Evde Bakım Maaşında kira kontratı işe yarıyormu

• Konuyu başlatan EMREBABA40
  • Başlangıç tarihi
E

EMREBABA40

Guest
Ben 24 yaşında ayda 765 tl evde bakım maaşı alan biriyim evde 3 kişiyiz kardeşim 18 yaşında liseyi yeni bitrdi.şu An annem 1000tl malulen babam öldüğü için maaş alıyor ayrıca ben engelliyim diye sigortalı oluyum diye banada sgk 400 tl maaş bağladı aylık gelirimiz 1400 tl benim evde bakım maaşınıda sayarsam 2200 tl bide biz 450 tl kira aldık siğer evimizden bizden kira kontratını istiyolar nolur yardım edim bu işten nasıl kurtuluruz

VIP

Üye
Üye
Biz 450 tl kira aldık ibaresini anlamadım. Fakat aldığınız evde bakım maaşı, toplam gelire dahil edilmez.

E

EMREBABA40

Guest
annemin bir evi var 2 yıldır kiraco oturuyor ama kontratı yok

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşında kira kontrotı işe yaramıyor çünkü giderler mevcut gelirden düşülmüyor ve bütün gelirler evde kişi sayısına bölündügünde 540 lirayı geçmiyorsa maaşı alabilirsiniz

VIP

Üye
Üye
Anladıgım kadarı ile kendi eviniz dışında 1 eviniz daha var. O evde kirada.

Sizin gelirinizin Mehmet Yalçın bey'in dediği gibi kişi başı 540 TL den toplam 1620 TL yi geçmemesi gerekiyor.

Evde bakım maaşı hariç, geriye kalan tüm belgeli gelirlerinizin toplamı 1620 TL yi geçiyorsa maaşı keserler.

E

EMREBABA40

Guest
kiracı 1 senedir oturuyor 4 yıldırda denetim yapmıyolardı yeni yapıyolar kontratta yok ayrıca kirayı elden alıyoduk şu an kiracıyı çıkardık sorun olurmu? ceza keserlermi?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kira getiriside neticede gelir olarak hesaplanıyor, yapılacak yeni hesaplamada kişi başına düşen gelir 540 lirayı aşarsa maaşınız kesilir, eğer kira getirisini çok önceleri almaya başladıysanız ve bildirmediyseniz o tarihten bu yana ödemeler geri alınır, ama yeni almaya bşlamışsanız maaşı durdurup yeniden hesaplama yaparak kişi başına düşen gelir sınırına göre hesaplama yapılır ve dedigim gibi 540 lirayı aşmıyorsa maaşınız ödenir

E

EMREBABA40

Guest
şu an kiracıyı çıkarttık geçmiyor ama geçmişte aldığımız kira için maaşımı keserler yoksa cezamı keserler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani bu kurumun insiyafinide siz bundan 7 ay önce kira getirisi almaya başlamış ve kuruma bildirmemişseniz bu durumdan dolayı kişi başına düşen gelir artmışsa siz yönetmelik geregi hakkınız olmayan parayı almışsınız demektir kurum bunu sizden geri alır, ama kişi başına düşen gelir aşılmıyorsa yeniden inceleme yapılmak üzere maaşı keser yeniden hesaplar ve maaşınızı yeniden baglar, kurumun sizi cezalı duruma düşürme hakkı var

E

EMREBABA40

Guest
maaşı fulmü ister yoksa kişibaşı geliri aştığı kadarki miktarımı

E

EMREBABA40

Guest
mesela kişibaşı gelir 540 tl yi geçiyor diyelim geçtiği miktar kadarmı yoksa 765 tl olarak mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eger maaşı haksız almışsanız size verilen maaşın tamamını geri alırlar

Tekerlekli Sandalye