Evde Bakım Maaşında kişi başına düşen gelir hesaplaması

zeynep58

Üye
Üye
Ben 28 yaşında Down sendromlu bir kızı olan memur emeklisi bir anneyim.
Tek gelirim aldığım emekli maaşım ve kirada oturmaktayım.
Maaşım 860 lira civarında .Kızım ve ben 2 kişi olduğumuz için haliyle kişi başına düşen gelirde 380 lirayı geçiyor .
Baş vurum bu nedenle geri çevrildi .
Ama çevrede şöyle bir araştırma yapayım dedim .
Oturduğu ev kendinin olan yani kira ödemeyen kişiler bu evde bakım ücretini alıyor .
Yada benim yıllarca maaşımdan çatır çatır kesilen vergilerle alt yapısı vs .si götürülen çeşitli semtlerde gecekondu statüsündeki yerlerde(( aslında bunlar bir kaç katlı apartman )) oturanlar alıyor .
Ben maaşımdan 300 lira kira ödüyorum .
Geriye 550 lira civarı elime kalıyor .
Gelen görevlillere bu itirazı yapınca bana haklı olduğumu ama mevzuatın böyle olduğunu benim maaşımla yapılan hesaplamada kişi başına 380 liradan fazla düştüğü bu nedenle bu hizmetten malesef yararlanamayacağım söylendi .
Geliri olmayan akraba filan bulup buluşturup ikametgah adresime getirsem bu iş hallolur biliyorum .
Ama buda benim ilkelerime ters geliyor.
Bu nasıl bir mevzuat nasıl bir yasa mantık bulamadım gitti.
Bir yerlerde bir yanlışlık var gibime geliyor ama ben henüz bulamadım nerede olduğunu
Zeynep:(

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet görünen o ki sizin maddi açıdan maaşı almanıza engel var, dediğiniz gibi bir yol izlerseniz maaşı alabilirsiniz, tabi o size kalmış, kira gideri maalesef evde bakım maaşında hesaplamada gz önüne alınmıyor, o sistem 2022 için kısmen geçerli şu aşamada birşey yok yapılacak üzgünüm.

selami

Üye
Üye
evde bakım hizmeti hakkında kişi başına düşen gelirin hesaplanması

mrb
bizim evde(köyde) annem dedemin(babannemin eşi) bakımını üstlendi bakım parası alıyor aymı köyde anneannem eşi vefat etti kimsesi olmadığı için köyde oda bizde kalıyor onum içinde hastaneden AĞIR ÖZÜRLÜ raporu çıkartıldı ben şehir dışında öğrenciyim benimle beraber anneannemde dahil evde toplam 8 kişi oluyoruz öncelikle annem kendi annesi içinde bakım parası alabilirmi?

dedemin emekli maaşı : 623 tl

anneannemin emekli maaşı : 423 tl

annem bakım parası alıyor : 673 tl (bu ücret kişi başına düşen gelire ekleniyormu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim)

dedemin üzerine kayıtlı toplam 86 dönüm(dekar) kuarak arazisi var (bu arazininde kişi başına düşen geli,rde nasıl hesaplandığı hakkında bilgilendirirseniz sevinirim)

anneannemin 3 çocuğu var annemle anneannemin toplam hisseli arazisi toplam 10 dönüm civarnıda

birde babamın üzerine kayıtlı 12 büyük baş hayvan var özellikle büyük baş hayvanın kişi başına düşen gelirde nasıl hesaplama yapıldığı hakkında açık bir bilgi verirseniz sevnirim

ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Annen kendi annesine bakıcı olabilir.
Alınan - alınacak bakım maaşı kişi başı gelire dahil edilmez.
Tarla gelirinde şu şekilde kaba bir hesap yaparsanız. İcara veriyorsanız yıllık icar parasını kendiniz ekip biçiyorsanız kapaca yıllık gelirini söylerseniz.
Hayvanların geliri içinde aynısını yapın. Örnekse 10 ineğin sütünü satıyoruz aylık 200-300 tl gelir getiriyor gibi gibi.
Kişi başı gelirin 448 TL yi geçmemesi gerek.

selami

Üye
Üye
icara vermiyoruz kendimiz ekip biçiyoruz ürün geliride zaten kurak olduğu için genelde bugday falan ekiliyor sadece kendi yiyecegimiz (un) dısında ortalama 1000 liralık bir geliri var tabı gıderlerı bu kazanılandan cok daha fazlası edıyor eskiden tarla parası adı altında verielen para şimdilerde mazot gübre destek parası adı altında verılıyor o ücrette dönüm başına ne kadar bilmiyorum ama sanırım bı 400 500 tl veriyorlar hayvanlara gelince 8 ineğin sütünü alıyoruz satıyoruzda ama bu yazın ayrı kışın ayrı bir miktar düşüyor yazın ortalama 2 ay için geçerli 600 700 civarı bir para ondan sonra sütlerde azalma oluyor haliyle 200 300 tl

selami

Üye
Üye
anneannemın arazısı ekılmıyor destek falan almıyor yanı devletten

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O gelirleri kılı kırk yararcasına hesaplamanıza gerek yok. Ben köylünün durumunu çok iyi biliyorum. Ona bakılırsa süt parası hayvanların yemini dahi zar zor karşılar. Kurak araziden zaten bir şey alamazsın. Ekilmeyen araziyi tabiki gelire katmayacaksınız.

