Evde bakım maaşı için başvuran kişinin evi ve arabası olması halinde sorun çıkar mı?

TARSLAN

Üye
Üye
Merhaba,

Evde bakım maaşı almak isteyen birisinin evi kendi üzerine ise ve arabası varsa bu olumsuz bir etken olarak karşısına çıkar mı?
Gelir limiti 423 TL. Olarak devam ediyor bildiğim kadarıyla.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet gelir durumu kişi başına 423 liradan az olması gerekiyor, ev araba konusu sorun olurmu genelde ev sorun olmuyor tabi oturulan kira geliri elde edilen ev degilse yani kişinin 2. yada 3. evi degilse sorun olmuyor arabaya gelince çok yüksek miktarda bir araç egilse kurum sorun etmez ancak örnegin 40 bin liralık yada 30 bin liralık bir araç olursa kurum uzmanları inisiyatif kullanıp sorun edebiliyor bu konularda aslında iş biraz kurum uzmanlarına düşüyor yani son karar onların yani her ne kadar kişi başına düşen gelir asl olsada kurum durumu iyi diyerek bağlamayabiliyor.

nrgl

Üye
Üye
evde bakım maaşına annem için müracat ettik oturulan ev dede kendimiz oturuyoruz araba 42 bin tl idi.6 ay gibi bir süreçten sonra eve geldiler 10 gün sonra telefon açtılar gerekli evakları toplayıp verdik yaklaşık 10 gün sonra ziraat bankasından evde bakım ücreti adı altında vadesiz hesap açın dediler hesap kartını götürdüm maaş bağlandı bazen gecikmeler oluyor.banka hesap işletim ücreti alıyor bunu geri alabiliyorsunuz.raporları verdiğimiz yere gittik onlar bizi yönlendirdi.

sonmezismail

Üye
Üye
Devletin; gelirin 423 tl ve altı şartından dolayı ben evde bakım maaşı alamıyorum. Gelir kişi başı 435 tl, arabamda yok. İşimi gücümü bıraktım ve evde kanser olan babama bakıyorum. Mesela ben hiçbir gelirim yok. Araştırmadığım ve başvurmadığım yer kalmadı. Ama sonuç "0" İlgili İl müdürleri kural böyle alamazsınız diyorlar, ama bu konu hakkında da üst yönetime ya da meclise bu değişsin diye teklif sunmuyorlar. Hepsi rant peşindeler... Kendi adamlarına da evde bakım maaşı kriterleri uymadığı halde de maaş bağlıyorlardır eminim. Halbuki ben ve benim gibi kimbilir kaç kişi vardır. Ve muhatap bulamıyoruz. Haketmeyen kişilerde alıyorsa Allah onlara da layığını versin.Bu yukarıdaki yazdıklarımdan size bir sitem olmadığını ifade etmek isterim. Sadece almayı hak eden ama alamayn bir kişi olarak yazıyorum. Allah hastalarıma şifa versin.

denniss

Üye
Üye
gelir durumu şartlara uyuyorsa ,bir ev ve bir arabanın sorun olmayacağını belirtmişlerdi biz ilk başvurduğumuzda..ama diyelim oturduğun evin dışında bir evin daha yada dükkanın yada başka aracın varsa onaylanmıyor....

sönmezismail çok haklısınız bu konuda aradaki 10-20 lira neyi kurtarabilirki.bunada bi çare bulurlar inşlh..,işte bi kriter koyulmuş görevlilerde onu uygulamak zorundalar..

sonsuzlukkk

Üye
Üye
Arkadaşlar her ildeki kuruma göre değişiyor sanırım yetkililerin insiyatifi.Bırakın evinizin olması biz ev değiştirdik bakıcısı olduğum annemin rahat etmesi bakımından .Kirası eski evimle aynıydı.Yetkililer geldi rutin ziyaretlerine.Hanımefendiler kinayeli kinayeli bu evde bu gelirlerle nasıl oturuyorsunuz vb gibi bir çok cümle sarfettiler.Çok merak ediyorum temiz ve düzenli olmak suçmu onların gözünde ve diyorumki çöplüktemi yaşatsak engelli ve yaşlı akrabalarımızı.Herkes dilediği gibi hareket ediyor ülkemizde vesselam.Sağlıklı günler herkese...

