Evde bakım ücreti alirken 2022 engelli maaşı da alabilirmiyiz?

tarikaydin

Üye
Üye
Merhaba ben bursadan yazıyorum. 1999 doğumlu down sendromlu %90 özürlü kızımız var ve yaklasık 7 aydır evde bakım ücreti alıyoruz? Sorum şu ben ssklı olarak çalışıyorum ve eşim üzerine evde bakım ücreti yatmakta. Bizim yanımıza annem gelse ve kızıma annem baksa eşim ssklı işe girse maaş kesilirmi? Yada evde bakımı ücretini kestirsek 2022 engelli maaşına basvursak alabilirmiyiz? benım maaşım 850 TL cevaplarsanız cok sevinirim teşekkürler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kızınız 11 yaşında yaşında. 18 yaş altı olduğu için kızınız için 2022 maaşı bağlansa bile 3 ayda 600 TL ancak alırsınız. Aylık 200 tl eder yani. Oysa evde bakım ücreti her ay 500 kusür tl olarak ödeniyor. Yani 2022 maaşıyla kıyaslanamayacak ölcüde fazla. Dolayısıyla evde bakım ücretini iptal ettirip 2022 maaşı almayı bir kenera atın.
Her iki maaş aynı anda alınabilir mi?
Evet alınır ve fakat siz alamazsınız. Zira kızınız 18 yaş altı olduğu için kişi başına düşen gelir hesaplanırken giderler çıkartılmadan hesaplanıyor oysa 18 yaş üstü kişilerde kişi başına düşen gelir hesaplanırken giderler çıkartılarak hesaplama yapılıyor. Siz SSK lı çalıştığınız ve 850 TL maaş aldığınız için şu aşamada hem evde bakım hemde 2022 maaşı almanız güç görünüyor. Kızınız 18 yaşına gelince alabilirsiniz belki. Tabi gelir durumunun tutması lazım.

tarikaydin

Üye
Üye
Peki Halil bey biz bu maaşı almaya devam ederken eşim ssklı işe girebilirmi? Yani yanımıza annem gelse kızıma annem baksa eşimin üzerine maaş yattığı için maaş kasilirmi? Ben çok zor durumdayım borcum cok fazla ve dolayısıyle eşimin işe girmesi gerekiyor. 11 yasındaki kızım ve 4yasında 1 kızım daha var 10bin liraya yakın borcum var kirada orturuyorum 300TL kira ödüyorum ve yetmiyor. teşekkürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eşiniz bakım maaşı alırken çalışırsa çocuğunuza kim bakacakki bu konuda SHÇ sorun yaratır. Annesi çalışırsa çocuga bakacak kimse varmı?

tarikaydin

Üye
Üye
Merhaba Mehmet bey evet annem yanıma gelicek ve kızlarım ikiside anaokuluna gidecek eşimde işe girecek baska turlu olmayacak zaten 11 yasındakı rehabılıtasyon merkezine gidiyor ve kucuk kızımda 4 yasında anaokuluna gidicek. ,Bu yuzden sormustum eşim işe girse maas eşimin üstüne yattığı için kesilirmi diye. Çünkü SGKlı olarak işe girdiği zaman maaş onun üstüne yattığı için kesilir diyorlar acaba doğrumu? teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SGK'lı olması nedeniyle kesilmezde eşinizin işe girmesi bakıma muhtaç kişiye gerekli bakımı yapamayacağı gerekcesiyle kesilebilir. Daha açık anlamanız şu şekilde anlatayım. Devlet evde bakım maaşını şu mantıkla veriyor sizin ağır özürlü çocuğunuz var ve sürekli bakıma muhtaç siz o çocuğa bakmak çalışamıyorsunuz devlet de size diyor ki kardeşim sen evinde otur işe falan gitme bakıma muhtaç çocuğuna bak ben senin maaşını veririm. Mantık bu şimdi siz bakıma muhtaç kişiye bakmakla yükümlü kişi hem bakıcı aylığı alır hem başka bir işte çalışırsa bu sefer SHÇ yetkilileri siz işteyken bu çocuğun bakımını kim üstlenecek diye sorar.
Bu durumunda ne yapabilirsiniz iki üst mesajda belirttiğiniz gibi anneniz çocuğun yanında kalabilir ama bu seferde SHÇ e bakıcı değişikliğini haber vermeniz gerekmekte. Bu arada tabi eşiniz işe girdiğinde belli bir maş alacak alacağı maaşın evde bakım için gerekli olan kişi başına düşen gelir düzeyini geçmemesinede dikkat edin.

Tekerlekli Sandalye