Evde Bakım Maaşı Gelir Hesaplamalırında Yenilik Yapılacağı Söyleniyor Bu Doğrumudur?

mehmet taş

Üye
Üye
benim 4 yaşında oğlum var %91 ağır engelli evde bakım maaşı için başvurmaya gittim fakat aylık gelirimin sınırı geçtiğini söylediler.aylık gelire bakarken benim net maaşımdan deilde ek kazançlarımıda katarak hesaplanıyor dediler ikramiye mesai sosyal yardım vs gibi bu mantıksız bir uygulama bence.bende eve geldiğimde bimere istek formu gönderdim bakıcı maaşının kriterlerinin kaldırılması için cevap gelmiş bununla ilgili çalışmalar devam ediyor diye sizinde talebiniz göz önünde bulundurulacak diye.başka sitelerde bununla ilgili yorumlarla karşılaştım nisan ayında yürürlüğe girecek diye bu ne kadar doğru?ve bu bir haksızlık bence aylık gelirimin tümünü göz önünde bulunduruyolar ama giderleriniz bizi ilgilendirmez diyorlar.tabi bizim millettede var bu maaşı almak için anne baba veya çocuk bakıyoruz diye maaş alıyorlar ama bakmıyolar ve o maaşıda çatır çatır yiyolar kimi çalışmıyor o maaşla yiyip içip yatıyor böyle vicdansızlarda var.bunların yüzünede bu maaşı hak edenler alamıyorlar.neyse benim konum bu kriterler kaldırılacakmı bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek bilgisi olan varsa bizleri bilgilendirirse sevinirim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı da 2022 maaşı gibi sosyal yardımlaşma vakıflarına devredileceği açıklanmıştı bundan dolayı bir düzenleme yapılacak olabilir. Fakat şuan itibariyle hala aynı kriterler geçerlidir eve giren gelirin tamamı kişi başına bölünerek bir hesaplama yapılıyor bu hesaplamada belirtilmiş olan rakam yani 467 tl 1 tl dahi geçse maaşı bağlamazlar yada bağlı olan maşı keserler. İleriki günlerde kurum değişirse ne gibi farklılıklar olur bunu ancak ozaman görebiliriz.

beyazkelebek

Üye
Üye
Taş mehmet kritere uymuyorsun diye uygulamayı yanlış bulmuşsun bir taraftanda alanlara taş atmışsın millet çatır çatır yiyor çalışmıyor diye? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. bu maaşı alan herkes hak ederek almıştır sen kafanı yorma. ve hiç bir aile yoktur ki özürlüsüne senin kafadan salladığın gibi bakmıyor olmasın bu yardım 7-8 sene önce yoktu. bu iş gariban ailelere bir ekmek kapısı oldu ama korkarım ki senin gibi durumu iyiler bu paraya göz diktikçe bu yardım işinin suyu çıkacak gibi yakında. kalın sağlıcakla.

mehmet taş

Üye
Üye
evet bu bütün annelerin hakkı gariban dediğin bu yüzden gariban devletin vereceği 3-5 kuruşa göz dikmiş ben sana bir çok örnek verim 3000tl maaşla bu maaşı alan insanlar kocası yatalak bakıcı maaşını ve adamın özürlü maaşını alıp gezip tozup yiyip içenleride gösterim kocası maaşı kestirecem diyince seni boşarım diye tehdit edenler anneme bakıyorum diyip annesini kendi haline bırakıp ne çalışacam yaa devletin verdiği yeter bana diyen insanlar sen sağını solunu görmeyen birisin ben alıyorum hak ediyorum kim ne yaparsa yapsın diye bencilce düşünüyosun benim gelirim 1398tl sınırı sadece 50tl ile geçiyor tabi bu 50tlnin içinde şirketin verdiği mesai ikramiye sosyal yardım gibi ek gelirlerde var gidere bakan yok aylık gelir sınırlaması saçma bence her anne o maaşı hak ediyor tabi devlet denetiminde olmalı bu maaşı alanlar bakıyomu bakmıyomu tabi seni ilgilendirmez bu sen alıyosun ya gerisi boş at gözlüğünü çıkar bi bak etrafına neler dönüyor.devlet 10bin küsür kişi çıkardı ortaya formalite boşanıpta dul maaşı alanları haberin varmı yok sen sadece kendini düşünürsün ne devleti nede ihtiyaç sahiplerini...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Arkadaşlar kendi maaşlarınızı nasıl alacağınızı sorun lütfen yada kendi durumlarınızı belirtin ayrıca biri yada birilerinin haksız aldığını düşünüyorsanız onlar alıyor ben alamıyorum diyorsanız ortada bir haksızlık varsa gidip kuruma şikayet edin,

