Evde bakım maaşı engellileri bir araç haline getirmiştir

hatac

Üye
BAbamın üstüne araba aldık, annemin üstüne bilmem ne aldık, aldığı arabayla adam karıları gezdirir, baba adamın umurunda değildir. Bakım maaşını kendi ailelerine, eşlerine çoluk çocuklarına harcayanlarla ilgili şikayet mesajları alıyorum, ben, "Hatice hanım aileler engellileri para makinası olarak görüyor" diyor şikayetçi arkadaşlar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hiç birşey anlamadım... Tam olarak ne söylemek istiyosrsunuz?

HENNESSY

Üye
Üye
yani arkadaş diyor ki.. "evde bakım maaşını alan kişiler, engelli kişinin hayatını kolaylaştırmak ve ona ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlamak için değil , kendi keyfiyeti icin almaktadır. bu sebeple de , engelliler , bu tür anlayıştaki kişilerin suistimali haline gelmiştir."

Bnim arkadaşa tavsiyem , etrafında , bu şekilde davrandığına gerçekten inandığı birisi varsa , bunu ilgili il sosyal hizmetler müdürlüğüne bidirsin...eğer konuyu acan arkadaş engellileri araç değil amac olarak goruyorsa , bu yapabilmeli ...

Bir de bu tür konularda genelleme yapmak , gerçekten işini can-hıraş bir vaziyette yapan arkadaşlarımız , engelli dostlarını üzer ..

Bir bilgi daha vermek isterim , sosyal devlet olgusuna sahip bir çok ülke , bu tür yardımları 70-80 senedir yapmaktadır.. norveç ,isveç ,almanya , ,ingiltere...

Bizim ülkemizde engelliler icin , maddi imkan sağlanmaya yaklaşım 6-7 yıl önce ve çook geç kalınmış bir şekilde başlandı..ve çok fazla eksikle..

ben umuyorum .. ilerki dönemlerde , daha profesyonel kadrolarla , ve imkanlarla , engellilerin sorunlarını ve ihtiyaclaını gidereilecek , amaclara ,disipline sahip kişilere bu imkan sağlanmış olur...

saygılar...

M

mavibalina2012

Guest
Yani, engelliler para makinası olarak görülüyorsa bu nasıl zihniyettir...Bu zihniyette olanları şiddetle kınıyorum...Evde bakım ücreti veya 2022 maaşının tutarı ve şartları bilinmeden nasıl bu şekilde konuşulur?..Bu ücretler yoksulluk sınırlarını kapsayanlara verilen ücrettir ki, bu ücreti alıp da seyri sefa edenleri şimdiye kadar görmedim...Bırakın alınan maaş geçim standartlarının altında iken bu parayı alanlar nasıl arabalarla olta atsınlar?..Ülke sınırları dahilinde yaşayan insanlara nafaka mahiyetinde de değil devlet olduğunun güvencesini göstermek adına gelir durumu düşük insanlara yardımcı olmak mecburiyetindedir sosyal devlet denilen olgu...Eğer aldığı bu imkanı kötü amaçla kullanıyorsa bu da sadece kişinin kendisini bağlar...Kişinin karekterindeki zaafiyet tüm engellileri kapsamadığı gibi herşeyi Doğrucu Davut olarak mı yaşıyoruz...Tüm haksızlıklar ve yanlışlıklar bu derecede hakkaniyetle kınanıyorsa herkesten önce biz de kınıyoruz ancak bir-iki kişinin yaptığını genele yansıtırsak hiç hoş olmaz...Bu parayla çoluğunu çocuğunu geçindirip okutanlar adına ayıp ederiz...Zaten kılı kırk yararak aldığımız bu hakkımızın gaspı bizleri tekrardan sokağa döker...

