Evde Bakım Maaşı Red Olunca?

esinti

Üye
Üye
Merhabalar hayırlı günler diliyorum

Evde Bakım maaşı için başvuru yaptık. Eve komisyon heyeti geldi. Çocuğa bakıp gittiler. 1 ay sonra ret yazısı geldi. İtiraz ettik farklı bir komisyon heyeti geldi. ikinci kez de kurumdan ret yazısı geldi. Kurumdan gelen yazı aynen şöyle; "Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğin 7.madde gereğince uygun bulunmamıştır. yazıyordu.

Ben burada şunu öğrenmek istiyorum. Şartlarımız Evde bakım maaşı alma kriterlerine uygun çocuğum 9 yaşında doğuş dan az görme engelli zihinsel herhangi bir problemi yok Raporun da %86 Ağır özürlü ve sürekli yazıyor. Gelir durumumuzda istenen şartlara uygun. Ancak bura da hakkaniyet doğrultusunda doğruyu söylemek gerekirse çocuğumun genel durumu evde kendi ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmadan halledebiliyor sadece banyosu konusunda annesi yardımcı oluyor. birde az gördüğü için tv çok yakından izliyor. yalnız dışarıda böyle değil dışarıya çıkarken parka falan bir başkası mutlaka yanında olacak az gördüğü için düşüp çarpabiliyor. Çocuk Görme engelli okuluna gidiyor okula servisle gidiyor ve geliyor rehberlik öğretmen eşliğinde

Şimdi bura da benim öğrenmek istediğim konu şudur; Evde bakım Maaşı alabilmek için her ne olursa olsun sağlık raporu ve gelir durumu istenilen kriterlere uygunsa maaşı bağlamak zorunda değiller mi yoksa eve gelen heyetin değerlendirme takdir hakkı mı daha geçerli oluyor. Ben bura da samimice söylemek gerekirse yani empati yaparsam çocuğun evdeki genel durumu kendi kendi az da olsa idare ediyor. Yalnız bur da şu var eve gelen heyet ön yargılı olabilir eğer istenilen şartlar uygunsa maaşın bağlanması gerekmez mi! sonuçta alınan raporda tam teşekküllü hastanelerden alınıyor. Şunu da belirtmem gerekiyor eve gelen ilk heyet aynen şunu yapmış çocukla falan pek ilgilenmeden eviniz çok güzelmiş biz böyle bir evi alabilmemiz için uzun yıllar çalışmamız lazım demişler evi dolaşıp tüm odalarını inceleyip yorumlar yaparak gitmişlerdi. Biz evi borçlanarak yeni almıştık Allah olmayanlara da versin.

Sonuç olarak; Yukarıda çocuğun genel durumunu belirttim 2 kez farklı heyetlerin gelmesi 2. kez de ret edilmesi konusunda yapılabilecek bir şey yok mu bu durumu takdirle karşılamak mı gerekir zaten şuan biz bunu kabullendik aradan 3 ayda geçti nasip değilmiş dedik de ama genede insanın kafasına takılıyor. Devletimiz böyle bir sosyal yardım veriyor da biz neden hakkımızı arayıp ta yararlanmayalım diye mahkemeye vermeyi düşündük ama Komisyon heyeti 2 kez ret edince bir şey çıkmaz diye uğraşmak istemedik kısaca yapılan değerlendirmeye saygı duyduk

Saygılar sunuyorum. Bilgi verirseniz beni de rahatlatmış olursunuz en azından kafamdaki soru işaretleri gitmiş olur.

alakasi

Üye
Üye
malesef rapor ve gelir kriterleri yanında kişinin kendi ihtiyaclarınıda karşılayıp karşılalamadıgınada bakılıyor %100 görme engeli birine dahi bazı illerde baglanırken bazı illerde baglan mamakta kendi ihtiyaçlarını karşılıya bilirdiye malesef son karar evinize gelen heyetin insafiyetinde egerki hak ettiginizi düşünüyo vede vaktiniz müsait ise yargı yolunada baş vura bilir siniz çünki zahmetli ve uzun bir sürec

