Evde bakım maaşı alıyoruz evdeki kişi askere giderse maaşımızın durumu ne olur?

gresunlu

Üye
Üye
slm arkadaşlar ben birşey soracam bilgi verirseniz sevınırım ben eşim ve kayıncom 3 kişi ikamet edıyoruz kayıncom asker 2 ay sonra gelecek sigortalı işe girecek oyüzden kiritere uymayacagız bırtanedaha kayıncom varoda gemilerde calışıyor bi gidiyor 6.7 ay gelmıyor onun sigortasıda yok onun ikametini yanıma alsam bişe olurmu öteki kayıncom sigortalı işe başlarsa

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hesaplamada aynı adreste kimler yaşıyorsa onlar hesaba dahil edilecektir ve kişi başına düşen gelir 487 lirayı geçmiyorsa sorun olmayacaktır, adrese kimi kaydettirirseniz o kişi hesaba dahil edilecektir.

gresunlu

Üye
Üye
mehmet kardeşim şimdi kayıncomu yanıma aldımmı ikametını dıger kayıncom sigortalı işe başladıgı zaman ıkametını kendı evıne alırsa sormazlarmı neden bunlar yerdegiştirdi dıye birde kayıncomun ıkametını aldıkmı yanımıza bıldırmemız gerekıyomu sıstem otamatık olarak bılıyormu askerdekı kayıncomda evden ayrılmak ıstıyor bırı geldımı dıgerı ayrıldımı bıldırecekmıyız tam anlatamadım
galıba ama cvb icin sagol

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Senin kayonçolar biraz kafamı karıştırdı, bu arada evdeki kişinin adresini degiştirince kuruma bildireceksiniz eve giren birisi olursada bildireceksiniz, yani kurum bu durumun maaşın kişi başına düşen geliri ayarlamak için olduğunu düşünürse sıkıntı çıkartır siz bi degişiklik yapın 487 liranın altında kalıyorsa kişi başına düşen gelir daha sonrasında degişiklik yapmayın sürekli bdegişiklikler sıkıntı oluşturur.

gresunlu

Üye
Üye
benım kafam karıştı senın kafanın karışması normal biz 3 kişiyiz eşim ben ve kucuk kayıncom .ben 1000tl malulen emeklı maaşı alıyorum.yanımda ıkamet eden kayıncom şuan asker 2 ay sonra gelecek ve sigortalı işe başlıcak tabı maaşıda 800.900 olur kişi başına geliri aşarız bende düşündümki.buyuk kayıncom var gemılerde gelınce onu yanıma ıkamet alım kücük kayıncom tekrar kendı baba evıne alsın ikametını yanı biz yıne 3 kışı kalalım evde ama bu sefer buyuk kayıncomla o bı gıdıyor 6.7 ay gelmıyor birde sigortasız calışıyor busefer guzel anlattım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım kayonçon askere gidince hesaba göre 2 kişi kalıyorsunuz ve 1000 lira gelir olursa maaş kesilir, 3. kişi askere giderse diger kayınçonun adresini sizin eve aldırırsanız sigortalı çalışıyorsa yine maaş kesilir ancak 6-7 ay çalışıyorsa o kadar sürede toplam maaşı 12 ye bölünecek ve aylık gelire eklenecek o yüzden yine kişi başına düşen gelir aşılırmı bilemem, yani sana ikameti senin evde olan ve gelir getirmeyen kayınço lazım, çalışan kayınçolar geliri yükseltir ve maaşın kesilmesine sebep olur, bende şimdi daha iyi anlattım sanırım:) Bu arada adresi sizin orda olan ve sigortasız çalışan kayınça eve hiç gelmesede olur bırak gelmesin:) Sigortasız çalışan kişi sorun yaratmaz.

gresunlu

Üye
Üye
mehmet kardeş cok sagol telefondan konuşmamızın bısakıncası yoksa cagrı atman yeterli tam anlatamadım derdımı yazarakta olmuyo rıca etsem

