Evde bakım maaşını alacak kişi değişikliği

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
iyi günler öncelikle engelli vatandaşları böyle bilgilendirmeniz gerçekten çok güzel ve faydalı ALLAH sizden razı olsun.Benimde şöyle bir sorum olacak bizimde engelli bir kızımız var şu anda 15 yaşında %90 oranlı yani bakıma muhtaç biz annesi üzerinden bakım maaşı alıyoruz aşşağı yukarı 1,5 senedir .Ancak bundan 6 ay önce yeni bir bebeğimiz oldu böyle oluncada annesi bakamaz olduğu için babaannesi devreye girdi ve artık sabahtan akşama kadar o gelip bütün ihtiyaçlarını gideriyor ve bizde doğal olarak aldığımız maaşı kendisine veriyorduk.Ancak benim çalıştığım işyeri önümüzdeki aydan itibaren maaşımın yükseleceğini söyledi buda maaş bağlamada uygulanan sistemin üzerinde kalıyor yani maaşın kesilmesi demek ancak devamlı bakanda babaannesi olduğu için ben bu maaşı onun üzerine çevirebilirmiyim babaanneni geliride dedenin emekli maaşı sadece bu konuda yapabileceğimiz bir şey varmı bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Şimdiden ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu söylediğiniz şey ançak çocuğun velayetini babaanneye vererek olur. Bunun dışında babaanneyi bakıcı gösterseniz bile çocuğa bakmakla siz yükümlü olduğunuz için sizin geliriniz baz alınır.

E

ENB ÜYESİ

Guest
cevabınız için çok teşekkür ederim tabiki memnun olmadık bu durumdan yani devlet ben parayı bakıcıya veriyorum diyor ama diğer yandanda bakanın değil babanın gelirine göre karar veriyor yani bu durumda sadece bakmakla yükümlü kişilerden birkaçını (tabiki geliri olmayan)benim ikametgah adresime almam tek çözüm heralde böyle bişey olabilirmi acaba yoksa biz bu maaşı unutalımmı fikrinizi alabilirmiyim teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Söylediğiniz şey olabilir tabi.
İlgili Yönetmelikte bakmakla yükümlü olunan kişiler şu şekilde sıralanmış.

Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil
olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının
eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan
kardeşleri; başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki
kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı
adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve baba

E

ENB ÜYESİ

Guest
peki bu konuda son olarak sormak istediğim şey babaanne sabahtan akşama kadar çocukla beraber bu durumda ikametğah olarak bizde göstersek usulsüzlük yapmış olurmuyuz yoksa zaten hergün orada olduğu için normal birşeymidir.Teşekkür ederim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Babaannenin ikametgah adresini alırsanız olabilir. Ve bana göre usulsüzlük olmaz. Zira çocuğun bakımını zaten babaanne yapıyormuş. İkametgah adresini alırsanız yasal sorun ortadan kalkar. Bahsettiğiniz usulsüzlük viçdani üsülsüzlükse o konuda da rahat olmalısınız dediğim gibi çocuğun bakımını babaanne yapıyormuş zaten.

E

ENB ÜYESİ

Guest
cevaplarınız için çok teşekkür ederim gerçekten bilgi sahibi oldum sayenizde birde şu var şimdi babaanneyi ikametğah olarak alabiliriz problem yok ama bu durumda benim gelirimmi sadece bölünücek kişi sayısına yoksa otomatikman babaanne dedeye bağlı olduğu için dedenin emekli maaşıda devreye giriyormu eğer giriyorsa sonuç alamayız gene heralde bu konuda ne dersiniz acaba dedenin maaşı devreye girermi ? teşekkür ederim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İlgili yönetmelikte bakmakla yükümlü olunan bireyler bölümünde kendisiyle birlikte aynı evde yaşayan anne baba sı ibaresi var. Babaanne nin ikametgah adresini alırsanız sizinle yaşadığı için bakmakla yükümlü olunan bireyler arasına girer ve evde bakım ücretinde kişi başına düşen gelire dahil olur. Baba ayrı evde yaşadığı için onun geliri dahil edilmez.

Tekerlekli Sandalye