kaptan tito

Üye
Üye
slm mehmet taş bu maaşı alan 400.000 e yakın insan var farkındamısın bilmiyorum.sana maaş baglamadılar diye 400.000 kişinin içinde bir kaç cürük için bu sözler sarfedilmez.bende etrafıma bakıyorum ne görüyorum biliyormusun bakım maaşı yatsada oglumun veya kızımın ilaç parasını eczaneye versemdiyenleri.Cocuguna eğitim aldıramıyor parası olmadıgından bakım parasını bekleyen.Oğluna kıyafet alacak parası yok onu bekliyor veya hastaneye gidecek cebinde parası yok bakım parasını bekliyor.bunlarda var anlatabiliyor,muyum.etrafına bakarken herkesi görmek lazım anlatabildimmi.3-5 kişi ye bakmamak lazım 400 bin kişi dile kolay.Gelelim senin mevzuna 50 tl diyorsun. 10 tl 50 tl 100 tl için alamayanlara düzenleme yapacaklar nisanda büyük bir ihtimalle,ilk önce bu tür küçük meblağlar,la maaş alamayanlara maaş bağlayacaklar kertiklerle alamayanlara hak tanındığında alırsın.yalnız yanlış anlaşılmasın limit kaldırılmıyacak sadece küçük miktarlar yüzünden alamayanlara.Allah aylene eşine sana kolaylıklar versin ogluna şifalar versin alacagın maaşıda hayırla yemen vesile kılınsın.sizden ricam size maaş baglanmadı diye 3-5 kişi yaptı diye 400 bin kişiye maletmemeniz.dullara bağlanan maaşlara kadar girmişsiniz. bir engelli babası olarak size hiç yakıstıramadım
saygılar sevgiler allah şifasını versin evladımızın.

mehmet taş

Üye
Üye
ben belirttim örnek verdim bunu kimse hak etmiyor veya bu yardımdan faydalananların hepsi böyle diye bir ibare kullanmadım dikkatinizi çekerim arkadaşın biri üstüne alındı bunu bu forumda o kadar kişi var ama sadece o arkadaş üstüne alındı.yarası olan gocunur evet bende çocuğuma bir ev parası döktüm doktorlar ilaçlar o il senin bu il benim gezdim dolaştım ozamanlar hiç araştırmadım devlet bana yardımcı olurmu ne gibi haklarım var hep cebimden harcadım gözüm görmedi giden miktarı belliki bazı arkadaşlar herşeyi devletten bekliyo ben oğlumun sağlığı için neyim var neyim yok koyarım ortaya ama bazıları armut piş avcuma düş hesabı yapıyorlar keşke oğlum bu durumda olmasaydı bende oğlumun ve annesinin hakkı olan bu yardımın peşine düşmeseydim.

sinandeniz

Üye
Üye
ya lütfen arkadaşlar bırakalım artık o aldı ben almadım o yaptı ben yapamadım gibi düşünceleri söylemleri bu gibi şeyler yüzünden zaten birli k olamıyoruz her koyun kendi bacağından asılır kim ne yaparsa yapsın herkez kendinden sorumludur yani şimdi onun bu maaşı almaya hakkı yok demeye hiç birimizin hakkı yok bence bence birde şöyle birşey var şimdi tutarsın gözlemlerinle yanılırsın tutar adamı şikayet edersin halbuki adamın o maaşa paraya çok ihtiyacı vardır devlette havadan sudan bahanelerle keser adamın maaşını ALLAH katında günaha girer vicdanınla boğulur gidersin elinizde sağlam kanıtlar tespitler varsa gider bildirirsin ama lütfen o aldı ben almadım o yaptı ben yapamadım gibi şeyler söylemeyelim

