Evde Bakım Maaşı alıyorum, çalışabilir miyim?

yasminn

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Malulen emekliliğimin reddedilmesi sonucu 20.03.2014 tarihinde Yüksek Sağlık Kuruluna gönderdiğim
"itiraz" dilekçeme hala cevap gelmedi. Ben de olumsuz olacağından endişeleniyorum ve mağduriyetimin
daha fazla artmaması için cevap gelir gelmez eğer kabul edilmediyse aksiyon almam gerektiğini düşünüyorum.
Zira 765 TL Evde bakım maaşıyla oğlumu büyütmekte zorlanıyorum.

Bu sebeple hem 3600 günü tamamlayıp engelli emekliliğine hak kazanmak hem de geçimimi sağlamak için
ağır olmayan bir işte çalışmam gerekiyor. Bir yakınımın bana ayarlayabileceği engelli kadrosunda böyle rahat bir
iş alternatifi var. Ama bu kez de maaşım kesilir diye korkuyorum, bu prosedürleri hiç bilmiyorum.

Raporum % 93, "Ağır" ve "Sürekli" yazıyor. Çalışabileceği işler kısmında "Çalışamaz" yazıyor.

Çalışırsam maaşım kesilir mi? Kesilmez diyorsanız raporumun "çalışamaz" ibaresinin revize edilmesi gerekir mi?

Sevgiler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çalışırsanız maaşınızda aksama yada kesilme yaşanabilir, neticede para mantıksal açıdan bakılırsa evde bakan kişiye veriliyor ama çalışan kişi ortalama en az 8-10 saat iş yerinde olacak ve hal böyleyken bu süreçte bakım ihtiyacı olabilir ve hasta ve bakıcı ayrı ayrı yerlerde olacağından shçek bunu kabul etmeyebilir burda en akılcı yol işe girmeden önce shçek uzmanlarıyla görüşme istişare yapıp onlardan alınacak müspet yada menfi cevaba göre hareket etmektir, burdan size kesilir yada kesilmez demeyi dogru bulmuyorum karar shçek uzmanlarınındır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba yasminn,

Arkadaşım yazdıklarını okudum ve yaşadığın umutsuzluğu anlayabiliyorum. Ben bu siteden sizlerin sayesinde öyle çok şey öğrendim ki hala da öğrenmeye devam ediyorum. Mantıksal olarak bakıldığında evde bakım maaşı alan bir engellinin bizzat kendisinin SGK lı olarak bir işe girmesi ve elde ettiği gelire rağmen, üstelik evde bakılacak bir engellinin olmaması durumu yani bana göre engelli işteyse evde bakım maaşını alan kişi kime bakıyor da bu maaşı alıyor gibi düşünüldüğünde çok tuhaf ama okudukça öğrendim artık garip gelmemeye başladı.

Sana yardımcı olabilmek için konuyla ilgili nette ne kadar bilgi varsa araştırdım. İşine yarayacağını umduğum bilgiye göre ;

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ilgili genelgenin 5. maddesinde evde bakım maaşı alan engellinin çalışıp çalışamayacağı aynen şu şekilde ifade edilmiştir:

SGK kapsamında çalışan özürlü bireyin bir işte çalışıyor olmasının evde bakım hizmetinden yararlanmasına tek başına engel teşkil etmemesi gerektiği, çalışan özürlünün de bakıma muhtaç durumda olmasının mümkün olabileceği değerlendirilmektedir. Bu kapsamda aktif bir biçimde iş yaşamında bulunan özürlünün durumunun Bakımı Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik doğrultusunda Bakım Hizmetleri Değerlendirme heyeti tarafından “bakıma muhtaç özürlü” olma koşullarının değerlendirilmesi ve oluşan kanaat çerçevesinde işlem yapılması gerekmektedir.

Genelgede de açıkça ifade edildiği gibi evde bakım maaşı alan engellinin sosyal güvenceli olarak çalışmasına engel her hangi bir durum bulunmamaktadır.

Dikkat edilmesi gereken konu çalışacak engellinin alacağı ücret nedeniyle evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir sınırının 510,44 tl üzerine çıkılmaması gerektiğidir. Eğer engelli bireyin çalıştığı işten kazanacağı para evde bakım maaşı için kişi başına düşen geliri 510,44 TL’den yukarıya çıkarmıyorsa engelli bireyin çalışsa bile evde bakım aylığı kesilmeyecektir. Eğer engelli vatandaşın çalıştığı işten kazandığı ücret evde bakım maaşı için kişi başına düşen geliri 510,44 TL’den yukarı çıkarıyorsa evde bakım aylığı kişi başına düşen gelir şartının sağlanmaması nedeniyle kesilecektir. Onun haricinde engelli kişinin çalışıyor olması tek başına evde bakım maaşının kesilmesi için bir neden değildir.

Sevgili yasminn aşağıdaki linki açtığında 5. madde seninle ilgili.

http://www.sosyalyardimlar.net/dokuman/evde_bakim_hizmetleri_2012-24.pdf

Sevgilerimle,

yasminn

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim. Bilgisayarımda sorun vardı ancak okuyabildim senin açıklayıcı mesajını.

Eksik olma canım

sinandeniz

Üye
Üye
allah yardımcınız olsun

siz engelliyseniz de sorun olur bakıcıysanızda sorun olur midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak var mesela ben midyata pirince giderken evdeki bulgurdan oldum bence çok düşünün çok arastırın gerçi türkiyede herşey olur olmaz derler olur olur derler olmaz bu ülke böyle hele heleee garibansan bu ülkede

Tekerlekli Sandalye