Evde bakım maaşında giderler hesaplanıyormu?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
Merhaba,
Sitenizdeki konu başlıklarını okurken, 2022 maaşı alırken kira vb... giderlerin düşüldüğünü fakat, bakıcı maaşı alırken bunların düşülmediğini öğrendim. Ben 1000 TL sigortalı olarak bir işyerinde çalışıyor görünüyorum (Bürüt 1400 TL civarında gözüküyor SSK da), evde 3 kişi yaşıyoruz, annem 6 senedir felçli yüzde seksen ağır özürlü raporu var, bakımını babam gerçekleştiriyor. İkisininde hiçbir sosyal güvencesi, ya da mal varlığı yok. Benim SSK dan faydalanıyorlar. Daha önce size yazdığımda hem bakım maaşı, hem özürlü maaşı alabilir, ayrıca babam yaşlılık maaşı alabilir yazmıştınız. Şimdi bizim eve giren gelir brüt üzerinden hesaplanıyorsa 400 civarında, kişi başına düşen gelir çıkar, net hesaplarlarsa 333 TL düşer. İki maaştanda faydalanabilmek için ne yapmamı önerirsiniz? İlginize çok teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 maaşında giderler hesaplanmakta olup gelir ne kadar olursa olsun giderlerinde göz önünde bulundurulmasından sonra kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır.
Ancak evde bakım maaşında net geliriniz üzerinden hesaplama yapın 333 yazmışsınız eger o oran 330 lirayı geçmese bakım maaşı alabilirdiniz, ancak aynı evi paylaşıyorsanız bütün gelirler göz önünde bulundurulup evdeki kişi sayısına bölünmektedir.
Sizin anlatmanıza göre bakım maaşı alamazsınız ancak anne-baba ile birlikte oturmuyorsanız sizin sigortanızdan yaralanmaları sorun degil gelirleri yoksa daha öncede yazdıgım gibi maaşları alabilirl

E

ENB ÜYESİ

Guest
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim, eksik olmayın. İkamet adresim onların yanında gözüküyor fakat ben iş yerime yakın bir yerde çoğunlukla ikamet ediyorum. Bütün fatura vb belgeleri uğraşıcak güçleri olmadığı için ve daha önce yanlarında oturduğum için benim üzerime. Acaba çalıştığım şirketle konuşsam sigorta bedelimi 100 TL düşürse, o zaman evdeki kişi başı gelir 300 TL ye düşer, babam bakıcı maaşı alabilir mi? Ya da ikamet adresimin farklı olduğunu kanıtlamam yeterli olur mu? Evde bakım ücreti aylık 500 TL idi yanılmıyorsam. Gerçekten ihtiyacımız var, kişi başına gelir 3 TL fazla gözüküyor diye bu imkandan yararlanamazsak kötü olur. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim, saygılarımla.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
3 liralık fark kurum için direk red kararına yol açar siz 330 liralık sınıra çekebilmek için bi yol bulursanız olur, evet evdebakım maaşı 500 lira, ikametin ailenizle birlikte olmadığını ıspatlarsanız o zaman anne-babanızın geliri olmaz ve hem 2022 hemde bakım maaşı alabilirler önemli olan 330 liralık sınırı aşmamak bunun için ne yapabilirseniz karar sizin, yanlız illegal bir durum beyan etmeniz halinde ilerde tespit edilirse cezalı duruma düşersiniz, herşeyin kanun çerçevesinde ve resmi evraklarla beyanı gerekir.

Tekerlekli Sandalye