Evde bakım parası için şartlarım uygun mu?

gde

Üye
Üye
Merhaba;

Diğer konuları okudum sanırım bizimde evde bakım parası almak için engelimiz yok ama ben yinede aklıma takılan birkaç soruyu sorarak teit etmek istiyorum..

Sorunumuz ; Babam 63 yaşında inme sonucu felç geçirdi şuan hiçbir şekilde ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve konuşamıyor.. Allaha şükür eli ayağı tutuyor ama duyuları çok zayıf biri yanında olmazsa düşme ihtimali oluyor kendi başına tuvaletin veya yatak odasının yolunu bulamıyor bizi tanıyor ama dediklerimizi anlamıyor.. dışarı çıktığı zaman kesin birisi yanında olması gerekiyor ayakkabısını giyemiyor ayakkabı giymesinin gerektiğini bile bilmiyor.. Sorunumuz bu şekilde..

Maddi olarak üzerinde sadece müstakil 2 katlı ev var. babama ben bakıyorum evde annem, babam, ben, eşim, ve cocuğumuz toplam 5 kişiyiz maaşın 1.200 TL ama resmi olarak asgari ücret aldığım gözüküyor..

Babamın hiçbir şekilde geliri yok emekli vs. hiçbişey yok dairenin birinde biz diğerinde öteki kardeşim oturuyor.. babam bizimle kalıyor.

Benim bu olaydan haberim yoktu bizede başkaları söyledi bu durumda evde bakım parası alabilirmiyiz..

Gerçi verselerde vermeselerde sıkıntı yok baba bizim babamız her şekilde bakarız..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Evet sizinde söylediğiniz gibi şartlarınız uyuyor. Ben yinede bakım ücreti almak için şartları kısaca özetleyeyim...
Bakım ücreti alabilmek için bakıma muhtaç kişinin (yani babanızın) öz bakım ihtiyaçlarını (tuvalet, banyo v.b gibi) bir başkasının yardımı olmadan yapamaması, en az %50 sağlık kurulu raporu ve raporda ağır özürlüdür ibaresinin olması ve son olarakta ailede kişi başı gelirin 423 TL'yi geçmemesi gerekmektedir. Bu şartları taşıdığınıza inanıyorsanız bulunduğunuz ildeki SHÇ (sosyal hizmetler ) il müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
Bu arada evde bakım maaşı evinde engelli bulunan ailere devlet tarafından tanınmış bir haktır. Bu hakkı kullanmakta herkesin hakkıdır. :)

Tekerlekli Sandalye