Evde bakım ücreti alıyordum ancak maaşım kesildi para geri isteniyor ne yapmalıyım?

delimavi

Üye
Üye
bana gelen tebliğ kağıdında şunlar yazıyor

30.07.2006 Tarih ve 26244 sayılı bakıma muhtaç engellilerin tespiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmenlik

... adlı engellinin evde bakım hizmeti modelinden yararlanabilmesi için bakıcısı olarak tarafımıza 30.05.2008 tarihli müdürlük makamı oluru ile bakım ücreti bağlanması uygun görülmüştür.

Dosya incelemesi sonucunda ilgi yönetmelik gereğince 17.09.2010 tarihinde bakım ücreti onayınız iptal edilmiştir.17.09.2010-01.10.2013 tarihleri arasında ödemesi yapılan evde bakım ücretinin faiziyle birlikte 15,494,69 tl ve malmüdürlüğünün çıkaracağı günlük faizi ile birlikte iade edilmesi gerekmektedir.

İade ücretinin yazımız tebliğinden itibaren 30 gün içersinde ilçenizde bulunan malmüdürlüğüne 2014/44 dosya numarasına saymanlıklar arası işlem fişi ile bahçelievler malmüdürlüğünün 34175 hesabına yatırılarak ödeme dekontunun malmüdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir.Söz konusu ücret yatırılmadığı takdirde muhakemat müdürlüğü tarafından hakkınızda türk ceza kanununun nitelkli dolandırıcılığa ilişkin 158'nci maddesi gereğince suç duyurusunda bulunulacaktır.

evet arkadaşlar şimdi ne yapmalıyım?nereye başvurmalıyımda bunu önlemeliyim.ödeyecek gücüm yok

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Burda yapılacak 2 işlem var, önce neden kesildigini bilmemiz lazım neticede yukardaki bilgilerde maaşın neden kesildigini yazmıyor, parasal kişi başına düşen gelir aşılmış olabilir yada ne bileyim yanlış evrak ibraz edilmiş olabilir bu örnekler çogaltılabilir, önce neden kesildigini bilmemiz gerekiyor, eger kurum yanlışlık yapmışsa gerekli itiraz yollarınız açık ve gerekiyorsa yasal süreç başlatabilirsiniz, ama kurum kesmekte haklıysa o parayı çaresiz ödeyeceksiniz, neden kesildigini biliyormusunuz?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım peki ilk başvuru yaptıgınızda evde kaç kişi yaşıyordu ve sonradan eve dahil olan ve geliri olan kişiler mi geldi, evdeki gelir durumlarını ve kişi sayısını belirtin lütfen ayrıca maaşa ilk başvurunca sonradan en gibi degişikler oldu, bi söz edin bakalım gerçekten haklımı kurum kesmekte, yanlışlık varsa itiraz ederiz

delimavi

Üye
Üye
benim buradaki amacım maaşı almak deil bu 15 bin lira cezadan nasıl kurtulurum

yaylagüzeli

Üye
Üye
evde bakım maaşı alan bir kişi naklini 25 günlüğüne başka yere alıyor orada kalamıyor tekrar aynı hanesine geri dönüyor bunu bildirmiyor çünki zaten hemen döndüğü için bir şey olurmu (zaten bildirse eve heyetin gelmesi incelemesi en az 2 3 ayı buluyor) ne dersiniz BANADA cevap verin lütfen

hekimoğlu

Üye
Üye
konunuzu okudum bakın şimdi sen sürecin nasıl olduğunu tam olarak yaz siz evde kişi başına düşen geliri aştınızmı veya resmi bir evrak yanlışıda ola bilir incelemek gerekli.?

