Evde bakım maaşı hesaplaması değişiyor

R

rahim

Guest
EVDE BAKIM PARASI HESAPLAMA YÖNTEMİ SİL BAŞTAN

evde-bakim-hesap.jpg

Arkadaşlar, yeni torba yasaya göre evde bakım parasının ne kadar olacağını Maliye Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek. Şimdiye kadar evde engellisine bakan vatandaşlara her ay ödenecek maaş tutarı memur maaş katsayısına göre belirleniyordu. Ancak bundan sonra bu konuda maaş miktarını Maliye ve aile sosyal politikalar bakanlığı belirleyecek. Daha önceki hesaplama yöntemine dair bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f8/2017-yili-evde-bakim-parasi-miktari-belli-oldu-29914/

YAPILACAK DEĞİŞİKLİK VE KANUN HÜKMÜNDEKİ KARARNEMELER KONUSUNDA BAKIM PARASIYLA İLGİLİ GEÇEN CÜMLELER ŞU ŞEKİLDEDİR

“Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı ile bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için verilecek aylık sosyal yardım tutarının her yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenmesi öngörülmektedir.”

Kaynakça: Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın Bugün TBMM’ye Sevk Edilen Kanun Tasarısının İçeriğiyle İlgili Açıklamaları

İlgili yasa tasarısında evde bakım maaşındaki değişikliğin yanı sıra engelli araç alımını düzenleyen ÖTV indirimli araç alımınıda 70 bin TL sınırı getirilmişti. ÖTV ile ile ilgili düzenlemeyi daha önce şu konuda duyurmuştuk. https://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-alimina-maliyeden-70-bin-tl-siniri-31642/

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hah bi bu eksikti. Biz "engellilere tanınan haklar bir bir alınmaya çalışıyor" dedikce bizim hariçten gazel okuduğumuzu söylüyorlardı. ÖTV düzenlemesinin ardından şimdide bakım maaşına ayar geliyor. Yazık çok yazık.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
yenı yasadan hiç anlamadım evde bakım nasıl hesaplanacak yok kısıplamamı olcak örnek vererek anlatırmısınız

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yasada anlaşılmayacak bir şey yok. Şimdiye kadar evde bakım maaşı miktarlarının ne kadar olacağı yasa gereği memur katsayısına göre hesaplanıyordu ve belliydi. Bundan sonra ise maaşların miktarları yasa ile falan belirlenmeyecek iki bakanlık kafa kafaya verip yine kendi kafalarına göre belirleyecekler. Hiç zamda vermeyebilirler. Bu tamamen iki bakanlığın uhdesinde olan birşey.

Hakan.60

Üye
Üye
Kaşıkla ver kepçe ile geri al olmasında. ..
Engellinin 3kurusluk maaşida 1-2kisinin 2 dudağının arasına kaldı desenize

ezmo

Üye
Üye
Yazık çok yazık biz engellilere iyi bakın ülkemizi engelliler kurtaracağını biliyormusunuz :) !!

SM-J200H cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

okatur

Üye
Üye
Buda maaş değilki yardım parası hiç bir anayasal hükmü yok istedikleri zaman keserler [MENTION=14749]Inegol[/MENTION]

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

can67

Üye
Üye
halil bey bakım maaşına haciz konuluyormu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=8144]can67[/MENTION]
Bakım maaşı sosyal yardım olduğu için haciz konulmuyor diye biliyorum.

ibo.1493

Üye
Üye
bi sorum olcak annem yüzde doksanaltı ağır özürlü 9 senedir evde bakım maası alıyor 2 gün önce ilçe sosyalden geldi bi memur bi form verdi formu götürdüğünde babamı tapu ve sigortaya yollamış denetleme için ecde 4 kişiyiz 847 tl yi şu an gecmiyor ama ben 1 sene öncesine kadar geciyordu ama 1 senedir gecmiyor sadece kardesim calısıyor 9 senedir ilk defa kontrole geldirler bu durumda maas kesilirmi

okatur

Üye
Üye
Geçmişi karıştırmazlarsa bir şey olmaz

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tekerlekli Sandalye