Evde sağlık hizmeti alan hastaların fonksiyonlu hasta karyolası Bakanlıktan verilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.10.00.01-251.99 12.03.2012/10035
Konu : Yatak İhtiyacı Tespiti

…………… VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğüne)​

İlgi: a) 01.02.2010 tarih ve 3895 sayılı "Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönerge"

Evde Sağlık Hizmetleri ilgi (a) da kayıtlı Yönerge kapsamında yürütülmekte olup Yönergenin Asgari araç gereç, tıbbi cihaz ve ilaç standardı başlıklı 8. Madde 2.fıkrasında "Evde sağlık hizmeti verilen hastaların fonksiyonlu hasta karyolası, havalı yatak ve benzeri, tedaviye yardımcı olabilecek ve demirbaş niteliğindeki tıbbi cihazlar, imkânlar ölçüsünde, hizmeti veren müdürlük veya sağlık kurumu tarafından temin edilerek evde sağlık bakım hizmeti süresince hasta veya yakını adına düzenlenen zimmet karşılığında hastanın kullanımına tahsis edilebilir. Zimmet karşılığı tahsis edilen demirbaş cihazlar, evde sağlık hizmetinin sonlanmasını takiben devir teslim tutanağı ile geri alınır" hükmü getirilmiştir.

İlgili hüküm gereğince iliniz bünyesinde yatağa tam bağımlı hasta sayısı ve bu hastalara kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan yatak adedini yasemin.fidan@saglik.gov.tr adresine; ayrıca resmi yazıyla 15.04.2012 tarihine kadar Bakanlığımıza gönderilmesi hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Uzm.Dr.Orhan KOÇ
Bakan a.
Genel Müdür Yardımcısı V.

zend

Üye
Üye
bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz bizim fonksiyonlu yatağa ihtiyacımız var

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastanelere veya il sağlık müdürlüklerine bağlı olarak çalışan evde bakım hizmeti var oraya müracat edeceksiniz.

zend

Üye
Üye
internet üzerinden peki başvuru yapabiliyor muyum?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yok yok bizzat gitmeniz yada evrakları götürmeniz gerekiyor raporu ikameti gösteren evrakı götüreceksiniz.

zend

Üye
Üye
peki sizden ricam anadolu yakasındayım ben az önce araştırma yaptım ama kafam allak bullak oldu ne yapmam gerektiği konusunda evraklar ile ilgilide rica etsem bilgi verirseniz izin günümde gidip halledeyim şimdiden teşekkürler

gülümse_hayata

Üye
Üye
İstanbul Büyük Şehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı evde sağlık hizmetlerine
durumunuzu anlatan yatak ihtiyacınız olduğunu belirten bir dilekçe ayrıca sağlık raporunuz ve ikamet gösteren evrakınızla birlikte bir müracatta bulununuz. Bir yerden başlamak gerekiyor oradan sizi yönlendireceklerdir.

Adres: Atatürk Bulvarı, Vefa Sokak No:16 Fatih - İstanbul

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım hizmetleri çıtayı yükseltti

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Evde Sağlık Hizmetleri, hizmet kapasitesini her geçen gün zirveye taşıyor. Sağlık hizmetlerini, hastaneye gelemeyen yatalak hastaların ayağına götüren birim, şimdi de hastalara çok fonksiyonlu hasta yatağı dağıtıyor.

headline.jpg

Evde bakım hizmetleri çıtayı yükseltti

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde, 18 devlet hastanesi ile toplum sağlığı merkezlerindeki toplam 25 birimde hizmet veren evde sağlık hizmetleri, yatağa bağlı hasta grubuna sağlık hizmeti götürüyor. Özel araçları ile belirli hastaların rutin takibini yaparak gerektiğinde hastaneye getirip öncelikli sağlık hizmeti almasını sağlayan birim, hizmet çıtasını iyice yükseltti.

Şehirde takibi yapılan ihtiyaç sahibi 7 hastaya çok fonksiyonlu hasta yatağı verildi. Hastaları ve hasta yakınlarını çok memnun eden uygulama hakkında bilgi veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Resul Özbek, şu bilgileri verdi: "Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezinin organizasyonu ile evde sağlık hizmetlerinden yararlanan ihtiyaç sahibi hastalara çok fonksiyonlu hasta karyolası, yatağı ve yemek masası veriliyor. Belirlediğimiz 25 hastaya daha bunları vereceğiz. Hizmetimiz hastalarımızı ve hasta yakınlarını fazlasıyla mutlu etti. Onların bulundukları yataklarda tedavi edilmeleri gerçekten çok zor. Çok fonksiyonlu hasta yatakları ile hem rahat edeceler hem de tedavileri daha kolay yapılacak.

Çok fonksiyonlu hasta yatağına kavuşan 71 yaşındaki Ali Günay ise yaşadığı mutluluğu dile getirdi. Bir çekyat üzerinde yatmak zorunda kalan Günay, hasta yatağı için yetkililere teşekkür etti. 62 yaşındaki Mina Dede de, "Çok büyük sıkıntı çekiyorduk. Doktorlar evimize kadar geliyorlar, bizi tedavi ediyorlar. Şimdi de yatak getirdiler. Çok güzel, herkesten Allah razı olsun, çok memnun olduk dedi.

sinandeniz

Üye
Üye
Nerelere başvuruluyor peki mesela adana da nereye büyükşehir beledyesimi il sağlik il müdürlüğünemi devlet hastahanesinemi yoksaaa bu evde bakim maaşi ile ilgilenen shçk larinami ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
İl sağlık müdürlükleri evde sağlık hizmeti bölümlerine başvuru yapabilirsiniz Sosyal hizmetlere başvuru yapabilirsiniz. Oralar sizin tam olarak ne yapmanız gerektiği hakkında bilgilendirecektir.

cilginpalet

Üye
Üye
bugün aldım elektrikli yatağı kurdum bana sorarsanız işin özü şu bulunduğunuz illerdeki evde bakım hizmetlerinin olanaklarıyla alakalı kısaca alan bir arkadaşınız olarak yazayım sisteme kayıtlıysanız iş kolay evde bakımcılara gidiyorsunuz eğer ellerinde varsa talep ediyorsunuz bir tutanakla size zimmetliyorlar alıp geliyorsunuz =) hatta ben kendimde gtmedim bladeri yolladım saolsunlar sorun çıkarmadılar

seocan

Üye
Taktir edilecek bir hasta yatağı hizmeti. Emeği geçenlere bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Büyük duyarlılık...

Tekerlekli Sandalye