Evde bakım maaşı hesaplamasında çocuklarda hesaplamaya dahil ediliyor mu?

Akr3pKraL

Üye
Üye
Evde bakım maaşı için toplam geliri bölerken çocukları sayıyorlarmı?
Ayrıca abim zorunlu sigorta kapsamında bir işveren tarafından çalışıyormuş gibi sigortası ödeniyor fakat çalışmıyor vede herhangibir para almıyor. Bunu maaş alıyor diye hesaplarlarmı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet çocuklarda hesaplamaya dahil edilmektedir, ayrıca bir yerde sigortası yatırılan kişi için mutlaka en kötü ihtimalle asgari ücret üzerinden yatırıldığını düşünürsek o şekildede bir bordro çıkarki kurum için asıl olan çıkan bordrodur, zaten kuruma maaş almıyor sadece sigortalı gösteriliyor diyemezseniz çünkü bu yasal degil.

Akr3pKraL

Üye
Üye
Cevabınız için teşekkürler.
Birde dediğiniz gibi bordroda maaş alıyor gibi görünüyor. Eve giren para miktarı kişilere bölündü ve çıkan sonuç ortalama 467 tl nin altında. Bu kişi çalışıyor vs. gibi diyipte bakım parası vermeme gibi bir durum söz konusumudur.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maaşı alacak kişi engell mi? Yani aktif mi çalışıyor gibi görünecek böyle mi durum?

Akr3pKraL

Üye
Üye
maaşı alacak kişi %90 psikolojik rahatsızlığı olan Bakırköy ruh ve sinir hast. hastanesinden ağır özürlü raporu var.
fakat hani bu işyerlerinin özürlü çalıştırma zorunluluğu varya bir tanıdığımız bunu aktif çalışıyormuş gibi gösteriyor ve sigortası ödeniyor. ama maaş vs almıyor durum bu.Bu sebeple evde bakım ücreti almasına engel olurmu.
Diyelimki maaş alıyor şimdi bizim en düşük asgeri ücretten hesaplasak 750 tl alsa benim 1012 tl annemin kira geliri var 700 tl evde abim ben annem eşim ve 3 tane çocuğum var (2 -5-8 yaşlarında) toplam 7 kişiyiz. bu toplam geliri 7 ye böldüğümüzde ortalama 351 tl düşüyor. Bu evde bakım ücreti almasına mani olurmu.

gizemliyol

Üye
Üye
arkadaşlar gelir tesbitine bakıma muhtaç engelide girer mi

Akr3pKraL

Üye
Üye
maaşı alacak kişi %90 psikolojik rahatsızlığı olan Bakırköy ruh ve sinir hast. hastanesinden ağır özürlü raporu var.
fakat hani bu işyerlerinin özürlü çalıştırma zorunluluğu varya bir tanıdığımız bunu aktif çalışıyormuş gibi gösteriyor ve sigortası ödeniyor. ama maaş vs almıyor durum bu.Bu sebeple evde bakım ücreti almasına engel olurmu.
Diyelimki maaş alıyor şimdi bizim en düşük asgeri ücretten hesaplasak 750 tl alsa benim 1012 tl annemin kira geliri var 700 tl evde abim ben annem eşim ve 3 tane çocuğum var (2 -5-8 yaşlarında) toplam 7 kişiyiz. bu toplam geliri 7 ye böldüğümüzde ortalama 351 tl düşüyor. Bu evde bakım ücreti almasına mani olurmu.

Mehmet bu sorumun cevabini vermeniz mümkünmü. Zamaninizi aliyorum ama.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı için ikinci altı ay için kişi başı düşen miktar olarak belirlenen miktar 487 tl dir. Bu miktar geçilmediği sürece sorun yoktur.

Tekerlekli Sandalye