O yüzden eğer bu ülkede yata binmek, villada oturmak, lüks arabada gezmek varlıklı insanların ne kadar hakkı ise aynı derecede varlığı yerinde olan engellilerinde hakkıdır...Engellileri para makinası olarak gören zihniyette hala insanlık adına yerine oturmamış değerler vardır, o yüzden söyleyecek başka da söz bulamıyorum...

sinandeniz

Üye
Üye
hehehehehehehe :D yarın öbürgün artık duyarız fidye için engellileri kaçırdıklarını :D

HENNESSY

Üye
Üye
Bence bu konunun hic şaka kaldıracak hali yok ..
bu maaşı almak için 3-4 ay uğraşan ben değilmiydim ? prosedürler , brokrasi derken , evine gelecek sosyal hizmet çalışanlarının en karar vereceğine kadar....uzun bir süreç..

şimdi merak ediyorum .. bu süreci yaşamadan bu maaşı alan birileri mi var ? tabiki hayır..

alan herkesin buna ihtiyacı var..

bak kendimden ornek vereyim..
ben ziinsel engelli bakıcısıyım ..

uzun bir tedavi sürecinin sonunda bütün imkanlarımızı kaybetmiştik .. elimizde bir maaş ve yığınla sorun vardı..önek vereyim...

bu maaşı aldığıma göre , evim barkım şunum bunum yoktur.. evet öyle kiralık ev buluruz orada yaşarız.. kiralık ev..

önce arar bulurum evi .. konuşurum ev sahibiyle anlaşırım .. sonra , ev sahibi ""engellimi" görünce vazgeçer..evi bana kiralamaktan...

aman bi sorun olurda , sıkıntıya girer diye...

bunları cok yaşadık... bu maaşı almaya başladm .. ve açıkcası , kendimi biraz da olsa normal hissetmeye başladım.. tabi , ev sahipleri de bizi öyle görmeyee...

hatac

Üye
yani arkadaş diyor ki.. "evde bakım maaşını alan kişiler, engelli kişinin hayatını kolaylaştırmak ve ona ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlamak için değil , kendi keyfiyeti icin almaktadır. bu sebeple de , engelliler , bu tür anlayıştaki kişilerin suistimali haline gelmiştir."

Bnim arkadaşa tavsiyem , etrafında , bu şekilde davrandığına gerçekten inandığı birisi varsa , bunu ilgili il sosyal hizmetler müdürlüğüne bidirsin...eğer konuyu acan arkadaş engellileri araç değil amac olarak goruyorsa , bu yapabilmeli ...

Bir de bu tür konularda genelleme yapmak , gerçekten işini can-hıraş bir vaziyette yapan arkadaşlarımız , engelli dostlarını üzer ..

Bir bilgi daha vermek isterim , sosyal devlet olgusuna sahip bir çok ülke , bu tür yardımları 70-80 senedir yapmaktadır.. norveç ,isveç ,almanya , ,ingiltere...

Bizim ülkemizde engelliler icin , maddi imkan sağlanmaya yaklaşım 6-7 yıl önce ve çook geç kalınmış bir şekilde başlandı..ve çok fazla eksikle..

ben umuyorum .. ilerki dönemlerde , daha profesyonel kadrolarla , ve imkanlarla , engellilerin sorunlarını ve ihtiyaclaını gidereilecek , amaclara ,disipline sahip kişilere bu imkan sağlanmış olur...

saygılar...

