Evde bakım ücreti alıyordum eve gelen heyet beni evde görmeyince ceza geldi

iyimser

Üye
Üye
selam allaeyküm halil abi merhaba benim yüzde 75 özürlü raporum var 2022 den faydalanıyorum aynı zamanda 2008 temmuzdan bu yana eşim benden dolayı evde bakım ücreti alıyor yanlız 10.10.2011 de eve heyet gelmiş bende yakınlarım tarafından hava almaya çıkarılmıştım bi akrabamın iş yerinde oturuyorduk heyete o iş yerinde oldugum söylenmiş onlarda gelip beni orada gördüler bikaç bişeyler yazıp gittiler bugün eve bi tebligat geldi aynen şöyle yazıyor (İL MÜDÜRLÜGÜMÜZDEN ÖZÜRLÜ EŞİNİZ H.G ADINA TEMMUZ 2008 YILINDAN İTİBAREN EVDE BAKIM ÜCRETİNDEN YARARLANMAKTASINIZ.YAPILAN İNCELEME VE DENETLEME SONUCUNDAN ÖZÜRLÜ H.G NİN BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜ OLMADIGI TESPİT EDİLMİŞTİR TARAFINIZA HAKSIZ OLARAK ÖDENEN TOPLAM 20207 TL NİN MEVCUT KANUN VE YÖNETMELİK GEREGİ KURUMUMUZA İADE ETMENİZ GEREKMEKTEDİR YUKARIDA BELİRTİLEN MİKTARIN 30 GÜN İÇERİSİNDE TARAFIMIZA ÖDEMENİZ GEREKMEKTEDİR.)DİYE YAZIYOR BENİM NE YAPMAM LAZIM NEREYE BAŞVURMAM LAZIM DAVAMI AÇAYIM DİLEKÇEMİ VEREYİM GEREKİRSE MAAŞ İPTAL EDİLSİN AMA BENİM BU PARAYI ÖDEYECEK GÜCÜM YOK ALLAH RIZASI İÇİN YARDIMCI OL HALİL ABİ

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anlaşılan o ki sizin bakıma muhtaç olmadığınıza kanaat etmişler, bu durumda itiraz ve dava hakkınız var, neticede siz eğer tuvalet banyo gibi kişisel temiliklerinizde bir başkasından yardım alıyorsanız ve doktor tarafından raporunuza "ağır özürlü" yazılmışsa kurum size bakıma muhtaç degilsiniz diyemez, burdaki olayda önce şunu sorayım size;

1- Tam olarak raporunuzda sürekli ve ağır özürlüdür yazıyormu,
2- Kişisel temizlik banyo wc ihtiyaçları gibi durumlarda bir başkasına ihtiyaç duyuyormusunuz,

Eğer bu durumlar sizde mevcutsa itiraz ederek önce gönderilen cezanın ortadan kaldırılmasını tekrar bi inceleme heyeti gönderilmesini belirtebilirsiniz, gelen heyet önce sizin bakıma muhtaç olduğunuzu ve cezanın kaldırılmasını sonrada maaşın tekrar devam etmesini karar kılması gerekiyor.
Yukardaki durumlar sizde mevcut degilse bile ve siz hem raporda hemde eve gelen uzmanlara olan durumun haricinde bir durum göstermemişseniz size bakım maaşını bağlayan uzmanların yaptığı hatayı size mâl edemezler.
Gerekiyorsa itiraz edersiniz ödeme süresi 30 günlük sürecin durdurulup inceleme başlanmasını talep edersiniz, eğer shçek müdürlüğü bu konuda itirazı kabul etmez ve inatla parayı isterse kanuni süreç başlatarak bakıma muhtaç olduğunuzu hem fiziksel olarak hemde raporla bu durumu kuruma sunduğunuzu ve onların size maaşı bağladığını bu işte cezalı olmanızı gerektiren bir durum olmadığını anlatırsınız.
Bu durum hakkında size önereceklerim bu kadar bu olayda olası olumlu ve olumsuz her durumu bana yazmanızı rica ediyorum bende olacakları merak ediyorum bekliyorum sizden.

iyimser

Üye
Üye
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.raporumda özür durumu %76 agır özürlü ve sürekli ibaresi var hastalık teşhiside talasemi majör+splenektomi+kolesistektomi yani bir tür kan hastalıgı ve bu hastalıktan dolayı safra kesemi ve dalagımı ameliyatla aldılar zihinsel ve fiziksel bi hastalık olmadıgı için Kişisel temizlik banyo wc ihtiyaçları gibi durumlarda bir başkasına sürekli ihtiyaç duymuyorum yanlız kanım aşırı derecede düştüğündede ilaki eşimin yardımıyla hayatımı idare ediyorum.durum bu abi çok şey istemiş olacagım ama bana bir itiraz dilekçesi örnegi yazsanız size zahmet.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
SOSYAL HİZMETLER ÇOCUK ESİRGEME KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ'NE​

2008 Temmuz ayından beri evde bakım maaşı almaktayız, sağlık durumum raporla ağır özürlü olarak tespit edilmiş olup, hastalığa bağlı olarak kan oranlarının düşmesi halinde bir başkasından yardım almak zorunda olduğum karar kılınmıştır. Bu durumun incelemesini yapan shçek uzmanları tarafıma bakıma muhtaçtır kararı verip maaşı tarafımıza bağlamıştır, ne var ki son yapılan inceleme de bakıma muhtaç olmadığım kanaat edilmiş ve tarafıma ödenen 20207 liralık oran geri istenilmiştir.
İş bu kararı verip tarafıma ödenen paranın istenilmesi ve bakıma muhtaç olmadığım iddaası dogru degildir, kurumca yeni bir uzman ekibi gönderilip bakıma muhtaç olup olmadığım değerlendirilmesinin yeniden yapılması gerektiğini ve 30 günlük süreçte ödenecek paranın süresinin bu inceleme sonuna kadar durdurulması gerektiğini bilgilerinize arz ederim.

isim soyisim​
tarih​
tc numarası​
imza​
adres

Tekerlekli Sandalye