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yukarda alakasi arkadaşımızın söylediği gibi, tek kriter rapor oranı ve kişi başı gelir değil. Zaten öyle olsaydı heyetin eve gelmesine gerek yoktu. Bu konuda eve gelen heyetin inanılmaz derecede insiyatif kullanma yetkisi bulunmakta. Siz gerekeni yapmışsınız. Bundan sonra yapılacak tek şey hukuki süreç başlatmak.

esinti

Üye
Üye
Yukarda alakasi arkadaşımızın söylediği gibi, tek kriter rapor oranı ve kişi başı gelir değil. Zaten öyle olsaydı heyetin eve gelmesine gerek yoktu. Bu konuda eve gelen heyetin inanılmaz derecede insiyatif kullanma yetkisi bulunmakta. Siz gerekeni yapmışsınız. Bundan sonra yapılacak tek şey hukuki süreç başlatmak.

Halil Bey öncelikle teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiden dolayı

Halil Bey Hukuki süreci başlatsak olumlu bir karar çıkma olasılığı nedir zayıfsa hiç uğraşmaya gerek yok. ben yukarıda çocukla ilgili genel durumdan bahsettim. Mahkemeye verdiğimiz zaman yine inceleme olup aynı şeyleri yaşamayacağız mı yani heyet çocukla ilgili yine aynı karar ve düşünce içerisinde olacaktır herhalde

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişisel fikrimi söylemem gerekirse hukuki yoldan bir sonuç elde etmeniz çok zor. Fakat son karar yine size ait...

esinti

Üye
Üye
Halil Bey son kez size bir şey daha soracağım

Bu davamın peşini bırakmasam yani cumhurbaşkanına yada başbakana Aile ve sosyal politikalar bakanlığıda olabilir Bimer yazı göndersem durumu anlatsam bir sonuç çıkar mı sizin söyleminize göre hareket edeceğim herhangib ir şey çıkmaz diyorsanız tamamen ümidimi keseceğim saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aile ve sosyal politikalar bakanlığı, Bimer GİBİ yerlere durumunuzu anlaşılır bir dille bildirin. Sonuçta buralara yapacağınız başvurularda bir kaybınız olmayacaktır. Mahkemeye gitseniz mahkeme masrafı git gel bir yığın angayrası var...

Ahmet trmty

Üye
Üye
Halil Bey son kez size bir şey daha soracağım

Bu davamın peşini bırakmasam yani cumhurbaşkanına yada başbakana Aile ve sosyal politikalar bakanlığıda olabilir Bimer yazı göndersem durumu anlatsam bir sonuç çıkar mı sizin söyleminize göre hareket edeceğim herhangib ir şey çıkmaz diyorsanız tamamen ümidimi keseceğim saygılarımla
Slm ben bikere yazdım cevap aynen İlgili dilekçenize istinaden Harran Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünce 24.05.2018 tarihinde ikamet adresinizde inceleme yapılmış ve İl Müdürlüğümüze Bilgi Notu sunulmuştur. Buna göre: Yapılan inceleme sonucunda oğlunuz Ahmet ×××××××××ın öz bakım becerilerine sahip olduğu, bakıma muhtaç olmadığı, günlük ihtiyaçlarını karşılama noktasında yaşıtlarıyla paralel özelliklere sahip olduğu gözlemlendiğinden Engelli Evde Bakım Ücreti talebiniz red edilmesi kanaatine varılmıştır diye cevap verdiler bimer aracığıyla uğraşma mahkemeye verecem

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=21376]Ahmet trmty[/MENTION]

Evde bakım maaşı bağlanmasının kriterlerinden bir taneside kişinin kendi öz bakım ihtiyaçlarını gideremez halde olmasıdır. Örneğin giyinmek tırnaklarını kesmek yıkanmak gibi şayet bunların yapılabildiğini düşünürlerse maaş talebine red kararı verirlerki sizdede aynı durum olmuş.

Tekerlekli Sandalye