Evde bakım maaşında gelir gider hesabı nasıl yapılıyor?

cakir

Üye
Üye
merhaba,
daha onceki iletileri ve yonergeyi okudum ancak bir noktada bilgi almak istiyorum. evde bakım ucretinin yalnizca ilgili kisilerin gelirinin asgari ucretin 2/3 'unu gecmemesi durumunda odenecegini anliyorum ancak bireylerin gelir/gider dengesine, orneğin
faturalandırılan giderler (bakıma muhtac kisinin yasadigi evin kira olmasi, aylik fizyoterapi, alt bezi vb. diger zorunlu saglik giderleri gibi) oldukca temel giderler hesaba katilmadan yani esasinda eve giren net kullanılabilir paraya bakılmadan mı bu hesaplama yapılıyor? Bu konuda daha gerçekçi ve hakça yeni bir düzenleme yapılmakta mı? Teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef evde bakım maaşında bütün gelirler evdeki kişi sayısına bölünüyor ve söz konusu temel ihtiyaçlar bu gelirlerden çıkartılmıyor, yani anlatılan sistem 2022 maaşında mevcut ama evde bakım maaşında giderleri çıkartmadan hesaplama yapılmasını belirtiyor mevzuat, bu yüzden evdeki herkesi geliri X liraysa evdeki kişi sayısı Y varsayarsak X/Y= kişi başına düşen gelir ortaya çıkmış oluyor

orlion

Üye
Üye
slm kız kardeşim bakıma muhtaç aylığı alıyor evde özürlüyle birlikte 5 kişiyiz babam isteğe bağlı sigorta yatırmaya başladı bu gelir hesaplamasına dahimi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İsteğe bağlı sigorta yatırmak bir gelir değil aksine gider sayılır. Dolayısıyla muhtaç aylığını etkilemez..

Tekerlekli Sandalye