Evde bakım maaşı yersiz ödeme affı

leylak1

SMS Activated
evde bakım yersiz ödemeler affında gelişmeler var mı. anaparada silinecek mi...

Torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce gelir ölçütünü aştığı halde evde bakım yardımlarından faydalananlara yapılan yersiz ödemeler, söz konusu sınır hangi oranda aşıldıysa yine aynı oranda tahsil edilecek. Yani ödenen yardım tutarının tamamının iadesi istenmeyecek. Ancak gelir ölçütü aşımı bir kat ve daha fazlaysa yapılan ödemelerin tamamının yasal faiziyle birlikte tahsili yoluna gidilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilmiş olan tutarlar ise ilgili kişiler açısından bir alacak hakkı doğurmayacak.

18.01.2017 konuşması
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "TBMM Genel Kurulunda dün gece kabul edilen 'torba yasa' ile esnafımızdan işçimize, kamuya borcu olan vatandaşlarımızdan işletmelerimize, ihracatçılarımıza, engelli yakınlarından finans ve sigorta sektörüne neredeyse 79 milyon vatandaşımızı ilgilendiren çok önemli düzenlemeler hayata geçecek." dedi.

Evde bakım yardımı uygulamasından yararlanan vatandaşların hanedeki gelir değişikliği, engellinin ölümü, sağlık kurulu raporunun süresinin bitmesi gibi meydana gelen değişiklikleri bazen zamanında, bazen de elinde olmayan nedenlerden dolayı bildiremediklerinin tespit edildiğini anlatan Ağbal, burada oluşan mağduriyeti de yasa ile çözdüklerini söyledi. Naci Ağbal, "Yapılan tespitler sonucu vatandaşlarımıza bu dönemlerde yapılan yersiz ödemelerden dolayı alacaklar oluşmuştur. Bu kapsamda yaklaşık 9 bin 700 vatandaşımız bulunuyor. Getirilen düzenleme ile evde bakım yardımı uygulamasında, gerçeğe uygun olmayan belge ve sağlık kurulu raporu kullanımı hariç olmak üzere bakıma ihtiyacı olan engellilere yersiz yapılmış yaklaşık 52 milyon lira tutarındaki ödemelerin tahsilinden vazgeçtik." diye konuştu.

"52 milyon liralık tahsilattan vazgeçtik"

Evde bakım yardımı uygulamasından yararlanan vatandaşların hanedeki gelir değişikliği, engellinin ölümü, sağlık kurulu raporunun süresinin bitmesi gibi meydana gelen değişiklikleri bazen zamanında, bazen de elinde olmayan nedenlerden dolayı bildiremediklerinin tespit edildiğini anlatan Ağbal, burada oluşan mağduriyeti de yasa ile çözdüklerini söyledi. Naci Ağbal, "Yapılan tespitler sonucu vatandaşlarımıza bu dönemlerde yapılan yersiz ödemelerden dolayı alacaklar oluşmuştur. Bu kapsamda yaklaşık 9 bin 700 vatandaşımız bulunuyor. Getirilen düzenleme ile evde bakım yardımı uygulamasında, gerçeğe uygun olmayan belge ve sağlık kurulu raporu kullanımı hariç olmak üzere bakıma ihtiyacı olan engellilere yersiz yapılmış yaklaşık 52 milyon lira tutarındaki ödemelerin tahsilinden vazgeçtik." diye konuştu.

selamun aleyküm arkadaşlar ben 4 yıl bakım maaşı aldım , önceden şimdi bana 331 küsür lira borç çıktı ne yapmam lazım yatırmalımıyım yatırmamalımıyım?

Aile ve Sosyal politikalar müdürlüğüne gidip ordan gerekli bilgiyi edinebilirsiniz

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri