Evde bakım maaşında gelir hesabına kimler dahil edilmektedir?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Annem için evde bakım maaşına başvuru yapacagız gelir hesabı için kimleri dahil edecegiz kimler kapsam dışı olacak bu konuda bi yasa varmı yada yasanın içinde bir madde falan, yada yoksa sadece anne baba ve kardeşler mi hesaplanıyor.?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sadece anne baba kardeşler söz konusu degil yasanın ilgili kısımlarını size kopyalayım okuyun ona göre hesaplama yapabilirsiniz.

"Bakmakla
Yükümlü Olunan Bireyler" tanımında; "Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil
olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları
ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası,
evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri, başka bir adreste
bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile
aynı durumdaki kardeşleri ya da eşinin kardeşlerini," sayılmaktadır.
Söz konusu tanımda; özürlü ile aynı evde yaşayan eş, geliri olsun ya da olmasın gelir
hesaplamasına dahil edilmiştir. Aynı şekilde özürlü ile aynı evde yaşayan çocukları da 18
yaşını doldursun doldurmasın, evli olsun olmasın ya da eğitimine devam etsin etmesin gelir
hesaplamasına dahildir. Ancak aynı evde yaşayan söz konusu bireylerin gelirleri olması
durumunda; bu gelir de özürlünün gelirine eklenerek mevcut kişi sayısına bölünmelidir

muratyasbat

Üye
Üye
75 yaşında 92 raporlu babam var annemle beraber başka bir ilde yaşıyor.hiçbir gelirleri yok bakmakla yükümlü benolduğum için benim üzerimden ssk dan faydalanıyorlar.yatalak hasta olduğundan annem bakıcı maaşına baş vurdu.benim 1 çocuğum var ve babamdan ayrı bir ilde yaşıyorum.gelir hesabı yapılırken ben ve ailem hesaplanacakmı.cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evli ve ayrı adreste oturanların gelirleri bakım ücretinde dikkate alınmıyor ancak sizin üzerinizden SSK'dan faydalanmaları biraz beni düşündürdü. SSK dan faydalanmasalar kesin olarak sizin geliriniz dikkate alınmaz derdim ama SSK dan faydalanmaları biraz kafamı karıştırdı. En sağlıklı yol bu durumu SHÇ'e sormanız. Yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum.

muratyasbat

Üye
Üye
Bu konuyu ssk'da çalışan birine sormuştum;baban senin üzerinden sadece sağlıktan faydalanıyor herhangi bir gelir elde etmediğinden sorun olmaz diye düşünüyorum demişti.Bakalım sonuç nasıl olacak. Teşekkür ederim.

cenkix

Üye
Üye
Evde bakım aylığı için Hesaplama yapılırken engelli kişiye bakmakla yükümlü olan babanın geliri mi hesaplanır, yoksa çocuğu ayrı adreste bakacak olan kişinin (akrabanın) geliri mi?

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye