Evde iki engelli varsa gelir hesabında kaç kişi sayılacak

kadersiz07

Üye
Üye
arkadaşlar bu sayfalardan çok bilgiler ediniyorum kafama takılan soruları sormak istiyorum .yardımcı olursanız sevinirim .evde 5 kişiyiz 2si ağır engelli .2.engelli 3 kişi sayılacak denilmişti ama yeni bir bilgiye ulaşamadım bilgilerinizi paylaşırmısınız .teşekürler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde 5 kişiyseniz ve evde iki engelli varsa hesaplama yapılırsan 2. engelli 2 kişi sayılacağından gelir hesabında 6 kişi olarak sayılacaksınız

Sivaslim_0580

Üye
Üye
Selamlar ben birsey soracaktim yardimci olursaniz sevinirim. Şimdi biz üc kişi yaşiyoruz ve ikisi engellli ama ikiside emekli bende sadece birisinden bakım parasi almaktayim bakım parasi gelir olarak sayılıyormu ve kişi başina düşen gelir ne kadar oluyor ikiside emekli olduguna göre nasil hesaplanıyor nasil oluyor bana bi yardimci olun lütfen

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım parası kişi başı gelire dahil edilmez. Eve giren tüm gelir yani alınan emekli maaşları toplanır kişi başı gelir aşılmıyorsa maaş alırsınız...

R

rahim

Guest
bir evde veya aynı adreste DİKKAT EDİN engelli değil bakıma muhtaç engelli sayısı birden fazlaysa ikinci bakıma muhtaç engellli iki kişi sayılır diyor kanun.engelli olmak yetmiyor bakıma muhtaç engelli olmak gerekiyor saygılar
işte yeni kanun aşağıda

19 Şubat 2014 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28918

KANUN

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ

HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE BAZI KANUN VE

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6518 Kabul Tarihi: 06/02/2014
yayınlanan kanunun aşağıdaki maddesine göre

MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.

Sivaslim_0580

Üye
Üye
ikiside bakıma muhtac o halde bir engelli bir kişi ikinci engelli ise iki kişimi sayiliyor o halde biz üc kişiyken dörk kişi olarakmı gelir hesabi yapılıyor..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet kiş sayılacaksınız...

Tekerlekli Sandalye