selami

Üye
Üye
evet işte bu durumda sizden bana hesaplama yapıldıgında 448 lirayı gecn bır para mıktarımı cıkıyor yoksa almamıza manı olacak bır durum varmı su durumda

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Aylık ortalama gelirini beyan edeceksiniz ayrıca ineginde aylık süt geliri falan varsa onuda dahil edip evde yaşayanların sayısına bölün yani bu alışılagelmiş bir durum degil shçek hesaplamayı nasıl yapar bilmiyorum ziraat odasından aylık geliri gösteren evrak veriliyormu bilmiyorum başvurup görmek lazım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bak sana şöyle antayım:
Resmi kayıtlara geçen tek gelir bu. İşte birde yıllık aldığınız mazot gübre parası ki oda fazla bir mebla tutmaz. Ziraat odası falan yıllık süt gelirini bilemez. Siz kendiniz diyeceksiniz. Yıllık rtalama 100 TL süt geliri 500 tl de tarladan gelir elde ediyoruz gibi. Buna gre bir gelir çıkartıp SHÇ e bildirin.

R

rahim

Guest
Bak sana şöyle antayım:
Resmi kayıtlara geçen tek gelir bu. İşte birde yıllık aldığınız mazot gübre parası ki oda fazla bir mebla tutmaz. Ziraat odası falan yıllık süt gelirini bilemez. Siz kendiniz diyeceksiniz. Yıllık rtalama 100 TL süt geliri 500 tl de tarladan gelir elde ediyoruz gibi. Buna gre bir gelir çıkartıp SHÇ e bildirin.

halil bey tarla gelirleri için ikamet ettiğimiz il veya ilçedeki tarım müdürlüklerine başvuruyoruz.onlar hesaplıyor.zaten ilk başvuru yapıldığında görevliler gidilecek yerleri söylüyor.bunların içinde tarım müdürlükleride var.ayrıca bizi hem ikamet ettiğimiz yerdeki yerlere hem de nüfusa kayıtlı olduğumuz yerdeki birimlere gönderdiler.örneğin ev ,arsa vetarla için yaşadığımız yer büyük şehir olduğu için büyük şehirdeki belediyelerin hepsine gittik birde nüfusumuzun kayıtlı olduğu yerdeki belediye gidip emlak vergisi verip vermediğimiz ve bunların rayiç bedellerini istedik.aynı şeyi tarla içnde hem ildeki tarım il mdürlüğüne hemde nüfusun kayıtlı olduğu yerdeki tarım müdürlüğüne gittik.tabi önce tapudan tarlaların tapu kayıt örneklerini aldık.onlarda önce yıllık geliri sonrada aylık geliri hesapladılar.unutmadan bunları hanede yaşayan herkes için yaptık.

M

mavibalina2012

Guest
Ben 28 yaşında Down sendromlu bir kızı olan memur emeklisi bir anneyim.
Tek gelirim aldığım emekli maaşım ve kirada oturmaktayım.
Maaşım 860 lira civarında .Kızım ve ben 2 kişi olduğumuz için haliyle kişi başına düşen gelirde 380 lirayı geçiyor .
Baş vurum bu nedenle geri çevrildi .
Ama çevrede şöyle bir araştırma yapayım dedim .
Oturduğu ev kendinin olan yani kira ödemeyen kişiler bu evde bakım ücretini alıyor .
Yada benim yıllarca maaşımdan çatır çatır kesilen vergilerle alt yapısı vs .si götürülen çeşitli semtlerde gecekondu statüsündeki yerlerde(( aslında bunlar bir kaç katlı apartman )) oturanlar alıyor .
Ben maaşımdan 300 lira kira ödüyorum .
Geriye 550 lira civarı elime kalıyor .
Gelen görevlillere bu itirazı yapınca bana haklı olduğumu ama mevzuatın böyle olduğunu benim maaşımla yapılan hesaplamada kişi başına 380 liradan fazla düştüğü bu nedenle bu hizmetten malesef yararlanamayacağım söylendi .
Geliri olmayan akraba filan bulup buluşturup ikametgah adresime getirsem bu iş hallolur biliyorum .
Ama buda benim ilkelerime ters geliyor.
Bu nasıl bir mevzuat nasıl bir yasa mantık bulamadım gitti.
Bir yerlerde bir yanlışlık var gibime geliyor ama ben henüz bulamadım nerede olduğunu
Zeynep:(

Sn. Zeynep kişi başına düşen gelirin 449 liranın altında olması gerekir...Sizin söylediğiniz maaş durumu tam ve net olarak beyan ettiğiniz tutar 860 lira ise kişi başına düşen gelir 430 lira eder ki faydalanırsız...Ancak 449 lirada maaşınızda artan nispette ileride bu oranı aştığınızda maaşınız kesilir ancak şu an bu rakam 449 lira ve dediğim gibi belki aradaki cüzi rakam maaşınızdaki o anki oynamayla ilgi olabilir...Yoksa üzerinize olan ev, ticari amaç taşımıyorsa ve lüks değilse araç hatta üzerinde olup atıl olarak kullanılan yani kullanılmayan arsa, tarla gibi gelir getirmeyen mülk evde bakım maaşını etkilemiyor...

Tekerlekli Sandalye