Evde Bakım Maaşı İçin Sadece Özürlü Birey'in Maaşı mı Hesaplanıyor

ankara06

Üye
Üye
Öncelikle merhabalar.. Böyle bir forumdan yeni haberim oldu emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Benim soru şu olacak.

Benim annemin aklı başında değil ve kendi işlerini yapamıyor herşeyiyle ben ilgileniyorum yaklaşık 4 senedir bu böyle ancak şu ana kadar evde bakım maaşına başvurma fırsatım olmadı. Neden olmadı bende bilmiyorum.
Annem hem kendisi emekli hemde ölen eski eşinin maaşını da alıyor. Gelir beyanında sadece kendine ait olan maaşı incelerler değil mi eski eşinden aldığı naaş sorun çıkarır mı? Kendi adına aldığı maaşı sadece isterlerse üst sınır 467 lirayı geçmiyor o yüzden sordum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba

Evde bakım maaşı için engelli kişi ile birlikte aynı evde yaşayan kişilerin maaşlarının tamamı toplanıp evde yaşayan kişi başına bölünerek bir hesaplama yapılıyor. Buna annenizin aldığı maaşlarda dahil.

ankara06

Üye
Üye
Ben çalışamıyorum maaşım yok. Peki ölen eski eşinden aldığı maaşta mı hesaplanacak? Emekli sandığına gittiğimde sadece annemein adına ait olan gelir belgesini alsam sıkıntı olur mu? Çünkü diğer maaş olduğu gibi diğer çocuklarına gidiyor bize bir faydası yk yani

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kendi aldığı maaş ve eşinden kalan maaştan kendi hissesine düşen miktar göz önüne alıp hesaplama yapılacaktır

ankara06

Üye
Üye
Bizim bir komşu vardı 1500 lira maaş aldıkları halde aylık bağlandı bu nasıl oluyor peki evde de 2 kişilerdi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alma kriteri çok açık komşunuz nasıl almış bunu bilemem ama ağır özürlü ibareli sağlık raporunuz var ise kişi kendi bir takım ihtiyaçlarını gideremeyip bakıma muhtaç durumda ise eve giren gelirler toplanıp evdeki kişi başına bölündüğü zaman 467 tl geçmiyorsa evde bakım maaşı alınabiliyor. Annenizin almış olduğu iki maaş var bunlar hesaplanacaktır. Maaşın tamamını kendi almıyor olsabile annenize düşen pay gelir hesaplamasına dahil edilecektir.

Tekerlekli Sandalye