Evde bakım ücreti mi? ÖTV ile araç sahibi mi ?

Murat.12

Üye
Üye
Merhaba değerli arkadaşlar. Kızımın Doğumdan itibaren iki kulağıda duymuyor. Üç devlet bir özel hastahane olmak üzere 4 hastanede işitme testlerini yaptık, sonuçları aynı ileri derecede işitme kaybı var. İlk gününden itibaren hastahaneler ile koşuşturmalar başladı akabinde ameliyatı için en iyi doktorları araştırmaya başladım. İmplant ameliyatı için.
Rehabilitasyon merkezinde eğitim alması için rapor çıkardım. Pandemi süreci nedeniyle henüz başlayamadık. 1 hafta önce eniştemin ötv ve evde bakım hizmetlerinden faydalanabileceğimizi söyledi. Emin olun bu süreçte maddi olarak bir kazanç yada menfaati hiç aklımdan bile geçirmedim, dedim ya; doğumundan itibaren hep hastahane ve doktorları araştırma çocuğumun duyması için koşuşturdum. Raporda özel koşum gereksinimi vardır (ökgv) yazıyor. Aracımız yok. Bu süreçte sürekli çevremdeki insanlardan araç alıp hastahaneye gittim.
Çocuğum için faydalı olan hangisi karar veremedim.
Forum da yazılanlardan anladığım kadarıyla ötv ve MTV indirimi ile araç alırsam evde bakım hizmetinden yararlanma durumum olmayacaktır.
Diğer sorum ise; Evde bakım hizmetinin koşullarında sıkıntı yaşar mıyım? son üç ayın maaş bordrosu ikramiye ve mesai fazlalığından dolayı aylık kişi gelirinin biraz üzerinde. Normal maaşım ile yararlanabiliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba [MENTION=25441]Murat.12[/MENTION] bey, evde bakım maaşı ve ötv indirimi devletin biz engellilere tanıdığı bir hak. Bunu kızınızın hastalığından faydalanmak diye düşünmeniz bence çok gereksiz. O parayı kızınızın geleceği için kullananacaksınız sonuçta. Sorularınıza gelecek olursak.
ÖTV indirimli araç alanların bir çoğunun evde bakım maaşı kesiliyor. Dolayısıyla birinden diğerini seçmek durumundasınız. Bu arada çocuğunuz adına ötv indirimden faydalanmak için rapor oranınızın minimum %90 ve üzeri olması gerekiyor. bakım maaşı alma şartlarını biliyorsunuz zaten. eğer sorunuz olursa konu altında yazınız lütfen. selamlar.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba [MENTION=25441]Murat.12[/MENTION] bey, evde bakım maaşı ve ötv indirimi devletin biz engellilere tanıdığı bir hak. Bunu kızınızın hastalığından faydalanmak diye düşünmeniz bence çok gereksiz. O parayı kızınızın geleceği için kullananacaksınız sonuçta. Sorularınıza gelecek olursak.
ÖTV indirimli araç alanların bir çoğunun evde bakım maaşı kesiliyor. Dolayısıyla birinden diğerini seçmek durumundasınız. Bu arada çocuğunuz adına ötv indirimden faydalanmak için rapor oranınızın minimum %90 ve üzeri olması gerekiyor. bakım maaşı alma şartlarını biliyorsunuz zaten. eğer sorunuz olursa konu altında yazınız lütfen. selamlar.

HALİL bey raporda ökgv yazıyorsa %90 üzeri oran olması gerekmiyor: 18 yaş altı çocuklarda ökgv yazarsa orana bakılmaksızın ailesi ÖTV.siz araç alımında faydalanabilir.

benim önerim ikisini deneyin biri olmazsa diğer seçenek kullansınlar.

tokgönül

Üye
Üye
Ben evde bakım maaşı alıyorum.yıl 2016 da. ötv indirimli araç almadan telefon açıp sordum. Pahalı araç almazsanız kesilmez dedi . 150 200 bin tl lik araba alırsanız kesilir demişti. 62 bin tl lik aracı 41.5 e almıştım. toyota yaris hybrid. herhangi sıkıntı yaşamadık.zaten söylenilen rakamın yarısı bile değildi.Bence arayın sorun mesela derlerse 200 bini geçmeyen araç alırsanız sıkıntı olmaz diye ona göre bi araba bakarsınız. . Benim seneye 5 yıl doluyor.130 bin ediyor benim araba şimdi. 200bin tl lik arabayı para vermeden takas yapabiliyorum. benden para çıkmayacak ama genede bi arar sorarım.

ahmet34

Üye
Üye

ÖTV indirimli araç alanların bir çoğunun evde bakım maaşı kesiliyor. Dolayısıyla birinden diğerini seçmek durumundasınız.

halil abi,ablamın rapor %82 lerde,yeniden muayeneye gitse % 90 verseler ve ötv indirimli araç mesela 100 bin tl lik aracı 60 bine alsak,bakıcı maaşı kesilecekmi yani
sosyal hizmetler kontrole çağırdığında,ötv indirimli araç alsak sorun olurmu maaş kesilirmi demişler,sorun değil ama gidipte audi gibi lüks araba almayın demişler
herkesinmi maaşı kesiliyor yoksa iş şansamı kaldı

eğer kesilecekse hiç raporla fizik kontrolle ugrasmayalım,aylık maaş daha önemli,yeri geliyor insan ay sonuna 100 tl olsada mutfağa yiyecek alsa diyor

Tekerlekli Sandalye