Evde bakım maaşı hepten kalkacakmış

yuksek

Üye
Üye
Arkadaşlar az önce FOX Tv de engelli evde bakım aylığı ile ilgili bir haber izledim.Haberde evde engelli bakım aylıklarının devlete çok büyük bir yük oluşturduğundan gelir seviyesine bakılmaksızın önümüzdeki ay itibaren iptal olacağı ve artık böyle bir ödeme gerçekleşmeyeceğini söylüyordu.kısacası evde bakım aylığı alan kim olursa olsun bu maaşlar artık ödenmeyecekmiş.artık devlet böyle bir maaş ödemeyecekmiş.konu hakkında daha detaylı bilgisi olan varsa burada paylaşırsa sevinirim.amacım polemik oluşturmak değil doğrusunu anlamak.o yüzden ona göre doğru cevapları buradan paylaşırsanız sevinirim.teşekkürler.

Önemli not: Bahsi geçen haberdeki video aşağıya eklenmiştir:

cilginpalet

Üye
Üye
nasıl yani aynı haberi bende izledim yazdıklarını ben duymadım benim izlediği vatandaşın brinine dava açılmış gerekçesi ise bakım maaşı müracatında kardeşi çalışmıyordu sonra kardeşi çalışınca eve gren miktar arttığı için geriye dönük verilen maaşı geri istiyor devlet sen nerden seyrettin ????????

yaylagüzeli

Üye
Üye
bende izledim ama,umutlandırılmış milyonlarca engelinin umudu tam insan yerine koyulp kendierine güvenleri gelmişken çok yAnlış OLUR ,kim engelliye artık bakmak isterki

yuksek

Üye
Üye
nasıl yani aynı haberi bende izledim yazdıklarını ben duymadım benim izlediği vatandaşın brinine dava açılmış gerekçesi ise bakım maaşı müracatında kardeşi çalışmıyordu sonra kardeşi çalışınca eve gren miktar arttığı için geriye dönük verilen maaşı geri istiyor devlet sen nerden seyrettin ????????

fox tv de izledim.aynen şöyle diyordu.engelli ödemeli devlete ağır yük olduğundan bundan sonraki ay ödemeler olmayacağı ve bu maaşın artık kalkacağını söylüyordu.sen nerden seyrettin???????????

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak haberde ne dendi, ne söylendiğ bilmiyorum ama 25 mart tarihi itibariyle fox tv haberin ilgili bölümünü videoya alır siteye ekleriz yarın. Şimdi arşivden bakacaktım ama bir gün öncesinin haberini arşive almışlar en yakın. Video işini cengelx arkadaşımız halleder. :)

E-ge-men

Üye
Üye
Tam olarak haberde ne dendi, ne söylendiğ bilmiyorum ama 25 mart tarihi itibariyle fox tv haberin ilgili bölümünü videoya alır siteye ekleriz yarın. Şimdi arşivden bakacaktım ama bir gün öncesinin haberini arşive almışlar en yakın. Video işini cengelx arkadaşımız halleder. :)

Benim seyrettiğim ve anladığım kadarıyla %94 bedensel engelli arkadaş evde bakım maaşı alıyormuş.Fakat kardeşinin işe girdiğinden haberinın olmadığını , bildirimde bulunmayıp bakım maaşı almaya devam etmesinden dolayı geriye dönük ödemeleri istemişler.Yanılmıyorsam 25 veya 26.000 tl'lik bir ödeme imiş.

R

rahim

Guest
arkadaşlar evde bakım ücreti kanunen veriliyor.ödemelerin hepten kesilmesi için yeni bir kanun çıkarılması gerekir.onun için kanundaki şartları taşıyorsanız ferah olunuz,telaşa kapılmayınız.

esmerimi

Üye
Üye
arkadaşlar haberi bende seyrettim.
evde bakım maaşı kalktıgı filan yok.
arkadaş dogru söylüyor. geriye dönük engeliden 26 milyar istiyorlar.geliri yüksekmiş,haberi baştan sona izledim.bakım maaşı kalktıgı filan yok...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bahsi geçen konunun yer aldığı videoyu şuanda buldum. Orada yapılan habere göre adı geçen kişinin yeni düzenlemeler sonrasında kişi başı düşen miktarın aşılmasından dolayı maaşı kesilmiş ve borçlu duruma düşmüştür. Kardeşinin işe başlamasıyla birlikte hane giliri artmış ve bunu bildirmemiştir. 2 yıl bu şekilde maaşı almaya devam etmiş ve sonrasında bu alınan maaşlar faiziyle geri istenmiştir.

İlgili konu aşağıda yer alan videonun 23. 52 saniyesin de başlamaktadır.

