Evde bakım maaşı alıyoruz vasi degişikliği maaşın kesilmesine sebep olur mu?

HATUNOĞLU

Üye
Üye
merhabalar. öncelikle ben öğretmenim.abimin %87 oranında raporu var, vasisi ve bakıcısı annem. vasiliğini üzerime alıp özür durumundan tayin istediğimde annemin durumunda ne gibi değişiklik olur? bakım ücretini almaya devam edebilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Buna benzer bir soru/örnek durumla hiç karşılaşmadım. O nedenle düz mantıkla yanıt verceğiz. Vasiliğin değişmiş olması bakıcının değişmesi anlamına gelmez. Sonuçta resmi kaynaklarda aynı kişi bakıcı olarak görünecek bakımını yapacak. Ama vasi değişikliğinin yanında aynı zamanda özürlü kişinin adresi değişirse o zaman maaş kesilir. Riske girmemek adına en iyi yol bu durumu SHÇ e gidip sormak olacaktır.

HATUNOĞLU

Üye
Üye
adres değişikliği olmayacak. yorumlarınız için teşekkürler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Vasi belgesi muhtemelen evde bakım maaşı için alınmıştır, dolayısıyla kurumdaki dosyada bu evrak mevcuttur siz degiştirmeniz halinde kurumdaki evrakın işi bitmiş oluyor bazı sıkıntılar doğabilir bu konuda size net cevabı shçek verecektir, bu arada eger mevcut vasi belgesi evde bakım maaşı için alınmamışsa shçek'le ilgisi yoksa sizin vasi belgesini almanızda sıkıntı olmaz.

majirel

Üye
Üye
merhaba hatunoglu soruna cevap bızzat vası degısıklıgı yapmıs kısı olarak cevap vereyım.oncelıkle vası degısıklıgınde dılekce ıle mahkemeye basvuruyorsun mahkeme sana kısa bır zamn ıcınde formalıteden durusma gunu verıyor ve bu cıkanyenı kararla shç tekrardan sızın adınıza muracatta bulunuyorsunuz yanı aynı produsur ıslıyor eve gelıp kısıtlıyı kontrol etme hanedekı maas gelır gıder tablosu v.s v.s yanı ılk muracattakı kırıtellerı tek tek yerıne getırmenız gerek yoksa yınede vasılıgını ben uzerıme aldım deyıp bır sey degısmıyor bu arada maasda kesılıyor tabıkı durum bundan ıbaret. :NOT:BIZIMDE DURUMUMUZ AYNIYDI ANNEMIZ VEFAT ETTI KISITLININ KIZ KARDESI VASILIGINI UZERINE ALDI

HENNESSY

Üye
Üye
Vasilik ile evde bakım hizmetinin doğrudan bir ilişkisi yok. Vasilik , vesayet altındaki kişinin hukuki hak ve menfaatlerini gözetip kollamakla ilgili , türk hukuk sisteminin verdiği bir görevdir. Evde bakım hizmeti ise , sosyal devlet ilkesi gereği , özürlülerin , kendi ortamında bakımının ve rehabilitasyonunun sağlanmasını amaçlayan bir hizmettir.

Haliyle , özürlünün vaisisi olabilirsiniz, anneniz de bakımını yapar ...
Özünde olması gerekende bu olsa gerek ...

Ayrıca , özürlünün bakım hizmetleri sözleşmesinde , vasiliğin değişmesi durumunun SHÇK'ye bildirilmesi gibi birşey söylenmemiştir.

Bildirmenize gerek yok ...İkisi ayrı ayrı konular sonuçta ...

vasiliği üzerinize alıp tayin istemekten kastınız ... anneniz ve abinizle aynı evde mi yaşayacaksınız ? yoksa , vasiliği alıp , başka şehre mi gidecek siniz?
şayet eve gelecekseniz.. kişi sayısı ve geliri artacağı için bu durumu bildirmeniz gerekli ...

eğer kısıtlıyı , başka şehre götürmeyi planlıyorsanız , buna mahkeme izin vermeyebilir.
Öncelikle , kısıtlının yerleşim yerinin değiştirilmesi için , vesayet makamından izin almanız lazım. izinsiz , kısıtlının yerleşim yerini değiştiremessiniz.

Vahap44

Üye
Üye
Vasi değişikliğini dilekçesini kimin adına olması gerekiyor. Dilekçe örneği sizde mevcutmu tşk.

Vahap44

Üye
Üye
Vasi değişikliğini dilekçesini kimin adına olması gerekiyor. Dilekçe örneği sizde mevcutmu tşk

gülümse_hayata

Üye
Üye
Vasi talepte bulunarak yeni vasi adını adresini bildirmelidir diye biliyorum. Fakat vasi değişikliği için dilekçe örneği bulamadım vasi ataması vasiliğin bırakılması gibi bir çok konunun dilekçe örnekleri var fakat değişiklik için bulamadım.

Tekerlekli Sandalye