Evde bakım maaşı alıyoruz rapor süremiz doldu ne yapmalıyız?

aylinbars

Üye
Üye
öncelikler merhabalar.abim epilepsi hastası zihinsel gerilik var ve yüzde 70 özürlü raporu var.kendisine annem bakıyor ve her ayın 19 ile 22 si arasında 635 tl bakım ücreti alıyor.yalnız geçtiğimiz mayıs ayının 22. gününde rapor süresi 5 yılı doldurduğu için bitti..şu anda raporunu yeniledik ve dün raporu elimize aldık.ama önceki 5 yıl süreli olan rapordu ve ağır özürlü ibaresi yer alıyordu.şu anda yeni aldığımız rapor sürekli oldu ve oran aynı olarak yine yüzde 70 olarak gösterilmiş.fakat ağır özürlü kısmında hayır denmiş.bu durumda bizim yapmamız gereken nelerdir acaba? ben bakım parasının geçtiğimiz mayıs ayının 22. gününde rapor geçerlilik süresi bitiğinden dolayı kesileceğini düşünüyordum ama dün annemle hasabına baktığımızda 635 tl yatırılmış.şimdi yeni aldığımız raporu sosyal hizmetler il müdürlüğüne götürüp tekrardan göstermemiz mi gerekiyor.aynı zamanda ağır özürlü kısmında hayır yazdığı için bakım parası kesilirmi? bunlar için cok acil bilgilendirirseniz çok sevinirim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Size kim rapor süresi 5 yıl sonra biter dedi yeni aldığınız raporu falan götürmenize gerek yok eski raporla maaşı almaya devam edersiniz.

aylinbars

Üye
Üye
eski aldığımız rapordA 5 YIL SÜRELİ DIYORDU.RAPORU 22.05.2007 DE ALDIK. ÖZÜR DURUMUNA GÖRE TÜM VÜCUT FONKSİYON KAYBI:% 70 TEŞHİS:HAFİF DERECEDE MENTAL RETARDASYON+EPİLEPSİ AĞIR ÖZÜRLÜ:EVET RAPORUN GEÇERLİLİK SÜRESİ:5 YIL YANİ BU DURUMDA RAPOR SÜRESİ 22.05.2012 TARİHİNDE BİTTİ. YENİ ALDIĞIMIZ RAPORDA İSE TEŞHİS: EPİLEPSİ (% 40) HAFİF MENTAL RETARDASYON (% 50) AĞIR ÖZÜRLÜ:HAYIR KİŞİNİN ÖZÜR ORANI: %70 RAPORUN GEÇERLİLİK SÜRESİ:SÜREKLİ

aylinbars

Üye
Üye
şu anda ağabeyim eski rapora göre bakim parasini alabilir.ama rapor bittiği için yenilediğim raporu sosyal hizmetler il müdürlüğüne gösterip bildirmem mi gerekir.bugün kaymakamliğa gidip görevli memurla konuştuğumda durmu onada anlattim rapor süresinin geçen ay bittiğini fakat bu ay bakim parasi yatirildi dedim.bana parayi çekmeyin yoksa ceza yersiniz faizli olarak geri ödersiniz dedi.ben bu işin içinden çikamadim doğrusu bana yardimci olmanizi bekliyorum

aylinbars

Üye
Üye
mehmet bey merhabalar.geçen hafta abimin durumuyla ilgili.izmirden yazmıştım aldığımız yeni raporda % 70 oran verilmişti fakat ağır özürlü hayır denmişti.biz bu rapora itrazımızı yaptık ve başka hastaneye sevk ediip tekrar muayenelere girdik.fakat bu sefer epilepsi için % 20 psikiyatride % 25 verdi.temmuz 31 e gün verildi o günde heyete girilcek.psikologda yapılan testte diğer hastanenin verdiği raporu onaylamış fakat hasta için aşırı isteksiz görüntü verdiği ve similasyon yağtığı düşünülmüştür dendi. sanırım böyle dendiği için oran düşürüldü.ve % 25 oldu.itraz ettiğimiz raporda bu oran %50 idi. bu verecekleri rapor neden bu kadar farklılık gösterir anlamadım ya.sizce ağır özürlü kısmına evet derlermi acaba.veya hakem hastane mı karar vericek

aylinbars

Üye
Üye
benim anlamadığım bu psikolog nasıl bir psikologdur ya hasta isteksiz ve similasyon yaptığı düşünülmüştür diyor.abimde zaten zeka geriliği var anlama yeteneği çok düşük olduğu için sordukları şeylerde cevap verme sorunu yaşamıştır.fakat bu onlara isteksizlik görüntüsü vermiş.abim itraz ettiğimiz raporda koskaca ege üniverstesindeki psikoloğu kandırdıda sizimi kandırmadıda isteksiz diyorlar şasırdım doğrusu ya. gidip psikologa çatıcaktım ama sorun olmasın diye bir şey demedim.

aylinbars

Üye
Üye
mehmet bey 2022 maaşı na başvurduğum zaman muhtaçlık sınırı varmış duyduğuma göre bu sınır nasıl hesaplanıyor?evde toplam özürlü abım dahil 5 kişi yaşıyor.evimiz kendimizin.2 abim çalışmıyor işsiz ve gelirleri yok. babam memur emeklisi 3 aydan 3 aya 3000 tl maaş alıyor.yani aylık geliri 1000 tl.annem işçi emeklisi onunda 860 tl aylık alıyor.hesaplama nasıl yapılıyor acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişi başı gelirin 100 tl yi geçmmesi gerekiyor. Yalnız bu hesapla yapılırken (18 yaş üstü kişiler için) giderler çıkartılıp öyle yapılıyor.

aylinbars

Üye
Üye
bu hesaplama yapılırken neler dikkate alınıyor acaba.ne gibi giderler çıkartılıyor acaba.?

sinandeniz

Üye
Üye
elektirik su mutfak masrafları eviniz kira ise kira giderleri çıkartıldıktan sonra kişi başı düşen gelir 100 tl olması lazım bu şekilde hesaplanır

Tekerlekli Sandalye