Evde bakım maaşı bağlanınca ilk maaş miktarı ne kadar olacaktır?

saadet

Üye
Üye
600 den başladığını duydum acaba doğrumu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşları her yıl asgari ücret artışlarına endexli olarak artırılmaktadır yani senede 2 kez evde bakım maaşı ilk 6 ay ikinci6 ay olmak üzere iki kez yükselmektedir, 2011 ikinci dönem maaşı şuan 600 liradır ancak 2012 yılında bu oran yükselecektir.

saadet

Üye
Üye
teşekkür ederim halil beye sordum sizede sorayım benim eşime mağlulen emeklilik için başvurduk ilkinde yüzde doksanbeş geldi birinci derecede sakatlık diye yazıyodu ssk ya gittik 3600 dolmamış dediler eşim askerlik yapmadığı için tekrar heyete girdik sizce yine yüzde doksanbeş gelirmi emeklisi olurmu

Mehmet Yalçın

Üye
Üye

saadet

Üye
Üye
peki eşim emekli olsa ben nezaman müracaat etmeliyim birde size bir sorum daha olacak bnm görümcenin oğlu özürlü maaş alıyo bir 3 aylık çocuk için ve her ay kendisi için alıyo peki ekstradan çalışırsa ssklı olarak maaşı kesilirmi

saadet

Üye
Üye
2022 maaşı ne anlama geliyo anlamasım yok hayır kendisi çocuk için alıyo ya eğer bir yerde çalışırsa ssk lı olarak bakım maaşı kesilirmi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 maaşı özürlü maaşı anlamına geliyor bi nevi.. Evde bakım maaşını alıyorken çalışırsa kurum maaşı büyük büyük ihtimalle keser çünkü maaşı çocuguna baktığı için veriyorlar ann çalışırsa çocuguna kim bakacak diye maaş kesebilirler bu konuda hem çalışıp hemde maaş almak hayli güç netice anne çalırken çocuk evde nasıl kalacak birşey olursa ne olacak bu ve bunun gibi gerekçelerle maaşı kesebilirler bu konuda net bilgiyi yine işe başlamadan önce kuruma sormanızı öneririm ben fikirlerimi söyledim.

saadet

Üye
Üye
tmm teşekkür ederim ya peki ben eşime evde bakım için ne zaman başvurmam gerekiyo

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastaneden ağır özürlü rapor alacaksınız ve raporla birlikte sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna başvuracaksınız ve evde kişi başına düşen gelir 400 lirayı geçmiyorsa maaşı alabilirsiniz eşinizin tuvalet banyo gibi kişiel ihtiyaçlarında sizden yardım alıyor olması gerekiyor bu şartlar uygunsa ve rapor varsa hemen başvurabilirsiniz.

saadet

Üye
Üye
bu kişi başı 400 diyosunuz ya ben bunu anlamadım ve evet eşim ağır özürlü yani hemen hemen yatalak

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani bütün gelirlerinizi evdeki yaşayan kişi sayısına bölünce 400 lirayı geçmeyecek.

saadet

Üye
Üye
çok özür dilerim ama ben emeklisinden kaçgün sonra bakım parası için başvurabilirim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Emeklilikle alakası yok başvuruyu yapın evde bakım maaşınız bağlandığında ilerde emekli olunca kuruma biz emekli olduk gelirimizde artış var diye bildirmelisiniz evde bakım maaşı alan kişiler bütün gelirlerini ve gelir artışlarını bildirmek zorundalar siz şimdi evde bakım maaşına başvurun hazırda emekli maaşınız yok ilerde emekli maaşı bağlanınca evde bakım maaşı aldığınız kuruma gidip emekli olduk gelirimizde artış var dersiniz o zaman hesaplama yaparlar 400 lirayı geçerse evde bakım maaşınızı durdururlar ama geçmezse maaşınız devam eder ama mutlaka bildirmelisiniz.

saadet

Üye
Üye
yani şimdi ben içeride olan maluluk emeklisini beklemeyim diyosunuz eşime baktığım için hemen başvuriyimmi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tabikide elinizdeki raporda ağır özürlü ibaresi varsa evet hemen başvurun ancak dediğim gibi ilerde emekli olunca emekli olduğunuzu mutlaka bakım maaşı aldığınız shçek'e mutlaka bildirin.

saadet

Üye
Üye
slm memet bey bu yaşlıya makım maaşı nasıl alınır

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yaşlıya ve engelliye bakım maaşı almanın şartları aynı evde kişi başına düşen gelir 400 lirayı geçmeyecek, hastaneden alınmış raporda kişi ağır özürlü ibareli olacak bunların yanısıra kişi kişisel tuvalet banyo gibi ihtiyaçlarında bir başkasından yardım alıyor olacak ki evde bakım maaşı alınabilsin...

saadet

Üye
Üye
slm tekrardan ben kaymakamlığa başvurdum eşimin meğlulen emeklisi için müracaat ediyoz diye ve hiçbir gelirimiz yok diye formu doldurdum ve fotoğraf verdim birhaftaya kadar gelecekler bu kaymakamlık maaş verirmi eşimde evde hemen hemen yatalak

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Büyük ihtimalle kabul edilecektir.

Tekerlekli Sandalye