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Telefonla bilgi vermiyoruz daha net anlatayım kayınçonuz askere gidince diger kayınçonun adresini eve alın sigortasız çalışıyorsa sorun olmaz evde kişi olur yine ve gelir 1000 lira olur ve maaşı almanız açısından sorun olmaz maaşınızı yine alabilirsiniz kayınbirader sigortalı çalışmıyorsa sorun olmaz daha ne diyeyim

gresunlu

Üye
Üye
tmm kardeş sagol askere gıdınce degıl zaten askerde 2 ay var teskere almasına askerlıgı bıtınce sigortalı işe başlıcak bende başlamadan ötekı kayıncomu yanıma alım dıyorum sigortalı işe başlıcak kayıncom ıkametını tekrar kendı baba evıne alırsa sorun cıkarmı bunlar neden yerdegiştirdi dıye demek ıstedıgım bu başını agrıttım kusara bakma anlayana kadar yazacam haberın olsun birde buyuk kayıncomu ıkametını alınca yanıma nası bıldırecem sch nası bı evrak göturecem hangı yolu izlicem tşk ler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım sen sigortalı kayınçoyu sigortasız kayınçoyla degiştireceksin, askerden gelen işe girince adresini babasının yanına alsın öbürüde bu eve taşınsın ama işlemi aynı anda yapma sigortasız olanı şimdi hemen taşı oda askerden gelince işe başlamadan bi kaç gün önce taşı işlem tamamdır kapiş?

gresunlu

Üye
Üye
tmm anladım işlemı nası bıldırıcegız sch ye nası bıldırmemız gerekıyo nası b yol izlim bıldırmek ıcın sch ya cok sagol bu arada

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Adres taşıma ve degiştirme işinden sonra nüfustan evrak alıp kuruma götürüp verin yeterli olacaktır.

gresunlu

Üye
Üye
kardeş cok sagol anladım şimdi son olarak bunların ıkametlerını alırken yada ıkametten cıkarken SCH nası bıldırecegım nası bı yol ızlıcegım bıde ona cvb lutfen

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Adresi nüfustan degiştirince ordan adreste kimlerin yaşadığını gösteren evrak alacaksınız evrakı alıp kuruma vereceksiniz izleyeceginiz yol bu.

gresunlu

Üye
Üye
mehmet kardeş hayırlı bayramlar kafama takıldı şu konudada benı aydınlat şimdi gemide calışan kayıncomun ıkametını yanıma alacagım sigortasız calışıyor ama bunun maaşı gemıde 3 mılyar civarında dolar üzerinden bankadan alıyor maaşını şimdi bu mal beyanında bulunacak oyüzden bu maaşı sıkıntı yaratırmı ögrenebilirlermi demezlermi bu adam bukadar para alıyor yada mal beyanında bulunurken gemide askeri ücret alıyorum dese birşey olurmu şimdiden cok teşekkürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani banka işi neticede resmi bir kanal siz sigortasız diyeceksiniz ama bankada aylık 3 bin geliri oldugu ortaya çıkarsa sıkıntı yaşarsınız

gresunlu

Üye
Üye
banka işi sadece maaşları bankaya yatıyor ama sigortasız nası olsa bize sigortası olmayan biri lazım anlamadıgım mal beyanında bulunurkenmı soruyolar sigortan varmı diye

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet soruyorlar sigortasız çıkar ama ilerde bi şekilde şikayet yada ne bileyim bir tespitte başınız ağrır.

gresunlu

Üye
Üye
şikayet derken aileden birimi edecek ve tespıt derken nası araştırıyolar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani herahngi birisi kalkıpta bunlar nasıl bakım maaşı alıyor kayınçasu yanında kalıyor bilmem kaç lira geliri var derse kurum araştırır ve tespit ederse o zaman sıkıntı çıkar aldıgınız parayı geri alırlar faiziyle birde yanlış beyan vermekten dava bile açılır hakkınızda yani bu durum olmayabilirde şikayet ederler yakınınızdakiler etmezler bilemem yani

Tekerlekli Sandalye