Evde bakım ücreti için yeğenimin ikametgah adresini kendi evime nasıl alabilirim?

Yağmur

Üye
Üye
ben evliyim erkek kardeşim yan blokta oturuyor yiğenim normelde bizimle yaşıyor ama resmi olarak ikamekgah adresi kendi evleri ikamekgah adresi alabilmek için muhtara sordum muhtarda yiğenim 10 yaşında olduğu için annesi ile birlikte veya babası ile birlikte ikahmekgah adresi değişebilir dedi yiğenimin ikamekgah adresini tek başına bizim evde gösterebilirmiyim?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu işi nüfusla görüşmenizi öneririm muhtar olumsuz yanıt vermişse birde nüfüsla görüşmenizi öneririm, neticede çok ykın biryden (yanbloktan) ikamet alıyorsunuz sıkıntı çıkar, neden almak istiyorsunuz ikameti?

Yağmur

Üye
Üye
şimdi şöyle söylim biz evde zaten eşim ben ve yeğenim beraber yaşıyoruz yeğenim annemin ve babamın sağlığında bizimle büyüdü bakım ücreti almak için resmi olması lazım o yüzden yoksa burada formalite olsundiye değil yanlış anlamayın bakıma ihtiyacım var ama sayı yetersiz ikamet olmasada bizimle yaşıyor evi yakın ama bizde kalıyor o yüzden ilginize teşekürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2011 yılı evde kişi başına düşen geliri ilk altı ay olarak 380 liraya yükselmiştir. Bu arada yigeninizin ikametini aldırmak için nüfusa gidin yanınızda okumak istedigini sizle kalması gerektiğini falan söyleyin, nüfus uygun görür ikameti size verirse o zaman olabilir, bu konuda son kararı nüfus verir.

Yağmur

Üye
Üye
teşekürler sağolun nüfusa sorayım

Yağmur

Üye
Üye
arkadaşlar nüfusa sordum belediyeye sor dediler belediye ilgileniyormuş bide oraya soracağım

F

Fırtına

Guest
sevgili yağmur,
evde bakım ücreti alabilmen için uğraş verdiğin bu konunun senin lehine sonuçlanmasını diliyorum.. belediye ye sor.. ve sonuçtan bizi haberdar edersen seviniriz..

Yağmur

Üye
Üye
tabiki bunu sizlerle paylaşmamın sebebi diğer arkadaşlarda nasıl takip edeceğini öğrensin ve benim kadar uğraşıp zaman kaybetmesin bizler sağlıklı insanlar gibi bir günde halledemiyoruz zaman alıyoro yüzden karşılaştığım engelleri nasıl sonuca ulaştırdığımı mutlaka paylaşacağı

F

Fırtına

Guest
..sebebi diğer arkadaşlarda nasıl takip edeceğini öğrensin ve benim kadar uğraşıp zaman kaybetmesin

duyarlı düşüncenden dolayı çok teşekkür ederim canım.. işlerinde kolaylıklar diliyorum..

Yağmur

Üye
Üye
arkadaşlar gidip yeğenimin ikametgahı için görüştük olmaz ancak annesi veya babasıyla olursa olur tek başına ikametgahı değişmez yaşı 18 değil demişler böyle kanun varmı acaba bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim ben amcasıyım benim yanıma ikametgahını annesi ,babasıda rıza gösterdikten sonra benim yanımda ikamet edemezm

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Her ne kadar sizin yanınızda ikamet etsede anne babası da yine hesaba dahil edilecektir, ayrıcada sizin evinizde kalması ikametini aldırmanız mümkün nüfus müdürlüğüyle görüşün kabul ederler, etmiyorlarsa itiraz edin yanımda kalacak burda okuyacak burda okula gidecek annesi babası ilgilenmiyor vs.. gibi gerekçeler sunun.

Yağmur

Üye
Üye
mehmet bey şimdi eter ben yeğenimi bizim eve tek olarak alırsam yine anne ve babasıdamı gelir hesabına dahil olacak

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tabiki dahil edilir yönetmelikte bunu çok açık söyler buyrun;

başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı ifade eder.