M

mavibalina2012

Guest
1- Evde bakım maaşı bağlanması için hanede kişi başına düşen gelir hesabında her türlü gelirlerin toplamı esas alınmak suretiyle 449 lira ve altı olması gerekir…

2- Sağlık Kurulu Raporunun ağır özürlü kısmında evet kısmının işaretlenmiş olması gerekir… Burada ağır özür kelimesinden kastedilen kendi başına ihtiyaçlarını görememek ve dışarıya çıkamamak gibi kriterleri kapsar…

Her türlü gelire kira gibi ek gelirler dahil olup gelir tespitinde atıl durumda olan yani gelir getirmeyen kullanımından fayda sağlanılmayan arsa gibi değerler değerlendirmeye tabi tutulmaz yine lüks olmamak şartıyla, ticari amaçla kullanılmıyorsa ve gelir getirmiyorsa araba da evde bakım aylığı bağlanırken sorun yaratmaz…Genel açıklamalar bu şekilde olup gelir tespitinde heyet karar veriyor neticede...Sağlıkla ve esenlikle kalın...

adya35

Üye
Üye
Size bir sorum olacak. bizden de hesap numarası istediler. Hesap numarrası istenince kesin aylık bağlanır mı ? Bağlanırsa kaç gün sürer bu bekleme? Teşeküklerler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sorunuza ekteki başlıktan cevap verilmiştir lütfen sorularımızı bir kaç başlık altında paylaşmayalım arkadaşlar bu şekilde sitemizin düzeninde karışıklıklar olmasına sebep oluyoruz. Yeni konu açarak yada uygun konu başlığı altında bir kere sormanız yeterli olacaktır. Konu hakkında bilgi sahibi olan üyelerimiz ve yönetici arkadaşlarımız tarafından mutlak cevaplanacaktır. Göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederim..

http://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-baglanma-suresi-ve-ayligi-15895/

sonsuzlukkk

Üye
Üye
QUOTE=mavibalina2012;62072]1- Evde bakım maaşı bağlanması için hanede kişi başına düşen gelir hesabında her türlü gelirlerin toplamı esas alınmak suretiyle 449 lira ve altı olması gerekir…

2- Sağlık Kurulu Raporunun ağır özürlü kısmında evet kısmının işaretlenmiş olması gerekir… Burada ağır özür kelimesinden kastedilen kendi başına ihtiyaçlarını görememek ve dışarıya çıkamamak gibi kriterleri kapsar…

Her türlü gelire kira gibi ek gelirler dahil olup gelir tespitinde atıl durumda olan yani gelir getirmeyen kullanımından fayda sağlanılmayan arsa gibi değerler değerlendirmeye tabi tutulmaz yine lüks olmamak şartıyla, ticari amaçla kullanılmıyorsa ve gelir getirmiyorsa araba da evde bakım aylığı bağlanırken sorun yaratmaz…Genel açıklamalar bu şekilde olup gelir tespitinde heyet karar veriyor neticede...Sağlıkla ve esenlikle kalın...
[/QUOTE]

Bizim ne arabamız ne evimiz var.Ama suçumuz görme engelli % 90 sürekli raporu olan annemin daha rahat edebilmesi için taşındığımız lüks daire.Adres değişikliğini hemen bildiren ben, eşim işe girer maaş bordrosunu hemen götüren ben,kızım işe girdi bordroyu aksatmadan götüren ben.Akabinde maaşı kesilen ben.Hayret verici bir şey bugün gittim sosyal hizmetlere maaşınız kesildi dediler gerekçe gelir durumunuz dediler. ben yanlışmı hesaplıyorum ki?annem babamdan maaş alıyor 830 tl sanırım.(Gerçi bu maaşı ben almıyorum durumu iyi olmayan abim ve oğlu alıyor ama giderler onları ilgilendirmiyormuş) eşim 1140 tl kızım 750 tl evde toplam altı kişiyiz.Peki şimdi ben gözleri görmeyen,tuvalette benden yardım alan, yemek yerken bensiz yiyemeyen anacığımı nasıl evde yalnız evde bırakıp bir işe gireceğim?tekrar başvurmak mümkünmü ?itiraz nerden nasıl ediliyor?Ne yapacağımı şaşırdım kaldım.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yönetmelikte öngörülen gelir kriterlerinden fazla geliriniz olmadığını belirtip başvurunuzun yeniden değerlendirilmesi talebi ile itiraz edin. Yeniden heyet gelebilir eve gelenlerinde insiyatifine kalmış biraz.

Tekerlekli Sandalye