Evde bakım maaşı almanın kriterleri nelerdir kimler alabilirler?

TRmuRaT

Üye
Üye
Ben omurilik felçlisiyim evde bakım maaşı almak istiyorum bu maaşı almanın kriterleri nelerdir yani bütün engelliler alabiliyormu benim durumumda bir hasta alması için hangi yolu izlemesi gerekir?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hastaneden alınacak sağlık kurulu raporunda hastaya ağır özürlü teşhisi konulması ve raporda bu ibare bulunması gerekiyor.
Ancak sadece bu rapor başlı başına geçerli sayılıp kişiye maaş bağlanmıyor, başvuruyu sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna yapacaksınız ve kurumdan gelen heyet hastanın bakıma muhtaç olduğu kanaatine varacak, kişi mutlaka tuvalet banyo gibi kişisel ihtiyaçlarında bir başkasından yardım alıyor olması gerekiyor.
Ayrıca evdeki yaşayan kişilerin gelirleri yine evdeki yaşayanların sayısına bölündügünde 423 lirayı geçmemesi gereklidir.

Daha detaylı bilgiye vermiş olduğum eki incelerseniz ulaşabilirsiniz.

http://engelliler.gen.tr/f8/ozurlu-...acaatinda-istenilecek-belgeler-ve-surec-4648/

okkan41

Üye
Üye
bu şartlar değiştimi bilmiyorum ama ben eşimin annesi için yaklaşık 1 yıl önce müracat ettim sosyal hizmetler bakmıyor artık evde bakım parasına atiad denen bir kurum bakıyor artı evde kişi başına düşen gelirin 350 tl yi geçmemesi şartını ön gördüler bize ben bildiğimi yazmak istedim bir yanlışlık olmasın diye

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Okan, evde bakım maaşındaki gelir kriteri, her yıl güncellenir. Dolayısıyla 1 yıl dediğin rakamdı. Şimdi bu oran 423 TL ye çıkartıldı.

Tekerlekli Sandalye