delimavi

Üye
Üye
ben babam ve annemle birlikte kalıyorum.babam sigortalı bir işe girince konu bu noktaya geldi.eğer daha açıkca sorarsanız daha net cevaplar verebilirim.mazur görün çok anlamıyorum bu devlet işlerinden

hekimoğlu

Üye
Üye
evet anlasıldı yani sizin hesaplarınıza göre 2014 gelirine göre 1530 lira yı geçiyormu evdeki geliriniz babanız yoksa askeri ücretlemi girdi işe net gelir yazarsan iyi olur.

delimavi

Üye
Üye
evet geçiyor.bununla alakalı hiç bir bilgimiz yoktu.net gelir 2000 tl.babam 1100 tl benimde emekli maaşım 900 tl

hekimoğlu

Üye
Üye
sen her aymı 900 tl alıyorsun yaksa 3 ayda birmi.

delimavi

Üye
Üye
HER AY alıyordum ama durumlar deişince haber verilmesi gerekiyomuş benim bundan haberim yoktu

hekimoğlu

Üye
Üye
ozaman yapacak birsey yok sanırım evde bakım maaşı kim aldıysa onun üzerinden yasal işlem başlatılacaktır senin maaşına birsey olmaz eğer maaşına haciz koyarlarsa itiraz edin babanızın caşıstığı yerden ayda 300 veya 400 tl kesilsin diye talimat vere bilirsiniz fazla uzatmayın faiz yükselir ozaman işiniz dahada zorlaşır avukata falan uğraşmasanız daha iyi olur zaten adalet diye birseyde kalmadı.
not:tekrar geri ödeme konusunu bulunduğunuz ilin aile sosyal politikalar il müdürüyle konuşun belki bir kolaylık yaparlar allah yardımcınız olsun.

KuzeyGüney

Üye
Üye
Mehmet Bey,
aynı konu ile alakalı banada teblig geldi. ne yapmalıyız. hangi yolu izlemeliyiz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin maaşınızın kesilme nedeni tam olarak nedir?

KuzeyGüney

Üye
Üye
Halil Bey
maaşımızın kesilme nedenini bilmiyoruz. bize 2 gün önce gönderilen tebliğatta 2010 yılın da kesildiği yazıyor. neden belirtilmemiş.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2010'mu? 4 yıl önce kesilmiş yahu. O zamanki şartlarla (gelir gider vb. gibi) şimdiki şartlar arasında farklar vardır mutlak. SHÇ'e giderek kesilme nedenini öğreniniz gerekirsede yeniden muracaat ediniz...

KuzeyGüney

Üye
Üye
2008 yılında maaş bağlanmış.
2010 yılın maaş kesilmiş iptal olmuş. ( ancak maaşın kesildiğinden bizim haberim yok. )
2013 yılına kadar maaş almaya devam ettik.

şimdi bizden iptalden sonra ödenen ücreti yani 2010 - 2013 yılları arsında ödenen ücreti geri istiyorlar hemde faizi ile birlikte.

SHC nedir. nerededir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Maaş kesildiyse siz nasıl olduda 3 yıl boyunca maaş aldınız? Ortada bilgi eksikliği var sanırım. Sorunun tam olarak ne olduğunu ancak kuruma giderek öğrenebilirsiniz. SHÇ sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumudur. Bakım ücretlerinin bağlanması, kesilmesi gibi işlemlerle orası ilgilenir...

sinandeniz

Üye
Üye
kesilme sebebi hanede kişi başı düşmesi gereken miktarı geçtiği için diyo arkadaş aslında bu konuyuda yargıya taşımak lazım e çünkü ilk müracaat sırasında gelir gider şubu artar düşer değişirse gelin bildirin diyen yok e bir bildirgede verdikleri yok tv de de yayınlanmıyor engelli ile ilgili şeyler herkezin evindede bilgisayar internet olacak diyede bir kanun yokya bu gibi bilgilere ancak ya kurum bilgilendirirse yada internetten öğrenmeşansı var insanların onan sonrada türlü türlü dert çıkaryorlar yazık yaw insanlar hayatla cebelleşirken birde üstüne devletle cebelleştiriyorlar :(

Tekerlekli Sandalye