Evde Bakım Maaşında Olmasını İstediğiniz Düzenlemeler?

gülümse_hayata

Üye
Üye
(TARTIŞMA)​

Sevgili arkadaşlar

Yaşanan ve tartışmaya açık okadar çok konu var ki bundan yola çıkarak belli aralıklarla bir tartışma konusu belirleyip bu konu hakkında hepimizin yorumları, düşünceleri paylaşılsın istiyorum.

tartisma.jpg

Öncelikle düşünmüş olduğum konu Evde Bakım Maaş'ı

Hepimizin bildiği gibi evde bakım maaşının yatışlarındaki düzensizlikler ayrıca evde bakım maaşınında artık 2022 maaşı için gelir kabul edilmesi gibi bir çok sorun varolmaktadır. Şimdi siz değerli üyelerimizden bu başlık altında evde bakım maaşı hakkında sizi rahatsız eden durumları paylaşmanızı rica ediyorum.
Umuyorum ki birileri bunları görsün ve insanların bu maaş için nasıl sıkıntılar yaşadığının farkına varsın.

Ben kendimce belli konu başlıkları seçtim ve sizinde aklınızdaki konuları paylaşmanızı rica ediyorum.

1- Evde bakım maaşının yatış tarihlerinin düzensizliği
2- Evde bakım maaşının 2022 maaşı için gelir sayılması
3- Evde bakım maaşı alanlarda ağır özürlü şartı aranması
4- Evde bakım maaşı bağlanma sürecinin uzunluğu ve geri ye dönük ödeme yapılmayışı
5- Evde bakım maaşında gelire dahil edilen bireyler ve oluşan sıkıntılar
6- Evde bakım maaşı tutarının standartlar altında oluşu
çalışamayıp engellisine bakan insana verilen bu maaşın yetersizliği

İlk olarak aklıma gelenleri sizlerle paylaştım sizlerinde aklında olup düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz hususları paylaşmanızı önemle rica ediyorum.

sunayca

Üye
Üye
Benim açımdan şu aşamada en önemli şey gelir kriteri olması.

ksbyz

Üye
Üye
1-Gelir kriterinin olması veya kişi başına düşen gelirin çok düşük tutarda hesaplanmış olması. Bence en az asgari ücret kadar bir tutar olması lazım.
2-Saydığınız 6 madde :)

cagla

Üye
Üye
hangi birini sayalimki gelir tutarliginimi maaslarin cok az olusunumu sigortali olmayisimizimi aylarca baglanamamasinimi duzensiz tarihlerde yatisinimi sorgusuz sualsiz maaslarin kesilmesinimi hangisi....

gülümse_hayata

Üye
Üye
Katılıp fikirlerini paylaşan arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

septik

Editör
Editör
Gülümse,,, kimse olayların farkında değilki ne desinler...

Bu muhtaçlık sınırı 7. madde olsun.

Birey olarak göürlmemek olsun paran yoksa yaşama yaşıyacaksanda birilerine ibağlı ol o baksın olsun..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Çok haklısın septik bir düzensizlik içine bırakılmış yaşa yaşayabildiğin kadar denilir türden bir haksızlık yapılıyor ki işte bunun ortaya dökülmesi, bunun görülmesi, bunun insanlara nasıl zorluklar yaşattığı bilinmesi gerekmektedir.

En basiti engellisine bakım maaş alanların sigortalı olma durumu bunun yapılacağı söylendi ardı arkası gelmedi. Netleşen yada sigortalı olan varmı? Bence yok.

yunusemre2020

Üye
Üye
Hepsine katılıyorum. Bence iki maaşı birleştirip engellinin şahsına gelir falan aramadan vercekler engellide kendine bakana istediği parayi verecek. Sanki anneler o para içinmi bakıyor çocuklarına veya eşler. Herkes o parayı geçim için kullanıyor.Bir an önce bu saçma uygulamaya son verilmeli.En az engellinin şahsına aylık 1500 lira maaş bağlanmalı. Tabi rüyamızda görürüz ancak

septik

Editör
Editör
Gülümse bu bakımla ilgili emeklilik kesin ve net düşünme sadece laf öle bak inan bu konuda beklenti olmasın

mt_44

Üye
Üye
AĞIR ENGELLİ şartı kaldırılmalı gelir kriterleri dikkate alınmalı ve sadece FAKİRE verilmeli

Hataylı_72

Üye
Üye
bakım maaşını memur maaş katsayısına göre düzenlediler ve 2014'de 800 tlnin üzerinde alacakken 770 TL aldık şimdi ise 20 Tl lik zamla idare ediyoruz..
eskisi gibi asgari ücrete göre ayarlansa daha iyi olurdu..

uğurlum35

Üye
Üye
öncelikle tüm engellileri ayirmadan siniflandirmadan eşît şartlarda varsa s.s.k.si hemen engelli bireyi emekli etcen .yok ise ona bakan 1.derece akraba*anne baba es gîbi onlari emekli etcen.yani sosyal yardim değîl bu hak olsa daha iyi olacak.ne bileyim devletimiz tüm engellîler adina fon yapabilir. Issizlik fonu gibi.sonra ağir engelli hastalara hastaneye gelis gidisleri icin ozel donanimli araclar servisler olsa..insallah birileri burda yazilanlari dîkkate alirlar.hepinize tesekkurler..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim katılımınız için konumuza dair eklediğiniz istekler aslında olamayacak imkansız şeyler olmamasına rağmen birilerinin bu konuyu hak değil sosyal yardım gibi görmesinde oluşan eksiklikler diye düşünüyorum. Oysaki daha nekadar hak olabilir ki insanlar engelli yakınına bu maaşı alsalarda almasalarda bakacaklar ihtiyaçlarını giderecekler evet maddi açıdan zorlanacaklar ama yinede yapacaklar. Devlet olarak engelline bak çalışma deniyorsa herşey kuralına uygun ve bu doğrultuda hak olarak görülmeli ona göre düzenlenmelidir. Madem bir şey yapılıyor bu tatmin edici ve yüz güldürücü olmalıdır ki işte ozaman insanlar rahat edebilsin. Dilerimki bu sorunlar en kısa sürede çözüme kavuşur.

Tekerlekli Sandalye