Evde bakım ücretinde zorunlu olan ağır özürlü tabiri nedir?

Gürkan

Üye
Üye
ben erzincandan yazıyorum. 24 yaşında kronik şizofreni bir kardeşim var. kardeşimin rapor oranı %70 evde bakım ücreti için SHÇ e başvuru da bulunduk SHÇ bizden rapor istedi bizde istenilen raporu çıkartıp kuruma verdik. yaklaşık bir ay sonra başvurumuzun red edildiğini söylediler gerekce raporda "ağır özürlü" HAYIR yazıyormuş.

Şimdi benim anlamadığım bizim burda rapor oranı %60 olan biri evde bakım ücreti alıyor onun raporunda "ağır özürlüdür" yazıyor. bizim rapor oranımız %70 ama ağır özürlü değildir diyor buu nasıl iş ben anlayamadım.
Bu konuda ne yapabiliriz acaba yoksa rapor alırken bir hata yapıldıda bizim mi haberimiz yok.

P

paranoya

Guest
raporda ilk verdiginde kontrol etmedilermi bunlar 1 ay sonra agır özürlü degildir diyorlar sende raporun fotokopisi varsa bi bak agır özürlü kısmında ne yazıyor

Gürkan

Üye
Üye
ne ilk verilmesi kardeş. bizden rapor istediler gittik aldık ağır özürlüdür kısmın da hayır yazıyor. ama rapor oranı daha düşük birinin raporunda ağır özürlüdür kısmı evet yazılı nasıl iş anlamadım ben.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık raporları ile ilgili yönetmelikte Ağır Özürlü tanımı şu şekilde yapılıyor.

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Ağır özürlü: Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri

Diyor. Burada ön görülen özür oranı %50 olarak ifade edilsede bazı durumlar da özür oranı tek başına bir anlam ifade etmiyor. Zira ağır özürlü tanımında ki şu ifadeler "günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın" özür oranının yanı sıra günlük yaşamda bir başkasının yardımına ihtiyaç duyulması şartına bağlanmış.

Örneğin haftada 3 gün diyalize giren hemodiyaliz hastalarına %80 rapor verilirken raporlarında "ağır özürlüdür" yazmaz. Çünkü onlar günlük yaşamlarını ve ihtiyaçlarını bir başkasını yardımı olmadan giderebilmekteler.

Tekerlekli Sandalye