Murat.Y

Üye
Üye
SGK'dan Engelli Ailelerine Büyük Darbe

Bahsi Geçen Haberde ilgili bölümü montajlayarak ilk mesaja ekledim.

kralcocuk

Üye
Üye
2022 maaşı kesilecek miş doğru mu. hem 2022 maaşı hemde bakım maaşı. iki maaş alınmayacakmis

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı kesilme haberi bir önceki sayfada açıklığa kavuşmuştur öyle herkesin evde bakım maaşı kesilecek diye bir durum söz konusu değil. Şartlarınız uygunsa maaşınızı almaya devam edebileceksiniz. Aynı durum 2022 maaşı içinde geçerli gerekli kriterler mevcutsa maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

sinandeniz

Üye
Üye
ee nede olsa seçim yakın sürüsüne bereket asılsız tuhaf tuhaf dedikodular çıkacak ben engelli olmadan öncede engelliler için sürüsüne bereket asıllı asılsız binlerce dedikodu duydum duyuyorum mesela bir ara 2022 engelli maaşlarının aylık olarak verilecek fısıltısı meşurdu :)

yunus bozan

Üye
Üye
arkadaşlar foxs tv haberinde az önce bakım aylıklarının kesilmesi haberini yine verdiler ben yetişemedim annem izlemiş bu aydan sonra kesilcekmiş annemin dediğine göre ve annemin dediğine göre akrabalarıda araştırıyorlarmış diyelimki zengin akrabamız var onu göz önüne alaraktan kesiyorlarmış artık bilmiyorum nekadar gerçek.... bu nedir ya dünden beri üzüyorlar bizleri kesilcekte kesilcek iyide hadi kesildi diyelim ne yapacak bu insanlar ne yapacağız onunla geçiniyoruz oda olmadımı öleyim daha iyi çalışamıyoruz bişey yapamıyoruz nasıl ihtiyaclarımızı alalım 2015 hiç uğurlu gelmedi diyecek söz bulamıyorum gerçekten :(

septik

Editör
Editör
Yunus Bozan

Arkadaşım halen mevcut yasa yönetmelikler aynen devam ediyor, yönetmeliklerde bahsettiğiniz gibi bir değişiklik olsa haberimiz olurdu. Zaten seçim yakınken bu tür bir girişim yapmazlar.

Sanırım fox tv haberlerini yazan arkadaşlar 2022 yeni yönetmeliğindeki engellinin kendi gelirine değilde yaşadığı hanedikilerin gelir ve mal varlıkları araştırılarak muhtaçlık sınırının aşılıp aşılmadığı konusu ile bakım maaşı krıterlerini karıştırmış durumdalar.

yunus bozan

Üye
Üye
inş öyle bişey olmaz septik abi açıkcası insanın canı yanıyo kendi kendimede söyledim ne yaparız şimdi diye korkuyorum açıkçası insanın böyle bir geliri oldugu zaman kendisini adam yerine koyuyor hani şöyle diyeyim şimdi sağlam insanlar ne güzel çalışıyolar gezip tozuyolar ceplerine para giriyo ama bizim gibilerin böyle bir imkanı yok eğer buda olmasa hepten yandık ana babadanda bişey kalmadıki ne mağaşları var nede başka bişeyleri onların olsa korkmam nasıl olsa ailemde var derim sıkıntı yaşamam ve sadece kendimi düşünmüyorum kim bilir ne zor durumda olan engelliler var rabbim hepimizin yardımcısı olsun inş.kim zor durumdaysa 2 günden beri bu olay bayabi sarstı bizleri rabbim beterinden saklasın inş

septik

Editör
Editör
Amin, çok haklısın engellilerin yaşam şartları zaten çok zor ve üstüne hükümetçe yeni sıkıntılar ekleniyor, fakat yukarda bahsi geçen haberde doğruluk payı yok rahat ol bakım maaşı aynen eski şartlarda devam ediyor, gönlünü rahat tut.

yunus bozan

Üye
Üye
çok saol abi ve çok tşk ederim bu sözlerinle bile yüreğime su serptin ve okuyan arkadaşlarda benim duydugum rahatlığı duyarlar çünki bu konu hepimizin konusu ben normalde böyle konuşmalara pek katılmam takipteyim ama seyirciyim sadece okurum göz atarım kimler ne konuşuyor hangi konular var filan ama bu hasas konu olduğundan yazma gereği duydum rabbim inş hayırlısını versin verirde sahipsizlerin sahibi en başta allahtır allahımdan umudumu hiç bir zaman yitirmedim yitirmicemce .

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Mevcut yasa halen var örnek maaşı alırken evde bir yada bi kaç kişi çalışmaya başlarsa bu sebepten kişi başına düşen gelir kriteri artarsa bildirmek gerekiyor eğer bu yasal bildirme zorunluluğunu yerine getirmezsek o tarihten itibaren alınan maaşları geri öderiz, bu 2022 maaşı içinde geçerli

Tekerlekli Sandalye