al benim 2022 engelli maaşımıda kestiler o maaşa ihtiyacım yok çok znginim diyemi halbuki o paraya çok ihtiyacım var ama dışardan baksan onnnumara görüntü var yani bakmakla görmek ayrı şeyler karıştırmayalım :)

kaptan tito

Üye
Üye
saygılar mehmet taş allah şifasını versin.ailene eşine oğluna güzel mutlu huzurlu bir hayat versn.bizde o yollardan gectik.zor zor allah sabır versin.senin 50 tl lik kertik düzeltecekler gecen dinledim ben televiziyonda.bakım maaşıyla ilgili ilk yapacakları iş koydukları o 448 lik limiti 10-20-30 küçük meblağlarla alamayanlara maaş hakkı tanımak dediler.benim anladıgım bu kesinleşmiş

mehmet taş

Üye
Üye
pardon ama kardeş ben ezbere konuşmuyorum haklısın hiçbişey dışardan göründüğü gibi deil bazı arkadaşlar maaş çıkmadı diyince bizi 5000lira maaş alıyor sanıyorlar.çok şükür çift maaşlı deilim anadan babadan yardanda bişey gelmiyor bir kuru maaşla ayakta durmaya çalışıyoruz Allah bundan aşağı düşürmesin.

mehmet taş

Üye
Üye
Amin kardeş Allah razı olsun cümlemize sabır ve şifalar nasip etsin Rabbim.hayırlısı kardeş bence limitin kalkması lazım zaten ihtiyacı olmayan başvurmaz o yardım için fakat daha öncede bahsettiğim ve verdiğim örnekler gibi insanın moralini bozacak şeyler oluyor bunu kabullenemeyen ve üstüne alınan arkadaş oldu fakat bu devlet parayı havadan toplamıyor her önüne gelene ödeme yaparsa nasıl ayakta duracak bu devlet yeni kanun çıkıyor çalışan annelere çocuk başına belli bir miktar ödeme yapacakmış bana sorarsan ya bunu yapmıycak yada herkese verecek herkese verecek bütçe olmayacağına göre hiç vermemeli bence sadece kendini düşünmeyeceksin devletini ve milletinide düşüneceksin.saygılar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlar evde bakım maaşıyla ilgili resmi ağızlardan herhangibir açıklama yapılmadı. Tek yapılan açıklama evde bakım maaşınında sosyal yardımlaşma vakıflarına devredileceğidir. Bahsettiğiniz gibi 10-20-30 tl küçük miktarları görmezden geleceklerini resmi olarak açıklamadılar keşke öyle olsa ama şuan yok. Daha önce bir söylentidede ağır özürlü ibaresi şartı aranmayacağı yönündeydi ama hala ağır özürlü ibaresi gerekli yani herşey şuanki sistem doğrultusunda devam ediyor ilerleyen günlerde değişiklikler olursa zaten sitemizde paylaşılır.

mehmet taş

Üye
Üye
beni yanlış anlıyosunuz ben genel konuşmadım karşılaştığım örnekler verdim tabiki hak eden alsın ben bu maaş kesilsin yada bana verilmiyorsa kimseye verilmesin diye bişeyde demedim kendimi ifada edemedim galiba yada siz yanlış anladınız üstüne alınan varsa bişey diyemem evet ben yıllardır hep cebimden harcadım oğlumun rahatsızlığına bi çare olsun diye aldığım maaş ancak evi gıt gına geçindiriyo bu çocuklarımızın geleceği için birikim yapmayalımmı yani ne babadan miras var nede bir sermaye ben onu kötü amaçlı insanlar için söyledim 400bin kişiden bahsetmedim.saygılar

