Evde bakım ücreti alan kişi 2022 maaşıda alabilir mi?

ibo

Üye
Üye
arkadaşlar ben bişey soracağım evde bakım ücreti alan 2022de alabiliyomuu aydınlatırsanızzzz sevinirim

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet bu mümkün evde bakım maaşı alan kişinin aşağıdaki şartların uluşturması halinde 2022 maaşınıda alabilir;

Hastaneden alınmış olan raporda 2022 maaşı alabilir ibaresi olacak, yanısıra evde kişi başına düşen gelir 98 lriayı geçmiyorsa defterdarlığa başvuru yapılıp evde bakım maaşı alınırken 2022 maaşıda hak kazanılmış olur.Ek olarak 2022 kişi başına düşen gelir hesaplaması yapılırken 18 yaş altındaki kişiler bütün gelirleri evdeki kişi sayısına bölüp hesaplayacaklar, 18 yaş üstü olanlar mutfak giderleri fatura giderleri kira gideri gibi giderleri gelirden çıkarıp kalan miktarı evdeki kişi sayısına bölecekler.
Bu hesaplamalara hiç bir şekilde evde bakım maaşı dahil edilmeyecek gelir olarak gösterilmeyecektir.

anatomie

Üye
Üye
Evet bu mümkün evde bakım maaşı alan kişinin aşağıdaki şartların uluşturması halinde 2022 maaşınıda alabilir;

Hastaneden alınmış olan raporda 2022 maaşı alabilir ibaresi olacak, yanısıra evde kişi başına düşen gelir 98 lriayı geçmiyorsa defterdarlığa başvuru yapılıp evde bakım maaşı alınırken 2022 maaşıda hak kazanılmış olur.Ek olarak 2022 kişi başına düşen gelir hesaplaması yapılırken 18 yaş altındaki kişiler bütün gelirleri evdeki kişi sayısına bölüp hesaplayacaklar, 18 yaş üstü olanlar mutfak giderleri fatura giderleri kira gideri gibi giderleri gelirden çıkarıp kalan miktarı evdeki kişi sayısına bölecekler.
Bu hesaplamalara hiç bir şekilde evde bakım maaşı dahil edilmeyecek gelir olarak gösterilmeyecektir.

merhabalar sayın yöneticim,

efendim şimdi ben eşimin kardeşi için bakıcı parası almaktayım ve eşimin kardeşidede hasta olduğundan dolayı 3 ayda bir 2022 maaşı almaktayız. eşim özel bir şirkette net 1200 tl aylıkla çalışmaktadır ve evimizde mülkümüz. ve evde toplam 3 kişiyiz.

şimdi sayın yöneticim ben yeni şeker hastası oldum ve 2022 aylığınada başvurmak istiyorum fakat siz demişsinizki evdeki masraflar çıktıktan sonra kişi başına düşen gelir 98 tl yi geçmiyorsa 2022 maaşıda bağlanır peki ama bu masraflar nelerdir mesela mutfak masrafları nasıl hesaplanır?? birde eşimin üstüne kayıtlı bir otomobil var ve dolayısıylada onun bakım ve benzin gibi masrafları var yani kısaca sayın yöneticim sizce 1200 tl gelirle (bakıcı + 2022 hariç ) bana 2022 aylığı bağlanabilir mi acaba ??

en derin saygılarımla

anatomie

sinandeniz

Üye
Üye
eşiniz sigortalı olarak çalışıyor ise sizde eşinizin sağlık güvencesinden faydalandığınız için 2022 engelli maaşı alamazsınız anatomie

destiny07

Üye
Üye
Bence verilmemeli çünkü 3 ayda bir maaş alan diğer engellilere haksızlık oluyor kul hakkı diye bişey var

anatomie

Üye
Üye
eşiniz sigortalı olarak çalışıyor ise sizde eşinizin sağlık güvencesinden faydalandığınız için 2022 engelli maaşı alamazsınız anatomie

evet eşim sigortalı olarak çalışıyor ve bende onun ssk sından yani sağlık hizmetinden faydalanmaktayım ama acaba siz KESİN VE NET olarak biliyormusunuz alamayacağımı efendim ??

şimdiden çok tşkler

ayrıca kul hakkının var olduğunu bende çok çok iyi bilmekteyim sayın destiny kardeşim ama tabi yinede sende kendi çapında haklı olabilirsin sonuçta :confused:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet eşiniz sigortalıysa direk ondan faydalandığınız için alamazsınız...:(

destiny arkadaşımızın lüzumsuz yorumlarını göz ardı edelim lütfen böyle devam ederse sitedeki vadesini doldurmuş olacak.

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşlar, ben yıllardır mevzuat ile ilgili çalışırken yanlış bilgi vermemek için düşünerek yazmaya çalışıyorum. Bilmediğiniz konularda bilgi vermeyin lütfen, sadece sizin yorumunuzu okuyanlar olabilir o bilgilerinizi kendinize saklayın, kimsenin umutlarını da yıkmayın.... Ne demek kul hakkı, ne demek bence, hukuk sizin yorumlarınızla mı şekilleniyor kaldı ki, kanunda bence sence yoktur...Ya vardır ya da yoktur. Esas kul hakkı
insanların umutlarını yıkmaktır...

sinandeniz

Üye
Üye
arkadaşım doğru olduğuna tam inanmadığımız bilmediğimiz birşeyi engelli arkadaşlar ile paylaşılmaz bu sitede de konu nasıl kul hakkına geldi ve getirdiniz anu anlamadım :D

tamer es

Üye
Üye
selam lar benim arkadaşım var bakım maaşı alamıyoruz dedi sebebi gelir lerinde özürlü çocugun babası çalıştıgı yerde fazla mesai yaptıgı için aylıgı mevcut kriterleri geçtigi için alamıyormuş sorum şu mesailer dikkate alınırmı birde vergi indirimi alabilirmi evde 3 kişiler anne baba ve özürlü çocuk sadece baba çalışıyor..
nasıl bir yol izlemeli

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım ücretinde tüm gelirler dikkate alınır. Buna mesai dahil. İkinci soru için evet vergi indiriminden yararlanır.

Lord_34

Üye
Üye
son yıllarda 2022 maaşına başvuranlarda büyük bi artış var

Tekerlekli Sandalye