Arkadaş ne demek istediğimi anlamış işte, o paralar engellilere harcanmıyor, o paralarla kendilerine karı getiriyorlar, kendilerine düğün yapıyorlar, barlara gidiyorlar, engelliler araç değildir, insandır. mesela iki kız kardeş varsa biri ağır engelli diğeri sağlam, işte o ağır engelli kızın paralarıyla sağlam olan kıza çeyiz yapıyorlar, evlendiriyorlar, o paralar engellilere harcanmıyor, bir de sırf bu paralar yüzünden kendilerini engellilere dayatan bir sürü insan var, ben de ağız engelliyim ama en azından kendi evimde kendi işimi kendim yapıyorum ama benim kardeşlerimin karıları falan zorla kendilerini bana dayatıyorlar, kardeşim beni zorla hastaneye götürdü, karısına çoluk çocuğuna bakamıyor ya aklısıra beni kullanarak onların geçimini sağlayacaklar, babamın bağkurundan dolayı paraları alamadılar, şimdi de ailemin ölmesini bekliyorlarmış, milletin kızlarını toplamışlar buraya, hangi hakla onlara bakmak için beni kullanmaya çalışıyorlar, evimden çıkmıyor bu insanlar yakamı nasıl kurtaracağımı bilmiyorum, ben o paraları istemiyorum ama nedense onlar çok meraklılar...

hatac

Üye
Yani, engelliler para makinası olarak görülüyorsa bu nasıl zihniyettir...Bu zihniyette olanları şiddetle kınıyorum...Evde bakım ücreti veya 2022 maaşının tutarı ve şartları bilinmeden nasıl bu şekilde konuşulur?..Bu ücretler yoksulluk sınırlarını kapsayanlara verilen ücrettir ki, bu ücreti alıp da seyri sefa edenleri şimdiye kadar görmedim...Bırakın alınan maaş geçim standartlarının altında iken bu parayı alanlar nasıl arabalarla olta atsınlar?..Ülke sınırları dahilinde yaşayan insanlara nafaka mahiyetinde de değil devlet olduğunun güvencesini göstermek adına gelir durumu düşük insanlara yardımcı olmak mecburiyetindedir sosyal devlet denilen olgu...Eğer aldığı bu imkanı kötü amaçla kullanıyorsa bu da sadece kişinin kendisini bağlar...Kişinin karekterindeki zaafiyet tüm engellileri kapsamadığı gibi herşeyi Doğrucu Davut olarak mı yaşıyoruz...Tüm haksızlıklar ve yanlışlıklar bu derecede hakkaniyetle kınanıyorsa herkesten önce biz de kınıyoruz ancak bir-iki kişinin yaptığını genele yansıtırsak hiç hoş olmaz...Bu parayla çoluğunu çocuğunu geçindirip okutanlar adına ayıp ederiz...Zaten kılı kırk yararak aldığımız bu hakkımızın gaspı bizleri tekrardan sokağa döker...

O yüzden eğer bu ülkede yata binmek, villada oturmak, lüks arabada gezmek varlıklı insanların ne kadar hakkı ise aynı derecede varlığı yerinde olan engellilerinde hakkıdır...Engellileri para makinası olarak gören zihniyette hala insanlık adına yerine oturmamış değerler vardır, o yüzden söyleyecek başka da söz bulamıyorum...

Benim çocuğum yok, annemle babamla yaşıyorum, ağır engelliyim ve kendim okuyorum aof de felsefe bölümü okuyorum, araç değilim, insanım, bilimle uğraşıyorum, kitaplarımın yarısı maymun fosil resimleriyle dolu, koskoca türkiye genelinde bir tane engelli felsefe öğretmeni alıyorlar, belki ilerde sayıyı arttırırlar, okulu bitirip öğretmen olup çocuklara evrim öğretmek istiyorum, öyle para için kullanılacak bir araç değilim ben, çocuklara bedavaya da ders veririm, yeter ki beni rahat bıraksınlar, sırf bu paralardan dolayı 50 tane adam zorla kendini bana dayatıyor, öyle herkes sizin dediğiniz gibi zengin falan değil, bu üç kuruş paraları isteyen o kadar çok insan var ki...

M

mavibalina2012

Guest
Burası engelliler platformu bizlerde birbirlerimizin sorunlarını paylaşmak için buradayız...Ancak bazen sıkıntılardan kurtulmak, ortamı yumuşatmak için yapılan art niyet içermeyen espirileri de yanlış anlamamız gerekir...

