Evde Bakım Maaşı Hesaplamasında Vasi Gelir Hesaplamasına Dahilmidir?

hamidiyeli

Üye
Üye
Slm. Bakicimi mahkeme karari ile vasi karari ile vasim oldu ikametkahi benim eve aldirdik başvurumuzu yaptik sosyal hiz.müd. Bakicin evli bütün ailesinin senle yaşamasi gerekli onlarinda ikametkahkarini evine alin dediler bende itiraz ettim bu seferde 3 cocuğu ve eşi için dersiniz bu kadar adam evde nasil yaşiyor bu şekilde kanuni yükümlükleri ile kabul edin dedim ettiler ama yüzde elli olur bakalim evine gelelim dediler şimdi size sorum vasi karari ile olan bakicimin gerçekten ailesinide evime ikametkahini aldirmak zorundamiyim ikinci sorum bakicimla evim 200 mt.evimde çok ihtiyacim olunca kaliyor yoksa ihtiyacimi görüp evine gidiyor cocuklari evinin işlerini yapiyor sorunu yok gerekirse eşi geliyor bakiyor bana .vasi karari ile bakicim evde kişi başi gelire dahil edilirmi edilmezmi başka yapmam gereken bir şey varmi bu sorunu nasil aşarim tşk.ler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşında aranan koşulların en önemlisi bakılacak kişinin ihtiyaçlarının en iyi şekilde giderilmesi bunun içinde en az 8 saat bir arada olunmasıdır. Şayet ev içinde bakıcı tayin edilecek bir kişi yok ise vasi kararı alınır dediğim gibi en az 8 saati aynı evde geçirme şartı aranır. Ama bütün ailesinin aynı adreste olma şartını ben ilk sizden duydum. Vasi eğer bakmakla yükümlü olan bireylerden biriyse gelir hesaplamasına dahil edilir şayet değil ise gelir hesaplamasına dahil edilmez.

Kimler gelir hesaplamasına dahil edilir

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölüm, “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

Tekerlekli Sandalye