Evde bakım ücreti alanlar için dostluk kapısı projesi?

ilyaskirmanci

Üye
Üye
selam arkadaşlar bugün muhtar bi kağıt getirdi bursa valiliğinden yazıyor içinde
aile ve sosyal politikalar il müdürlüğünden evde bakım ücreti alan 7500 ailenin eğitilmesine yönelik olan '' DOSTLUK KAPISI '' kapsamında aşağıda belirtilen yer tarih ve saatte 6 saatlik bir eğitim programı gerçekleştirilecektir
evde bakım ücreti alan sizlerin eğitim programımıza aşağıda yer alan tarihte bekliyoruz
yer: almira otel bursa
tarih 14.05.2015
saat:09.00 16.00
bu nedir acaba arkadaşlar gitmek mecburi mi başka eline böle bi evrak gelen oldumu ?

ilyaskirmanci

Üye
Üye
konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş varmı yada eline böyle bir mektup gelen arkadaş var mı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sadece Bursa'ya özel bir şey sanırım. Projeye ilişkin şu habere ulaşabildim.
BURSA (AA) - Bursa'nın 6 ilçesinde, 18 ay sürecek "Dostluk Kapısı Projesi"yle bakıma muhtaç ve engelli ailelerinin fiziksel, psikolojik ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Vali Münir Karaloğlu, Valilik, Avrupa Birliği (AB) Proje ve Dış İlişkiler Koordinasyonu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile yürütülen, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenen projenin bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, evde bakım hizmetlerinin gelişmiş bir modeli olarak değerlendirilen projenin, engelliler ve ailelerine maddi destek vermenin ötesine geçtiğini söyledi.

Türkiye 'de, engellilerin evde bakımını temin etmek için 2006 yılında ailelerine ücret ödemeye başlandığını hatırlatan Karaloğlu, şöyle devam etti:

"Bu, engelli maaşı gibi algılanıyor ama değil. Engelli, maaşını almaya devam eder. Bu ücret, engelliye ev ortamında bakana verilen ücrettir. Bursa'da 14 bin 500 engelliye bakana ücret ödüyoruz. Bunu niye ödüyoruz? Diyoruz ki 'Ey engelli çocuğun annesi, akrabası, babası, evladı. Sen engelliye bakıyorsun. Evinde bakmasaydın sosyal devletin gereği olarak alıp o engelliye devletin kurumunda bakacaktık. Çocuksa alıp onu çocuk yuvasına yaşlıysa huzur evine alıp bakacaktık ama sen bunlara evinde bakıyorsun. Devlet olarak ben sana minnettarım. Allah senden razı olsun. Bunun karşılığında, senin de ihtiyacın var, gelip inceliyorum, durumun aslında çok iyi değil, bu engellilere bakacak kadar da iyi değil ama ben devlet olarak bu ihtiyacını gideriyorum.' Bu projenin amacı, evde engelliye bakanlara ücret veriyoruz. Her şey bitti mi, elbette değil. Bu ailelerle ilgilenmek durumundayız. Onların zaman zaman kapılarını çalıp bu engellilerin yaşadığı ortamı bakan insanın psikolojik durumunu onun sosyal durumuna da bakmak zorundayız devlet olarak. İşte bu proje de bunu yapacak. Engelli vatandaşlarımızın evlerinin kapısı çalınacak, onlara denilecek ki 'Evdeki engellinizin yaşama durumunda sıkıntı var mı yok mu? Engelliye bakarken eğitime ihtiyacınız var mı?' Bunlar çok önemli şeyler."

Projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu anlatan Karaloğlu, "Projeyle ilk etapta Bursa'nın 6 ilçesinde 7 bin 419 kişiye birebir eğitimler verilecek. 18 ay devam edecek projeyle bakıma muhtaç ve engelli ailelerinin, uzman eğitmenler ve rehber kitaplarla fiziksel, psikolojik, sağlık ve ekonomik durumlarını iyileştirmek amaçlanıyor" ifadesini kullandı.

Karaloğlu, proje kapsamında 14 bin 435 engelli ve ailesine ulaşmanın hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Yardımcısı Hulusi Arman Yıldırım ise projenin Türkiye'ye model olacağını belirterek, engelli, yaşlı ve hastalara yönelik bu çalışmayla engellilere daha iyi hizmet verilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta da proje hakkında slayt eşliğinde bilgi verdi.

ilyaskirmanci

Üye
Üye
şimdi biz bu toplantıya gitmelimiyiz gitmessek herhangi bir sorun olurmu ?

Hastamızı kime bırakacağız.veya hep berabermi gideceğiz...bizede aynı evrak gelmiş....mecbur mu???

sinandeniz

Üye
Üye
mecbur olduğunu sanmıyorum ama ( şahsi düşüncem ) gitmekte yarar var uzman tarafından biliçlendirme yapılacak bir herhangi durumda nasıl davranılacağı hakkında bilgi sahibi olunmuş olur e ama tabi bizim insanlarımız para kısmıyla sadece ilgileniyor engellisine daha kaliteli bakımın nutuğunu dinlemeye neden gitsinki toplantı sonunda parada dağıtılıyomuş söyleyim ama paramı net değilim :)

Kardeşim sen dalga mı geçiyon.hastamı(çocuk) kime bırakacağız.hadi beraber gittik diyelim.ilaç ve beslenme sıkıntısı var.biz hastamıza eziyet olacak diye düşünüyoruz...6 saat+ yoluda var...

Hataylı_72

Üye
Üye
bence ALO 183 'ü arayıp danışın bakalım ne diyecekler

ilyaskirmanci

Üye
Üye
ilyas efendi inegoldede yaptilar yararli bi toplanti gidin ogle yemegi cay kahve ikramlarida var

gitmeyi isterim ama 2 tane engelli kardeşim var onları o kadar saat yani 6 ve 8 arası bırakabileceğim bir yakınım yok o yüzden gidemeyeceğim herhalde

Tekerlekli Sandalye