Evde el işi yapıyorum. SGK primi yatırabilir miyim?

Evde elişi yapıyorum bağkur değil de sgk yatırabilirmiyim. Balık takımlarını kendim yapıp toptancılara veriyorum Sıfırdan hertürlü balık takımı yani balık inesi bağlıyorum ve toptancılara satıyorum bu işten dolayı bağkur değil de Sgk yatırma imkanı varmı ? Benim 16 aylık sgk pirimine ihtiyacım var.

Bir de şu konuda bilgi istiyoorum.
Benim sgk olarak 3122 prim günüm var geri kalan 16 ayı bağkur yatırsam bağkur dan mı emekli olurum yoksa sgk dan mı?

SGK değilde SSK demek istediniz sanırım. Siz isteğe bağlı pirim ödüyorsunuz veya ödemek istiyorsunuz anlaşılan. İsteğe bağlı sigorta bağkur kapsamına girer ssk olması mümkün değil. Hangi kurumdan emekli olunacağına son 7 yılda en fazla hangi kuruma prim yatırılmışsa o kurumdan emekli olunur. SSK ya yatırılmışsa SSK dan bağkur'a yatırılmışsa bağkur'dan emekli olursunuz.

Bütün günlerim ssk hiç bağkur yok 2 seneye yakın prim gününe ihtiyacım var. Son iki seneyi bağkurdan yatırsam ssk dan mı yoksa bağkbağkurdan mı emekli olurum?

Mazıdağlı aslında cevap verilmiş size son 7 yıllık prim ödemesinin 2 yılı bağkur ödemesi olsa dahi 5 yılık ssk olduğuz için ssk emeklisi olursunuz.

1 Ekim 2008 den sonra sigortalı olanların, çalışma hayatı boyunca hangi statüyle fazla prim ödemişse o statüden emekli olacak, 1 ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanlar ise son 7 yıllık prim ödeme süresi en fazla olan sigortalılık statüsünden emekli aylığı bağlanmakta.

Geri