlanmam gerekirdi ömrüm boyunca zaten çalışamıcam ve hiç bir gelirim olumucak evimiz yok arabamız yok babam emekli ve aylık 900 alıyor ve bu bize yetmediği için çalışıyor ve hala bizim gelirimiz yüksekmiş ne diyeyim bilmiyorum

Tekerlekli Sandalye