Evde bakım maaşı için komşumuz bakıcı olabilir mi?

Aysima23

Üye
Üye
Evde bakım maaşına başvuru yapacağız ancak annem çalışıyor kardeşlerim okuyor bi komşumuzu bakıcı gösterebilirmiyiz formaliteden o bakıcı görünse olmazmı, yani o bakmayacak ama kağıt üstünde o görünecek bu şekilde yapıp evde bakım maaşı alamazmıyız, annem zaten bizim mahalledeki küçük tekstil atölyesinde çalışıyor ben engelli oldugum için oranın sahibi nevzat amca annemin gün içinde gelmesine işe geç gitesine çogu zaman erken gelmesine birşey demiyor saolsun ancak bizim bi akraba var bağkurda çalışıyor o annen çalışıyor kabul etmezler başkasını gösterin dedi ondan size soruyorum ne yapmamı önrirsiniz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır kanunen komşunuzun size bakıcı olması imkansız aşağıdaki kişiler size bakıcı olabilirler;

Akraba: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Sizin anlatmanız üzere anneniz size çok yakın çalışıyor ve sizin bakımınız şuan anneniz ypıyor eğer anneniz sizi ihmal etmiyorsa kuruma müracatta durumu eve gelen uzmanlara aynen anlatın anneniz şu şekilde söylesin;
" çalışıyor olmama rağmen kızımın bakımını ihmal etmiyorum, zaten çalıştıgım iş yeri hemen 5 dakikalık yerde ve işveren kişinin de olaydan bilgisi var, sürekli gün içerisinde gelip gidiyorum, ayrıca sabahlar geç gidip akşamları erken geliyorum ve ögle yemeklerindede kızımla birlikte yiyorum, yani kısacası çalışıyor olmamın kızımın bakımına hiç bir engeli yok ve zaten şimdiye kadar bakımını aksatmadım bunun maaşla bir ilgilisi yok"
bunları söylerse anneniz sanırım ikna edici olur ve shçek uzmanlarını ikna etmeniz halinde maaşı anneniz alır yapılacak en kısa yol budur yada yukarda adı geçen şahıslardan birisini bakıcı göstermektir.

Tekerlekli Sandalye