kaptan tito

Üye
Üye
Arkadaşlar evde bakım maaşıyla ilgili resmi ağızlardan herhangibir açıklama yapılmadı. Tek yapılan açıklama evde bakım maaşınında sosyal yardımlaşma vakıflarına devredileceğidir. Bahsettiğiniz gibi 10-20-30 tl küçük miktarları görmezden geleceklerini resmi olarak açıklamadılar keşke öyle olsa ama şuan yok. Daha önce bir söylentidede ağır özürlü ibaresi şartı aranmayacağı yönündeydi ama hala ağır özürlü ibaresi gerekli yani herşey şuanki sistem doğrultusunda devam ediyor ilerleyen günlerde değişiklikler olursa zaten sitemizde paylaşılır.
gülümse hayat resmi yoldan demedikki? acıklamada mart ayı yada nisan ayındaki düzenlemede şu mevcuttur dendi.limitten dolayı 10-20-30 gibi meblaglardan maaş hakkını kaybedenlere düzenlemeler yaptık almaları için dedi resmi olarak daha yayınlanmaıki mart sonu nisan başı

kaptan tito

Üye
Üye
resmi yoldan demedikki? acıklamada mart ayı yada nisan ayındaki düzenlemede şu mevcuttur dendi.limitten dolayı 10-20-30 gibi meblaglardan maaş hakkını kaybedenlere düzenlemeler yaptık almaları için dedi resmi olarak daha yayınlanmaıki mart sonu nisan başı
VE BUNU DİYEN BİZZAT
ÖZÜRLÜLER VE YAŞLILAR GENEL MÜDÜRÜ SAYIN DR AYLİN ÇİFTCİ DEDİ

sinandeniz

Üye
Üye
ben bu türkiyeden biz engellilere yönelik güzel şeyler olacağından hiçççç mi hiç umudumda ümidimde yok tek umudum ALLAH ALLAH sonumuzu hayreylesin baaşnakan çıkıyo televizyona engelliye şunu verdik bunu yaptık şunuda yapıyoruz yapmak üzereyiz diyo ardından çığ gibi görüyoruz forumlarda maaşım kesildi yardım edin maaşımı kesecekler neyapabilirim gelir kritalini 15 tl geçti diye vermdiler vs vs bunu bu örneklere benzer örneklerle örneklendirebiliriz hala şunu yaptık bunu yapıyorz diye kandırdıklarını sanmasın kimse

beyazkelebek

Üye
Üye
sayın taş mehmet,

ortaya bir laf sölüyon sonra istediğin cevaplar gelmeyince üzerine alındı diye hala saldırıyon. benim üzerime alınacak bir durum yok ben senin gibi fikir taşıyanlara her zaman lafımı esirgemeden söylüyorum. senin gibi üç beş lira ile kaçıranların ortak sözü hep bu "işde millet bakmadığı halde alıyor. hapır hupur yiyior. zıkkımlanıyor. bizim gibi adamlara çıkmaz da... " böyle devam edip gidiyor. yav varsa öle haksız yere alan veya özürlüsüne bakamayan şikayet et vatandaşlık görevini yerine getir. insanları komple taşlama. bizde biliyoz memlekette ne üçkağıtlar dönüyor ne dalavareler dönüyor bir dönem mersedesli yeşil kartlılar vardı. hepsinden haberimiz var işde bunlara mahal verilmemesi için devlet katı kurallı çalışıyor. sınır dörtyüzse döryüz arkadaş beşyüzse beşyüz. bir lira geçse vermem diyorsa eyvallah diyeceksin. ha bunun yanında bizde üzülüyoz insanların 3-5 tl ile kaçırmasını inşallah düzelir. bana görede elli lira fazlası olan elli lira eksik alsın yardımını. kaç para aşıyorsa kriteri o kadar eksik alsın maaşını. velhasıl taş mehmet ben alamıyorsam herkes batsın almasın düşünceni düzelt ve insan sevgini güçlendir. "ben yandım eller yanmasın" türküsünü bol bol dinle. tüm arkadaşlardan özür dilerim kafalarını ağırttımsa. hayırlı günler.

Tekerlekli Sandalye