Evde bakım ücretini nasıl alabiliriz?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
iyi günler . ben çalışıyorum kızıma annem bakıyor ve kızım sürekli annemde kalıyor. sormak istediğim kızım için ağır engelli raporunu aldım ancak ben ayrı evde yaşıyorum eşimle beraber şimdi ben evde bakım ücreti için annem adına başvurabilir miyim ve başvurabiliyorsam gerekli evrakları(tapu belediye trafik vb.) evrakları annemin adınamı yoksa hepimizin adınamı toplıycam. burada önemli olan annemin gelirimi yoksa hepimizin gelirimi annem evde kızım annem ve kardeşim olarak yaşıyorlar. bilgi verirseniz sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bakıma muhtaç kişiye akrabası bakıcı olarak gösterilebilir.

İlgili yönetmelikte şu ifadeler yer alıyor:

(5) ( Ek: RG 23/10/2007- 26679 ) Bakıma muhtaç özürlüye akrabanın bakım hizmeti vermesi hâlinde, bakıma muhtaç özürlü ile akrabanın aynı adreste ikamet etmesi esastır. Ancak, bakıma muhtaç özürlüye bakacak başka kişinin bulunamaması ve bakıma muhtaç özürlünün veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi şartıyla, bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir. Bu durumda, bakıma muhtaç özürlünün yirmidört saat içindeki tüm bakım ihtiyacının giderilmesi ve fiilen en az sekiz saat bakıma muhtaç özürlü ile birlikte olunması ve bakım raporunda sekiz saatten az olmamak üzere kaç saat birlikte olunacağının belirtilmesi gereklidir.

Burada sizin geliriniz mi yoksa annenizin gelirimi ve yahut her ikinizin gelirimi baz alınacak doğrusu çok net fikrim yok. Geçtiğimiz günlerde Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımında değişiklik oldu. Fakat orda ki ifadelerde çok karmaşık.
Şunu söyleyebilirim. Çocuk 18 yaş altı ise çocuğa bakmakla siz yükümlü olduğunuz için kesinlikle sizin geliriniz baz alınır. Yok eğer 18 yaş üstüyse ve çocuk anne annesinde kalıyorsa nasıl bir hesaplama yapılacağını kestiremiyorum. Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum doğrusu.
Süreç hakkın da bizim de bilgi sahibi olmamız için gelişmelerden bizi de haberdar edin lütfen. Bu sorunun cevabını bende çok merak ediyorum.

Tekerlekli Sandalye