Yağmur

Üye
Üye
mehmet bey özürdileyek söylüyorum şimdi benim 850 tl ssk dan malülen emekli maaşım var eşim çalışmıyor yeğenim 10 yaşında başkada gelirimiz yok yeğenimin ikametini benim eve aldırırsam 3 kişi bu adreste ikamet etmiş oluyoruz kardeşimle eşi ayrı adrete kardeşim ticaretle uğraşıyor bu durumda adresi ayrı benim maaşım mı 3 e bölünecek yoksa kardeşimin geliride eklenip öylemi bölünecek anlayamadım özür

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çocuk 18 yaşından küçük ve bakmakla yükümlü olunan kişiler anne babası ve bu yüzden anne baba geliride göz önüne alınacaktır.

bilgeadam

Üye
Üye
selamlar aynı olay benim başımada geldi evde 2 kişi yaşıyoruz 7 ay mücadele sonunda evde bakım maaşı bağlandı fakat 3 ay aldıktan sonra emekli maaşıma sınırdan dolayı 10 lira zam gelince bakım parası maaşına bloke geldi sigortadan maaş bordosunu istediler eşimin yeğenini göstermek isteyebilirmiyiz dedik onlarda 18 yaş altı olduğu için babanın geliride işin içine gircek dediler her an bir kontrol durumunda çocuk evde olmassa cezai işlem olabilceni belirttiler bunun yüzünden maalesef 10 lira için bakım maaşımız sona erdi bence herşeyi yasal yapmaya çalışın sonra başınız çok ağrıyabilir devlet zaten vermemek için uğraşıyor birde cezalı duruma düşmeyin

Yağmur

Üye
Üye
teşekkürler sağolun ben yapmakistediğim haketen yeğenim bizimle kalıyor ve bizde büyüdü bana göre kanuna uygun ama madedeye baktığımızda aykırı aslında ben hakkımız olanı almak istiyordum ama zordurumda kalıp uğraşmakta beni yorar teşekürler bilgeaydın

YassaX

Üye
Üye
Yağmur aynı soruyu ben bizzat nüfus müdürlüğüne gidip sordum: Ablamın kızı bizimle kalacak 17 yaşinda ikametgahini alabilir miyiz diye? --> 18 yaşını tamamlamamış olan cocuklarin ikametgahı ya anneyle birlikte ya da babayla birlikte gelmesi sozkonusu olur... Anne - baba ayri idi bizim olayda.. Cocuğun velayeti kimde ise onunla birlikte sizin ikametgahınıza geçmesi soz konusu olur .. 17 Ocak 2012 de doluyor yiğenim 18 yaşi, onu beklemekteyiz. 18 yaşini bitirince doğrudan kendisi ve bizim ikametgah adresinden bir kisi nufusa gidip kaydini aldirabiliyor.. Sonucta o zaman reşit olduğu icin tahminim ewde bakım da kisi sayisina dahil ediliyor, anne - babasi gelire dahil edileceğini sanmiyorum ki zaten anne babasi da ayri sonucta .. Karışık bir durumu gibi

Yağmur

Üye
Üye
öskan bey ne yaptınız yeğeninizi kendi ikametgahınıza kaydettinizmi sorun varmı bakım ücretine baş vurdunuzmu bağlandımı izlediğiniz yol nasıldı açıklarsanız sevinirim teşekkür

YassaX

Üye
Üye
Yağmur Hanım; yiğenim YGS ye bulunduğumuz ilde girmesi icin, ikametgahını bizim adrese aldırdık.. Su anda 18 yaşını da doldurdu.. Yalniz, Sosyal Hizmetlerden bir yetkiliye sorduğumda ; Özürlünün Yiğeni Evde Bakım Ücretinde kişilere dahil olmadığı ifade edildi.. Yani bizim eve ikametgahini da aldirdik, bildirmemize ya da resmi evrak goturmemize gerek olmadiğini, zaten evde bakımda kişi sayısında Özürlünün Yiğeni Gelir Hesaplamasına dahil edilmediğini soylediler.. Evde Bakım Maaşı alan kişinin torunu dedim ancak, Özürlünün Torunu olabilir, Özürlünün Yiğeni olamaz deyince, bildirimde filan bulunmadık.. Bildirime gerek olmadiğini soyledikleri icin

Tekerlekli Sandalye