Sevgili Hatac arkadaşım,

Siz konuyu açarken o kadar kısa bahsetmişsiniz ki, gerçekten ne dediğiniz net anlaşılmıyor...Mesajınızda sanki evde bakım maaşı veya 2022 maaşını alanların zevk içinde yaşadıklarını bahsedip bu konuda size şikayetler geldiğini anlatıyor gibisiniz...Bu anlamda yanlış anlaşılma olmuş cevapları birbirimize iletirken...Yani aslında siz bu maaşı alan engellileri değil de bakıcılarını anlatmaya çalışmışsınız...

Son mesajınız gayet anlaşılır...Siz bu maaşı alan bakıcıların paraları engelli adına değilde kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullandığını ve bu anlamda uğradığınız mağduriyetten bahsediyorsunuz...Eğer bu şekilde davranan yakınları olan varsa kendileri yapamıyorsa da bir başkasının vasıtasıyla kesinlikle şikayet etmesi gerekir...Bu para engellinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için verilen ücrettir ve işin içinde suistimal varsa Sosyal Hizmetler Müdürlüğündeki yetkililerine mutlaka bildirsinler...

Ama gerçekten de bu maaşa ihtiyacı olanlar da gurur meselesi yapmasınlar...Sosyal Devlet anlayışını benimsiyorsa devlet bu ücreti ödemek mecburiyetinde...Hennessy'in dediği gibi zaten ülkemizde geç kalmış bir uygulama...O yüzden hak edenler mutlaka alsınlar...
Umarım sizin içinde herşey yoluna girir...Umutlarınızı kaybetmemeniz dileklerimle esenlikle kalın...

hatac

Üye
hehehehehehehe :D yarın öbürgün artık duyarız fidye için engellileri kaçırdıklarını :D

Evde yatan çalışmayan, okumayan bir halta yaramayan ne kadar insan varsa kendilerini engellilere dayatıyorlar, halamın oğlu var mesela engelli, abisi çalışmıyor, babası çalışmıyor evde yatıyorlar, nasıl olsa o engelli çocuğun bakım maaşı var diye hepsi evde yatıyor, yani o çocuk onlara bakıyor anladınız mı, onlar o çocuğa bakmıyorlar, şimdi o çocuğun paralarıyla o abiye karı da getirirler, o getirdikleri karının bütün ihtiyaçlarını o paralarla hallederler. Yani demek istediğim, o kadar boş, o kadar çalışmayan bir halta yaramayan insan var ki, hepsinin gözü bu paralarda...

beyazkelebek

Üye
Üye
Evde yatan çalışmayan, okumayan bir halta yaramayan ne kadar insan varsa kendilerini engellilere dayatıyorlar, halamın oğlu var mesela engelli, abisi çalışmıyor, babası çalışmıyor evde yatıyorlar, nasıl olsa o engelli çocuğun bakım maaşı var diye hepsi evde yatıyor, yani o çocuk onlara bakıyor anladınız mı, onlar o çocuğa bakmıyorlar, şimdi o çocuğun paralarıyla o abiye karı da getirirler, o getirdikleri karının bütün ihtiyaçlarını o paralarla hallederler. Yani demek istediğim, o kadar boş, o kadar çalışmayan bir halta yaramayan insan var ki, hepsinin gözü bu paralarda...

konuyu yeni gördüm biraz zaman geçmiş ama yinede yazayım dedim. hatac sende çevrende iki kişi iyi niyetli değil diye vermiş veriştirmişsin. altı üstü 700 tl yeni olan bir para yok halanın oğlu bunla geçiniyorda yok bide karı alırlarda sanki 7000 tl milletvekili emekli maaşı yaptın bu parayı. anlaşlılan bu evrim olayları biraz senin kafayı bozmuş. nice insanlar var engellisini para almasada sırtında taşıyor hayatta bunlarıda gör.

Tekerlekli Sandalye